Szukaj

Kobiety nadal wykonują więcej prac domowych niż mężczyźni – i to je stresuje!

Podziel się
Komentarze0

Nawet jeżeli dziś kobiety wykonują mniej prac domowych niż kiedyś, to jednak nadal to właśnie na ich barkach spoczywają obowiązki związane ze sprzątaniem. Nowe badania wykazuje, że ta dodatkowa praca denerwuje je jeszcze bardziej, kiedy w związku pojawia się również problem z nierównością płac czy płci.Wyniki pokrywają się z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi zmian w podziale obowiązków domowych w ostatnim dziesięcioleciu.

Mimo iż zarówno mężczyźni, jak i kobiety dzięki nowym technologiom mniej czasu poświęcają na wypełnianie obowiązków, to i tak właśnie to kobiety wykonują większość prac domowych.

„W niniejszym badaniu kobiety stanowiły większość osób (85 procent) wypełniających więcej niż połowę takich obowiązków, będąc jednocześnie na równej pozycji społeczno – ekonomicznej w porównaniu do partnera”, piszą naukowcy w przeglądzie naukowym PLoS ONE.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 371 kobiet oraz 352 mężczyzn z badania szwedzkiego, zebrane w 1986 i 2007 roku, kiedy uczestnicy mieli średnio 21 i 42 lata, odpowiednio do czasu badania.


Wszyscy uczestnicy w wieku 42 lat mieszkali z dziećmi.

Badani odpowiadali na pytania zawarte w kwestionariuszach, dotyczące ich relacji, odpowiedzialności za prace domowe, statusu społeczno – ekonomicznego swojego i partnerów oraz „psychologicznego wyczerpania”, mierzonego częstotliwością odczuwania niepokoju, dekoncentracji czy zmartwienia w ostatnim roku.
 
„Praca w domu jest nadal związana z podziałem na płci, przy czym kobiety przyjmują na siebie więcej obowiązków aniżeli mężczyźni”, piszą badacze. „Ta nierówność, w połączeniu z relacjami w związku, wpływa na psychologiczne cierpienie”.

Potwierdzono również dyskryminację w innych dziedzinach, jak odmienne płace na tych samych stanowiskach, czy też wykonywanie przez kobiety zawodów znajdujących się na niższych szczeblach w skali społeczno – gospodarczej.

Przykładowo, ponad 56 procent uczestniczek stwierdziło, że wykonują więcej niż połowę prac domowych, podczas gdy podobne stanowisko zajęło nieco mniej niż 10 procent mężczyzn.
 
Ilość dodatkowych obowiązków kobiet oraz stres z nimi związany często zależy od różnych czynników dotyczących związków. Naukowcy bowiem odkryli, że jeśli w relacjach damsko – męskich pojawią się nierówności, przenikają one do prac domowych.

Komentarze do: Kobiety nadal wykonują więcej prac domowych niż mężczyźni – i to je stresuje!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz