Szukaj

Grzybica - wstydliwy problem co piątego Polaka

Podziel się
Komentarze6

Polacy coraz mniej dbają o stan swoich stóp i dłoni. Na grzybicę paznokci cierpi już 22 proc. Polaków, a w ciągu najbliższych lat ta liczba może tylko wzrosnąć – wynika z badań przeprowadzonych przez klinikę Dentim Body Care z Katowic.


- Powstaniu grzybicy na naszym ciele sprzyja wiele czynników. To m.in. lekki hormonalne (antykoncepcja, menopauza), leki immunopresyjne, sterydy, a nawet nieodpowiednia dieta. Tak, to nie żart, słodycze przyczyniają się bowiem do rozwoju grzybów, a dieta uboga w błonnik hamuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej – tłumaczy Katrzyna Łukasik-Fąferko, lekarz Dentim Body Care. 

Niepokojący jest fakt, że ryzyko infekcji grzybicą wzrasta wraz z wiekiem. Choroba dotyka 15-20 proc. osób w wieku 40-60 lat, 31 proc. osób w wieku 60-70 lat i aż 49 proc. osób starszych niż 70 lat. Wyjątkowo narażone na grzybicę są osoby chore na cukrzycę, przyszłe mamy (okres ciąży), a także noworodki. Grzybica znacznie częściej atakuje paznokcie u stóp niż dłoni, co jest głównym powodem tego, że często niesłusznie opóźniamy swą wizytę u specjalisty. Coś, co przez większość roku skrywamy pod grubą skarpetą i jest niewidoczne dla innych, nie wydaje się nam bowiem poważnym problemem. To błąd, za który wielu ponosi fatalne konsekwencje.


- Coraz częściej zgłaszają się do nas pacjenci, którym nie są już w stanie pomóc nawet leki na receptę, często wyrządzające więcej szkody, niż pożytku. W wielu przypadkach nie dość, że nie leczą grzybicy to powodują biegunkę czy zaburzenia czynności żołądka. Niektóre mogą nawet uszkodzić wątrobę – ostrzega lekarz Dentim Body Care i dodaje: - Takim osobom zalecamy leczenie światłem laserowym X-Lase. Promień laserowy kieruje się na miejsce zakażone grzybicą, dzięki czemu infekcja jest usuwana bez uszkodzenia paznokcia czy skóry palca. Aby trwale usunąć grzybicę należy jednak wykonać serię od 2 do 4 takich zabiegów, co 4-6 tygodni.

Zdaniem eksperta - Jak rozpoznać grzybicę?

- Najczęstszymi symptomami grzybicy paznokci są przebarwienie i pogrubienie paznokcia, łuszcząca się skóra, wysoka łamliwość, kruszenie i rozwarstwianie się paznokci. To wystarczające oznaki, że należy zgłosić się do specjalisty. W stanie zaawansowanym dodatkowo może pojawić się ostry i nieprzyjemny zapach, a leczenie jest wówczas trudniejsze i długotrwałe – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko, lekarz Dentim Body Care.

Komentarze do: Grzybica - wstydliwy problem co piątego Polaka (6)

malina30
malina30 21-09-2015 21:01

Leczenie grzybicy - jak powinno wyglądać?

6

Dlatego trzeba dbać o higienę, dietę, a gdy mimo to się pojawi, do lekarza marsz. Innej, mądrej rady nie ma. I nie ma co się wstydzić, prawie 50% to naprawdę sporo osób. A terapia dobrymi lekami powinna szybciutko wylecz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze