Szukaj

Grzybica - wstydliwy problem co piątego Polaka

Podziel się
Komentarze8

Polacy coraz mniej dbają o stan swoich stóp i dłoni. Na grzybicę paznokci cierpi już 22 proc. Polaków, a w ciągu najbliższych lat ta liczba może tylko wzrosnąć – wynika z badań przeprowadzonych przez klinikę Dentim Body Care z Katowic.


- Powstaniu grzybicy na naszym ciele sprzyja wiele czynników. To m.in. lekki hormonalne (antykoncepcja, menopauza), leki immunopresyjne, sterydy, a nawet nieodpowiednia dieta. Tak, to nie żart, słodycze przyczyniają się bowiem do rozwoju grzybów, a dieta uboga w błonnik hamuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej – tłumaczy Katrzyna Łukasik-Fąferko, lekarz Dentim Body Care. 

Niepokojący jest fakt, że ryzyko infekcji grzybicą wzrasta wraz z wiekiem. Choroba dotyka 15-20 proc. osób w wieku 40-60 lat, 31 proc. osób w wieku 60-70 lat i aż 49 proc. osób starszych niż 70 lat. Wyjątkowo narażone na grzybicę są osoby chore na cukrzycę, przyszłe mamy (okres ciąży), a także noworodki. Grzybica znacznie częściej atakuje paznokcie u stóp niż dłoni, co jest głównym powodem tego, że często niesłusznie opóźniamy swą wizytę u specjalisty. Coś, co przez większość roku skrywamy pod grubą skarpetą i jest niewidoczne dla innych, nie wydaje się nam bowiem poważnym problemem. To błąd, za który wielu ponosi fatalne konsekwencje.


- Coraz częściej zgłaszają się do nas pacjenci, którym nie są już w stanie pomóc nawet leki na receptę, często wyrządzające więcej szkody, niż pożytku. W wielu przypadkach nie dość, że nie leczą grzybicy to powodują biegunkę czy zaburzenia czynności żołądka. Niektóre mogą nawet uszkodzić wątrobę – ostrzega lekarz Dentim Body Care i dodaje: - Takim osobom zalecamy leczenie światłem laserowym X-Lase. Promień laserowy kieruje się na miejsce zakażone grzybicą, dzięki czemu infekcja jest usuwana bez uszkodzenia paznokcia czy skóry palca. Aby trwale usunąć grzybicę należy jednak wykonać serię od 2 do 4 takich zabiegów, co 4-6 tygodni.

Zdaniem eksperta - Jak rozpoznać grzybicę?

- Najczęstszymi symptomami grzybicy paznokci są przebarwienie i pogrubienie paznokcia, łuszcząca się skóra, wysoka łamliwość, kruszenie i rozwarstwianie się paznokci. To wystarczające oznaki, że należy zgłosić się do specjalisty. W stanie zaawansowanym dodatkowo może pojawić się ostry i nieprzyjemny zapach, a leczenie jest wówczas trudniejsze i długotrwałe – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko, lekarz Dentim Body Care.

Komentarze do: Grzybica - wstydliwy problem co piątego Polaka (8)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 16-06-2018 15:00

Gryzeofulwina grzybica skóry włosów paznokci antybiotyk sprzedam

2

Gryzeofulwina grzybica skóry włosów paznokci antybiotyk sprzedam Gryzeofulwina pod nazwą Newfulvin 500mg. Ważny 12.2020. Producent New Life Pharma CO, Bangkok. Mam opakowanie 250 tabletek, będę je dzielić do strunowyc... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
malina30
malina30 21-09-2015 21:01

Leczenie grzybicy - jak powinno wyglądać?

6

Dlatego trzeba dbać o higienę, dietę, a gdy mimo to się pojawi, do lekarza marsz. Innej, mądrej rady nie ma. I nie ma co się wstydzić, prawie 50% to naprawdę sporo osób. A terapia dobrymi lekami powinna szybciutko wylecz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze