Szukaj

Grzybica pochwy i sromu- jak temu zapobiec

Podziel się
Komentarze9

Grzybica pochwy i sromu jest uciążliwą dolegliwością wielu kobiet. Wraz z nadejściem lata i rozpoczęciem wakacji tego rodzaju przypadłość staje się coraz bardziej powszechna i uciążliwa. Podczas letnich wojaży zapewne niejedna z nas będzie korzystała z basenów, saun i publicznych toalet. Miejmy się na baczności - są one miejscami najbardziej sprzyjającymi zakażeniom grzybiczym.Przynajmniej raz w ciągu całego życia w formie pojedynczego epizodu doświadczyło jej 75% kobiet, a ponad 40% pań ma infekcje nawracające. Więcej niż 2/3 kobiet źle diagnozuje swoje dolegliwości i często je minimalizuje myląc objawy zakażenia grzybiczego np. z zakażeniem bakteryjnym lub odczynem alergicznym . Leczenie na własną rękę różnymi preparatami do stosowania miejscowego często przynosi jednak więcej szkody niż pożytku. 

Grzybicze zapalenie pochwy i sromu wywoływane jest głównie przez grzyby Candida albicans, które występują w zdrowym organizmie, w pochwie, jamie ustnej i przewodzie pokarmowym, w ilościach nie zagrażających zdrowiu. Czynnikiem decydującym o wystąpieniu zapalenia jest zaburzenie równowagi pomiędzy układem odpornościowym organizmu gospodarza a podatnością na zakażenia wywołane przez patogenne grzyby.
 
Charakterystycznymi objawami wystąpienia grzybicy pochwy są:
  • uczucie swędzenia i pieczenia oraz zaczerwienienia i obrzęk pochwy; 
  • gęste, serowate upławy o nieprzyjemnym zapachu;
  • częste i bolesne oddawanie moczu; uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza oraz ból podczas stosunku płciowego. 
Inne okoliczności wpływające na rozwój infekcji oprócz korzystania z kąpielisk i publicznych toalet to:
  • noszenie nieodpowiedniej, syntetycznej bielizny, 
  • zaniedbywanie codziennej higieny (szczególnie w czasie krwawienia miesięcznego),
  • korzystanie ze wspólnego ręcznika czy kostki mydła, 
  • współwystępowanie innych schorzeń (np. cukrzycy lub otyłości) 
  • częste odbywanie stosunków płciowych (szczególnie, jeżeli są to stosunki z wieloma partnerami).
 
Aby zapobiec zapaleniom grzybiczym sromu i pochwy należy

  • unikać korzystania z cudzych ręczników i bielizny; 
  • zrezygnować z używania gąbek i myjek, gdyż są one stale wilgotne, co stwarza warunki do rozwoju grzybów; nie używać perfumowanych wkładek, perfumowanego papieru toaletowego, dezodorantów oraz nosić przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin.
 
Należy leczyć grzybicę pochwy, gdyż zaniedbane zapalenia grzybicze mogą być przyczyną stanów zapalnych wyższych odcinków dróg rodnych, powstania zrostów zapalnych, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do niepłodności. W przypadku wystąpienia oznak infekcji należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa, by podjąć odpowiednią kurację. Nie należy stosować „domowych” sposobów leczenia, takich jak np. nasiadówki przygotowane na bazie ziół, gdyż mogą one sprzyjać dalszemu namnażaniu się grzybów. 

 
Skomplikowane, nawrotowe infekcje drożdżakowe obniżają jakość życia pacjentek - są one często przygnębione i „przybite”, a chcąc uniknąć bólu i obawiając się zakażenia partnera decydują się na zaprzestanie współżycia płciowego. 
 
Grzybicze zapalenie sromu i pochwy nie jest zaliczane do grupy chorób przenoszonych droga płciową, jednakże - w tym samym czasie - bezwzględnie należy leczyć partnerów seksualnych kobiet, którzy mają objawy grzybiczego zapalenia napletka i żołędzi. 
 
W leczeniu grzybicy pochwy najczęściej stosuje się pochodne azolowe w postaci globulek dopochwowych lub kremu. Jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może zalecić kurację doustną i miejscową przez 7 do 14 dni. 
 
Jednym ze skutecznych środków stosowanych w leczeniu  grzybiczego zapalenia pochwy i sromu jest azotan butokonazolu - jedyny preparat przeciwgrzybiczy w postaci kremu dopochwowego, który można zastosować jednorazowo i po tym jednorazowym podaniu uzyskać znaczący efekt terapeutyczny. Jest to preparat o działaniu grzybobójczym, który należy podać do pochwy za pomocą  aplikatora. 
 
Jest to jedyny dostępny w Polsce preparat wykorzystujący technologię VagiSite, co oznacza, że substancja czynna (azotanu butokonazolu) utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej przez 4,2 doby i przez cały ten czas preparat ma działanie lecznicze. Krem jest emulsją typu „woda w oleju” i dzięki temu ma właściwości adhezyjne oraz przeciwdziała „wypływaniu” leku z pochwy. Jednorazowe podanie  kremu wystarcza na całą terapię. 
 
Kurację azotanem butokonazolu można rozpoczynać w dowolnym dniu i o dowolnej porze dnia, a rozpoczęcie leczenia nie stanowi przeszkody w wykonywaniu codziennych czynności.
 
Preparat nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, nie wywołuje objawów ubocznych, jest bezpieczny. Preparat (azotan butokonazolu) to nowoczesna, bezpieczna i skuteczna opcja terapeutyczna dla kobiet w  II i III trymestrze ciąży z drożdżakowym zapaleniem pochwy i sromu.  Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. 

Komentarze do: Grzybica pochwy i sromu- jak temu zapobiec (9)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 16-06-2018 15:08

Gryzeofulwina grzybica skóry włosów paznokci antybiotyk sprzedam

1

Gryzeofulwina grzybica skóry włosów paznokci antybiotyk sprzedam Gryzeofulwina pod nazwą Newfulvin 500mg. Ważny 12.2020. Producent New Life Pharma CO, Bangkok. Mam opakowanie 250 tabletek, będę je dzielić do strunowyc... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
otylka
otylka 03-12-2013 15:43

Profilaktyka grzybicy pochwy

1

już zanim wyjedzie się na wakacje i w ich trakcie warto stosować probiotyki ginekologiczne. idealnie na wakacje nadaje się ... doustny, chroni układ moczowo-płciowy i pokarmowy równocześnie. poza tym można go trzymać poz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
krychaa
krychaa 22-04-2013 23:33

Wyleczyć też partnera

7

Kiedyś miałam częste problemy z infekcjami intymnymi - grzybica też często mnie nawiedzała. W końcu przeleczyliśmy się oboje z partnerem i objawy ustąpiły - po prostu zarażaliśmy się nawzajem. Teraz zapobiegawczo biorę p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (7)
Pokaż cały wątek (7)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze