Szukaj

Jak pomóc osobie z dolegliwością nietrzymania moczu?

Podziel się
Komentarze0

Co 4. Polkę, niezależnie od wieku, na pewnym etapie życia może dotknąć dolegliwość nietrzymania moczu. Zdaniem 38% Polaków nieoceniona wówczas staje się szczera rozmowa z bliską osobą -  wynika z raportu „Międzypokoleniowe rozmowy Polaków” przygotowanego w ramach kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” na zlecenie marki TENA.Co piąta osoba w wieku 60+ liczy na praktyczne porady i rozwiązania dotyczące codziennego funkcjonowania ze wstydliwą dolegliwością, które mogłaby uzyskać od swoich bliskich z młodszego pokolenia. Charakter oczekiwanego wsparcia nieznacznie różni się w zależności od miejsca zamieszkania seniorów. Osoby, które mieszkają w największych miastach (powyżej 500 tys.), rzadziej niż ogół badanych deklarują potrzebę pomocy w dotarciu do lekarza specjalisty (11%).

Wsparcie niejedno ma imię

Samo podjęcie decyzji o rozmowie na temat dolegliwości zdrowotnych jest ważnym krokiem przybliżającym osobę, której ona dotyczy do znalezienia skutecznego rozwiązania. Ważne, abyśmy poznali oczekiwania naszego rozmówcy. Być może potrzebuje on od nas jedynie wysłuchania, poświęcenia chwili czasu, a być może szuka konkretnych podpowiedzi, w jaki sposób radzić sobie ze swoją dolegliwością.

Każdy etap życia charakteryzuje się występowaniem różnych problemów zdrowotnych. Jednak dolegliwością, która może dotknąć kobiety, niezależnie od wieku, jest nietrzymanie moczu. Kobiety młodsze przychodzą po poradę same, są bardziej świadome swoich potrzeb i ich wiedza dotycząca problemu stale rośnie. Zdarza się jednak często, że po poradę dotyczącą NTM, zgłaszają się krewni osób borykających się z takim problemem. Podpytują o metodę leczenia oraz o to, w jaki sposób mogą sami pomóc bliskiej im osobie.

Szczególnie dla pacjentów w podeszłym wieku ważne jest zarówno wsparcie emocjonalne, jak i konkretne porady, które pomogą w poprawie komfortu życia. Często decyzja o leczeniu czy samej wizycie u specjalisty zapada dopiero po rozmowie z bliską osobą. Kobiety z młodszego pokolenia: córki, siostry powinny dzielić się swoją wiedzą z innymi bliskimi osobami. Warto wiedzieć jak to zrobić dobrze – komentuje prof. Marek Sosnowski, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.


Pięć zasad pomocy osobie z NTM

1. Rozmowa jako punkt wyjścia. Pamiętaj, że jeśli bliska Ci osoba chce porozmawiać o swojej dolegliwości, najważniejsze jest poznanie jej oczekiwań i dopasowanie do nich kolejnych korków. Podejmuj je jedynie wtedy, jeśli Twój rozmówca wyraźnie oczekuje tego od Ciebie. Jeśli w trakcie rozmowy nie pojawi się prośba o konkretną pomoc, możesz delikatnie podpytać, czy możesz jej udzielić, tak, aby osoba, z którą rozmawiasz, wiedziała, że znajdzie w Tobie oparcie, kiedy tylko będzie go potrzebować.

2. Podziel się swoimi doświadczeniami. Być może problem nietrzymania moczu dotyczy lub dotyczył także Ciebie? Zawsze warto podzielić się własnymi odczuciami na temat problemu. To z całą pewnością zachęci Twojego rozmówcę do większej otwartości w trakcie rozmowy. Zwróć uwagę, jak ważny w dotarciu do istoty problemu jest styl życia. Nadwaga, nadmierne spożywanie kawy bogatej w kofeinę, alkoholu czy palenie papierosów znajdują się wśród kluczowych czynników sprzyjających wystąpieniu NTM.


3. Znajdź dodatkowe informacje. Pamiętaj, że nie musisz być ekspertem w danej dziedzinie, aby być dobrym rozmówcą dla osoby, która oczekuje wsparcia. Po przeprowadzonej rozmowie dotyczącej problemów zdrowotnych bliskiej Ci osoby, poszukaj dodatkowych informacji na temat problemu, które pomogą ocenić i obiektywnie spojrzeć na sytuację. Z tematem NTM możesz zapoznać się na stronie www.TENA.pl lub www.corewellness.pl. Znajdziesz tam nie tylko informacje dotyczące problemu, ale również sposoby radzenia sobie z nim na co dzień. Za pośrednictwem strony internetowej możesz także zamówić materiały edukacyjne, jak i bezpłatne próbki produktów, które możesz przekazać Twojemu krewnemu.

4. Przekaż kontakt do specjalisty. Bliska osoba będzie Ci wdzięczna, jeśli pomożesz jej poszukać sprawdzonego specjalisty. Warto zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który w zależności od skali problemu skieruje daną osobę do urologa lub ginekologa. Warto także dotrzymać towarzystwa podczas pierwszej wizyty.

5. Wskaż odpowiednie produkty. Poszukaj takich, które ułatwią bliskiej Ci osobie codzienne funkcjonowanie z dolegliwością i poprawią jej jakość życia. Mogą to być specjalne preparaty do higieny intymnej, jak również anatomiczne wkładki, np. Tena Lady. Możesz sporządzić listę potrzebnych rzeczy i wyręczyć bliską Ci osobę w zakupach.

Celem kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Dodatkowe informacje:
W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet2. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się, gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”.

Komentarze do: Jak pomóc osobie z dolegliwością nietrzymania moczu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz