Szukaj

Kobiety w USA niedoinformowane na temat swej płodności

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie pokazuje, że prawie połowa kobiet, które zaszły w ciążę dzięki metodzie in vitro po 40 roku życia, nie zdawała sobie sprawy, że płodność u pań w dojrzałym wieku znacznie się obniża. W badaniu naukowcy z University of California (San Francisco) przeprowadzili rozmowę z kobietami z 61 rodzin – wśród nich znalazły się pary heteroseksualne, homoseksualne oraz singielki – które skorzystały z metody in vitro po 40 roku życia.Badania zostały przeprowadzone między 2009 – 2011.

Naukowcy w swej publikacji, która ukazała się online w Human Reproduction, mówią: "Według relacji kobiet, nie były one dotychczas świadome tego, jak bardzo szansa na zajście w ciążę z wiekiem się zmniejsza".

Większość kobiet sądziła, że w wieku 40 lat są jeszcze płodne - prawie w takim samym stopniu jak 10 lat wcześniej. 31% z nich powiedziało, że spodziewało się zajść w ciążę w wieku 40 lat bez problemu. Jednak wtedy nie jest to już takie proste.

Zatem informacja o konieczności zapłodnienia in vitro była dla nich szokiem – zrozumiały wtedy, że jest to dla nich ostatnia szansa.

Jednak mniej niż 1/4 z tych kobiet twierdzi, że próbowałaby zajść w ciążę znacznie wcześniej, gdyby tylko wiedziały o tym, że ich późny wiek może wiązać z takimi konsekwencjami. Naukowcy napisali również, że okoliczności życia osobistego nie zachęciły tych kobiet do zajścia w ciążę w młodszym wieku.

Płodność zmniejsza się wraz ze starzeniem się – to fakt. Jednak im kobieta starsza, tym mniejsza także skuteczność zapłodnienia in vitro – szansa na zapłodnienie w wieku 35 lat metodą in vitro wynosi do 41%, a w wieku 42 lat spada do 4%.

Badania pokazały, że mimo tego faktu, kobiety nie obawiają się, że wraz z wiekiem, może być im trudniej powiększyć rodzinę. 3/4 kobiet powiedziało, że zapłodnienie in vitro było skuteczne.


Naukowcy zaznaczają, że konieczne są dalsze badania u innych osób, w celu potwierdzenia wyników.

Według statystyk Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, niepłodność dotyka prawie 12 procent kobiet w wieku reprodukcyjnym w USA. Częściowo powodem jest kulturalny trend w odkładaniu macierzyństwa na później przez wiele lat. Jedna na pięć kobiet ma dziecko po 35 roku życia, a według statystyk liczba ta wzrosła od poprzedniego pokolenia ośmiokrotnie.

Naukowcy również zbadali kwestię, dlaczego uczestniczki posiadają błędne przekonania na temat płodności. 28 % kobiet powiedziało, że w błąd wprowadziły je informacje od przyjaciół, lekarzy i mediów, które propagują ideę, że starsze kobiety mogą łatwo zajść w ciążę.


Jedna z nich, 42-latka skomentowała: "Wszystkie kobiety zachodzą w ciążę mając 42 lata... wszystkie gwiazdy".

Około 1/4 kobiet wyznała, że ich przekonania wynikają z natłoku informacji na temat sposobów zapobiegania ciąży od momentu, gdy zaczęły być nastolatkami.

Jedna z uczestniczek napisała: "W pewnym sensie można powiedzieć, że byłyśmy zastraszane perspektywą zajścia w ciążę zbyt szybko. Uświadamiano nam, że dziecko w młodym wieku mogłoby zniszczyć nasze życie. Teraz, gdy jesteśmy już w dojrzałym wieku, trudniej nam starać się o dziecko".

Odpowiedziały również, że szczególnie ich matki i siostry przestrzegały przed zbyt szybkim zajściem w ciążę.

Jednak nadal jest niejasne, w jaki sposób można uświadomić kobiety na temat ich płodności. Według badania, naukowcom zajęło dużo czasu zebranie dostatecznej ilości informacji na ten temat.

Na przykład w 1982 ukazał się raport francuskich naukowców, który był pierwszym badaniem prowadzonym na dużą skalę w temacie zmniejszenia płodności kobiet wraz z wiekiem. Dopiero w 2000 American Society for Reproductive Medicine (ASRM) stwierdziło, że kobiety po ukończeniu 35 roku życia powinny być z dokładnością informowane na temat ich płodności oraz traktowane z większą uwagą niż kobiety młodsze.

Zdaniem naukowców wiadomości o obniżeniu płodności mogły mieć również "niekorzystne skutki społeczne".

Publiczna kampania edukacyjna, którą ASRM podjęła między 2000 a 2002, była krytkowana za nacisk na kobiety, by rodziły dzieci, zanim są jeszcze do tego gotowe, i za zniechęcanie kobiet do edukowania się i robienia kariery. Jednakże, tendencja wśród kobiet do opóźniania decyzji o macierzyństwie utrzymała się i dane pokazują, że in vitro może tylko częściowo zrekompensować spadek płodności.

Naukowcy w swej publikacji napisali również, że te wizje są argumentem za ponowieniem starań na rzecz edukowania kobiet i mężczyzn na temat znanych parametrów płodności na wszystkich etapach życia.

Komentarze do: Kobiety w USA niedoinformowane na temat swej płodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz