Szukaj

Ćwiczenia są dobre, ale nie pomogą na uderzenia gorąca

Podziel się
Komentarze0

Ćwiczenia oczywiście są dobre dla zdrowia, ale nie pomogą kobietom cierpiącym z powodu napadów gorąca, jak wynika z badania opublikowanego w Menopause. Obserwacje trwały 12 tygodni, w trakcie których 106 kobiet zbliżających się do menopauzy albo w okresie postmenopauzy brało udział w programie ćwiczeń aerobikowych, trzy razy w tygodniu.Skonfrontowano jest z grupą kontrolną 142 kobiet, które nie ćwiczyły.

Wszystkie kobiety prowadziły siedzący tryb życia i miały częste uderzenia gorąca. W trakcie eksperymentu prowadziły dziennik na temat uderzeń gorąca i nocnych potów, snu, bezsenności, depresji i lęku.

Mimo że ćwiczenia miały umiarkowany pozytywny efekt na jakość snu, depresję i bezsenność, to niewiele zdziałały przeciwko uderzeniom gorąca.


Okazało się jednak, że znaczenie tutaj ma rasa oraz początkowy poziom sprawności fizycznej: u ćwiczących białych kobiet stwierdzono niewielką poprawę w stosunku do białych kobiet niećwiczących. Natomiast żadnej różnicy nie odnotowano dla Afroamerykanek.

Kobiety, które były bardziej sprawne na początku badania, doznały większej poprawy dzięki ćwiczeniom.

Badanie to pomaga uspokoić debatę na temat uderzeń gorąca i ćwiczeń fizycznych. Wcześniejsze prace bowiem nie były rozstrzygające.

Naukowcy podsumowują: - Kobiety w średnim wieku nie powinny spodziewać się, że ćwiczenia uśmierzą ich objawy, ale mogą oczekiwać, że generalnie poprawią im zdrowie.

Komentarze do: Ćwiczenia są dobre, ale nie pomogą na uderzenia gorąca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz