Szukaj

Hormonalne leczenie menopauzy nie wpływa na problemy z pamięcią

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania dowodzą, że hormonalna terapia zastępcza podczas pierwszej fazy menopauzy, pojawiającej się zwykle około 50 roku życia, nie wpływa w żaden sposób na działanie mózgu. Badacze odkryli, że kobiety między 50 a 55 rokiem życia, które biorą estrogen, bądź estrogen z progesteronem, radzą sobie na testach sprawdzających pamięć tak samo, jak kobiety, którym podane było placebo.- Naszym odkryciem jest to, że nie odnotowaliśmy żadnego długoterminowego wpływu estrogenu na funkcje poznawcze - mówi główny autor badań Mark Espeland z Wake Forest School of Medicine w Winston-Salem.

Badania z poprzednich lat udowodniły, że kobiety po 65 roku życia, próbujące terapii hormonalnej, zmniejszającej symptomy menopauzy, cierpiały często na problemy z pamięcią. Badania obrazowe wykazały nawet, że mózgi kobiet, którym przepisano terapię hormonalną, były mniejsze, w porównaniu do mózgów poddanych obserwacji pacjentek biorących placebo.

Obecnie, wspierana przez rząd amerykański organizacja Preventive Services Task Force radzi, aby kobiety, które przeszły już menopauzę, nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej z uwagi na zwiększone ryzyko zapadnięcia na choróby serca, udar mózgu, raka piersi i demencję.

Niektórzy naukowcy twierdzili jednak, że istnieje pewna szansa na uniknięcie powikłań, takich jak choroby serca. Ryzyko jest znacznie zmniejszone, gdy kobiety poddają się terapii hormonalnej we wczesnej fazie menopauzy, lecz wpływ hormonów na ich mózg pozostawał niewiadomą.


Do badań zespół Espelanda użył danych, udostępnionych przez  Women's Health Initiative Memory Study, które zostały zgromadzone na 1326 kobietach pomiędzy 50 a 55 rokiem życia. Przedmiotem badań była odpowiedź na pytanie: jaki wpływ na zdrowie mózgu ma zażywanie estrogenu, bądź estrogenu z progesteronem.


Na początku badań w latach 1996 i 1999, kobietom przepisano branie estrogenu, estrogenu z progesteronem, bądź placebo przez siedem lat. Później okres ten przedłużono o kolejne 14 lat.  Podczas obserwacji, badanym kobietom zadano przez telefon 14 pytań, które miały ocenić ich zdolności poznawcze.

Ogólnie rzecz biorąc, każda z obserwowanych grup kobiet zdobyła średnio 38 punktów w skali od zera do 50 (gdzie im mniejszy wynik, tym większe problemy z pamięcią). Nie było różnicy także wśród innych mierzonych cech, jak na przykład skupienie czy pamięć funkcjonalna.

Francine Grodstein, która komentowała badania w JAMA Internal Medicine, stwierdziła, że najnowsze odkrycia są przede wszystkim pocieszające.

Autor badań twierdzi, że jest kilka sposobów, na jakie można wytłumaczyć różnice pomiędzy pamięcią młodszych i starszych kobiet, które poddają się hormonalnej terapii zastępczej.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że starsze kobiety mają z reguły większe problemy z pamięcią, a terapia tylko je pogłębia. Powodem może być również to, że działanie kobiecego mózgu po menopauzie, przyzwyczajonego do mniejszej ilości estrogenu, łatwo jest zakłócić ponownym wprowadzeniem większej ilości hormonu.

Zdaniem Grodstein w badaniu mogło uczestniczyć zbyt mało osób, by stwierdzić jakiekolwiek wymierne korzyści, wynikające z terapii hormonalnej we wczesnej fazie menopauzy. Dodaje także, że jedno badanie nie powie nam wszystkiego. Espeland odpowiada, że badana grupa jest wciąż pod obserwacją, a badania jeszcze się nie zakończyły.


Komentarze do: Hormonalne leczenie menopauzy nie wpływa na problemy z pamięcią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz