Szukaj

Infekcje intymne

Infekcje intymne to dla wielu kobiet nadal wstydliwy temat. Jednak żadnych niepokojących objawów nie powinno się lekceważyć i warto o swoich obawach porozmawiać z lekarzem specjalistą, dla którego temat infekcji intymnych nie jest tematem tabu. Wiedza na temat leczenia infekcji intymnych jest istotna, ale chyba ważniejsza jest świadomość w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażeń okolic intymnych.

Infekcje intymne

Infekcje intymne pojawiają się gdy zostaje zaburzona równowaga bakteryjna organizmu kobiety. Wystąpienie infekcji, bakteryjnej czy też grzybiczej, może zostać spowodowane niewystarczającą higieną lub zbyt częstym używaniem środków do higieny intymnej, które powodują zmianę pH pochwy i tym samym prowadzą do podrażnienia delikatnej śluzówki.

Przyczyny infekcji intymnych

W zależności od wieku czy fazy cyklu kobieta może być narażona na różne czynniki sprzyjające rozwijaniu się infekcji okolic intymnych. Podczas menstruacji naturalna bariera ochronna pochwy zostaje delikatnie osłabiona przez krew, która zobojętnia kwaśne środowisko pochwy. Niewystarczająca higiena w tej fazie cyklu może doprowadzić do namnożenia się niepożądanych drobnoustrojów i pojawienia się infekcji. Więc jeśli nawet krwawienie nie jest zbytnio obfite, należy pamiętać o regularnych zmianach podpasek czy tamponów, a jeśli skłonność do zakażeń jest duża, należy całkowicie zrezygnować z używania tamponów.

Na infekcje intymne narażone są bardziej kobiety będące pod wpływem długotrwałego stresu, bowiem za jego przyczyną osłabieniu ulega układ odpornościowy organizmu. Wahania hormonalne także zwiększają ryzyko pojawienia się tego typu dolegliwości, dlatego infekcje intymne występują częściej w czasie ciąży i menopauzy. Nie bez znaczenia jest ogólny stan zdrowia kobiety, ponieważ nawet zakażenie w innej części ciała, np. gardła, może przyczynić się do wystąpienia infekcji w okolicach intymnych.

Brak higieny jest pewnie jedną z najpopularniejszych przyczyn, o których myślimy w pierwszej kolejności, jeśli mamy do czynienia z infekcjami układu płciowego, jednak nadmierna higiena może spowodować, że organizm będzie bardziej podatny na działanie bakterii chorobotwórczych. Dzieje się tak za przyczyną substancji chemicznych używanych w dezodorantach czy mydłach toaletowych, które naruszają poziom pH i przyczyniają się do podrażnienia delikatnej śluzówki pochwy.

Rozpoznawanie i leczenie infekcji intymnych

Nawet najmniejszych objawów nie należy lekceważyć, ponieważ z pozoru niegroźna infekcja może przerodzić się w poważniejszy stan chorobowy, wymagający stosowania mocnych leków. Pochwa jest środowiskiem, w którym znajduje się wiele drobnoustrojów, które potrzebne są do zachowania odpowiedniej bariery ochronnej. Jednak pod wpływem różnych czynników, gdy naturalna flora bakteryjna zostaje naruszona, może dojść do infekcji o charakterze bakteryjnym, grzybiczym lub mieszanym. Gdy dochodzi do zakażenia bakteryjnego pierwszym objawem, który można zaobserwować jest zazwyczaj zmiana w wyglądzie wydzieliny z pochwy. U zdrowej kobiety jest ona bezwonna, przejrzysta lub biała i zazwyczaj śliska w dotyku, więc jeśli wystąpiła wyraźna zmiana w jej kolorze czy zapachu można podejrzewać, że doszło do infekcji bakteryjnej.

Szybka reakcja i zastosowanie się do zaleceń lekarza ginekologa może znacznie skrócić czas leczenia i zapobiec wystąpieniu poważniejszych dolegliwości. Podstawowym badaniem, które pozwoli stwierdzić z jaką infekcją mamy do czynienia jest wymaz z pochwy, a antybiogram załączony do wyniku badania pozwoli lekarzowi na dobranie odpowiedniego leku i dawki. Kuracja antybiotykami lub sulfonamidami trwa zazwyczaj około 7-10 dni, a po zakończonym leczeniu zazwyczaj wykonuje się ponowny wymaz w celu sprawdzenia czy terapia przyniosła skutek.

Zapobieganie infekcjom intymnym

Zachowanie odpowiedniej higieny, szczególnie w czasie miesiączki, jest skutecznym sposobem na uniknięcie infekcji. W tej fazie cyklu należy pamiętać o regularnej zmianie podpasek i tamponów, aby zminimalizować ryzyko nadmiernego rozmnażania się bakterii, dla których krew jest pożywką. Jeśli lubimy chodzić w spodniach lub ciasny strój jest wymagany w pracy, to po przyjściu do domu warto zmienić bieliznę na czystą, a spodnie zamienić na luźną spódnicę. Do mycia okolic intymnych należy używać preparatów o neutralnym pH (5,5) i zrezygnować z używania gąbek i myjek, które są siedliskiem bakterii i grzybów chorobotwórczych. A jeśli niedawno zakończyłyśmy kurację antybiotykami lub mamy skłonność do infekcji, warto pomyśleć o preparatach zawierających kwas mlekowy, który wzmocni naszą naturalną barierę ochronną.

Barbara Olszar

Komentarze do: Infekcje intymne (5)

Natka88
Natka88 03-12-2019 14:46

infekcje

1

U mnie zniknęły jak zmieniłam antykoncepcję z hormonalnej na mechaniczną zabezpieczam się teraz błoną dopochwową wraz z żelem plemnikobójczym, oprócz ochrony przed ciążą również jestem zabezpieczona przed chociażby grzyb... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
migotka28
migotka28 31-08-2015 19:16

probiotyki a infekcje intymne

3

ja jestem zdania że lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego szczególnie w czasie gdy jestem osłabiona, biorę antybiotyk czy np w lecie gdy czesciej łapałam infekcje biorę doustny probiotyk który uzupełnia florę w bakterie k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
narciarka
narciarka 26-08-2015 23:30

infekcje

1

u mnie przez wiele lat pojawialy sie infekcje pochwy, pomimo starannej higieny osobistej oczywiscie oraz przestrzeganiu zasad wlasciwego dbania o okolice intymne, jak sie pozniej okazalo, nawracajace infekcje byly spowod... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze