Szukaj

Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?

W telewizji, gazetach i wszelkiego rodzaju poradnikach głośno jest o zmianach, jakie przechodzą kobiety w średnim wieku. Menopauza i klimakterium to słowa nieobce nawet dla ucznia wyższych klas szkoły podstawowej. Co jednak wiadomo o andropauzie – męskiej wersji przekwitania?

Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?

Typowy obraz mężczyzny w średnim wieku, to mężczyzna, który stopniowo traci energię, siłę, entuzjazm do życia i miłości. Często bez powodu ogarnia go fizyczne i umysłowe zmęczenie. W życiu zawodowym wyraźny jest spadek formy, także w życiu rodzinnym i towarzyskim relacje stają się napięte, rozluźniają się więzi z bliskimi.

Na czym polega kryzys wieku średniego?

Jest rzeczą oczywistą, że przejściu z jednego etapu w życiu do kolejnego musze towarzyszyć pewne zmiany psychologiczne. Dla kobiet jest to przejście z okresu płodności i macierzyństwa do etapu, w którym już nie będą mogły mieć mężczyzn. Jest to dla nich ciężkie przeżycie, ponieważ przed menopauzą płodność stanowi główny element poczucia kobiecości.

Mężczyźni – choć może powszechnie się o tym nie mówi – również przechodzą swój kryzys. Ma on podłoże emocjonalne, ale jeśli trwa zbyt długo może mieć konsekwencje fizjologiczne, zwłaszcza w przypadkach nadużywania leków, narkotyków lub alkoholu. Najbardziej podatni na kryzys są panowie około 40. roku życia. Z kolei andropauza przypada zwykle na lata 45-55. Rzadko mężczyzna przeżywa potężny kryzys objawiający się niezadowoleniem lub wypaleniem w pracy, niezadowoleniem ze związku czy małżeństwa, co może powodować kłopoty finansowe i kolejne traumy.

Czasami dziwne zachowania, takie jak nagły zakup motoru lub zmiana partnera wynikają z tego, że człowiek nie potrafi przystosować się do zwrotów akcji z jego życiu: odsunięciu się przyjaciół, opuszczeniu domu przez dorosłe już dzieci, śmierci rodziców.

Andropauza – czym jest i jak się objawia?

Andropauza jest skutkiem niedostatecznego zaopatrzenia męskiego ciała w hormony, które może być spowodowane różnymi czynnikami w okresie starzenia się. Wyjaśnia to spadek energii i siły męskiej, jakich doświadczają miliony mężczyzn w średnim wieku. Jest to także powód złego samopoczucia, depresji i braku poczucia szczęścia.

Jednym z objawów tzw. kryzysu wieku średniego u mężczyzn są problemy z penisem. Mężczyzna może nie móc osiągnąć erekcji tak często, jak kilka lat temu, może również cierpieć na brak erekcji nocnych i porannych. Występuje także spadek libido albo niemożność podtrzymania erekcji w trakcie stosunku. Penis może wydawać się mniejszy. Życie seksualne dojrzałego mężczyzny to z reguły kompletna porażka.

Andropauza nie ogranicza się jednak tylko do strefy seksualnej. Objawiać się może także sennością i zmęczeniem. Mężczyzna może postrzegać siebie jako mało męskiego, tracić pewność siebie, czuć się słabym. Nie ma ochoty doprowadzać do końca zaczętych projektów, brakuje mu nowych pomysłów, obniża się jego pragnienie rywalizacji z innymi osobami płci męskiej.

Podobnie jak kobieta w okresie menopauzy, może odczuwać uderzenia gorąca, różnego rodzaju bóle, a także cierpieć na osteoporozę (jej konsekwencje mogą być bardzo poważne w przypadku w starszych mężczyzn). Staje się nerwowy, poirytowany, nieprzyjemny w kontaktach z innymi, może nawet miewać stany depresyjne. U mężczyzny w okresie andropauzy spodziewane są również zaburzenia w funkcjonowaniu skóry, osłabienie włosów. Sucha, pomarszczona skóra w tym okresie może być wynikiem niedoboru serum w gruczołach łojowych. Występują także problemy z krążeniem, gdyż wcześniej to testosteron sprzyjał dobremu krążenie krwi, a także pomagał chronić serce i zmniejszał ryzyko chorób serca.

Autor: Angelika Szkuta

Komentarze do: Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz