Szukaj

Mammografia co 2 lata skuteczna?

Podziel się
Komentarze0

Pośród starszych kobiet, badanie mammograficzne co 2 lata jest równie skuteczne co badanie przeprowadzane co roku. Co więcej, prowadzi także do znacznie mniejszej liczby fałszywych alarmów, według naukowców z University of California – San Francisco. Badanie ukazało się w Journal of the National Cancer Institute.Naukowcy swoje wnioski oparli na obserwacji 140 000 kobiet w wieku od 66 do 89 lat.

Główna autorka badania, dr Dejana Braithwaite, mówi: skryning przeprowadzany co dwa lata nie podnosi prawdopodobieństwa wykrycia raka piersi w późnym stadium u starszych kobiet. Co więcej, obecność innych chorób, takich jak cukrzyca czy choroba serca, nie ma wielkiego znaczenia dla stosunku korzyść/ryzyko.

W okresie od 1999 do 2006, naukowcy zbierali dane na temat 2 993 kobiet z rakiem piersi i 137 949 zdrowych. Nie znaleźli żadnych różnic w proporcjach raka piersi w późnym stadium między kobietami, które przechodziły mammografię co roku i tymi, które poddawały się badaniu co 2 lata.


Aczkolwiek, 48% kobiet w wieku 66 – 74 lata, które badały się co roku, miały fałszywie dodatnie rezultaty, w porównaniu do 29% kobiet w tym samym przedziale wiekowym, które badały się co 2 lata.

Dr Karla Kerlikowske, starsza autorka badania, mówi: kobiety w wieku od 66 do 74 lat powinny być badane co 2 lata. Nie odnoszą żadnych korzyści z corocznej mammografii, a są prawie 2 razy bardziej zagrożone fałszywymi alarmami i biopsjami, co może się wiązać ze strachem i nieprzyjemnymi odczuciami.

Dr Braithwaite dodaje, że jej badanie wypełnia wielką lukę w informacjach na temat badania mammograficznego u kobiet w zaawansowanym wieku.

Rezultaty podkreślają znaczenie rozważania spodziewanej długości życia oraz chorób współistniejących w formowaniu przyszłych rekomendacji odnośnie wykrywania raka u osób starszych, konkluduje uczona.

Komentarze do: Mammografia co 2 lata skuteczna?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz