Szukaj

Ćwiczenia mięśni Kegla

Mięśnie Kegla to partia mięśni w dolnej części miednicy. Prawdopodobnie każda kobieta o nich słyszała, ale pewnie nie do końca zdaje sobie sprawę, jak ważne dla zdrowia może być ćwiczenie mięśni Kegla. Sprawniejszy poród, szybszy powrót do formy po urodzeniu dziecka, większa satysfakcja seksualna - to tylko niektóre z zalet ćwiczenia mięśni Kegla.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Nazwa mięśni Kegla wywodzi się od nazwiska amerykańskiego lekarza ginekologa, Dr Arnolda Kegla, który w latach 40-50 XX w. opracował program ćwiczeń mięśni dna miednicy. Miało to być pomocne w przypadku niewydolność pęcherza moczowego, czyli pospolitemu nietrzymaniu moczu. Jednak ćwiczenia mięśni Kegla wykonywane profilaktycznie również niosą za sobą wiele pozytywnych następstw.

Jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń mięśni Kegla należy je najpierw dokładnie zlokalizować. Jest to partia mięśni łonowo-guzicznych łącząca kość łonową z kością ogonową. Najprostszym sposobem na znalezienie ich, jest wstrzymanie strumienia moczu, podczas jego oddawania. Właśnie te mięśnie, które pozwalają go zatrzymać, to właśnie mięśnie Kegla. Ogromną zaletą ćwiczenia mięśni Kegla jest fakt, że można je ćwiczyć wszędzie, w każdej pozycji i bez potrzeby użycia dodatkowych sprzętów.

Im wcześniej kobieta zacznie ćwiczyć mięśnie Kegla, tym lepiej. Efekty nie są widoczne od razu, a dopiero po paru miesiącach regularnych ćwiczeń. Ćwiczenie mięśni Kegla polega na naprzemiennym napinaniu ich i rozluźnianiu, co nie wymaga dużej ilości siły, czasu, ani odosobnionego miejsca. Aby efekty ćwiczeń były wyraźnie odczuwalne, należy ćwiczyć co najmniej 3 razy dziennie przez minimum 5 minut.

Kiedy mięśnie są już namierzone, to można zacząć ćwiczyć. Na początek zaleca się wykonywanie 5 skurczów i 5 rozkurczów, trwających ok. 5 sekund w 3 seriach raz dziennie. Z każdym następnym dniem należy starać się zwiększać ilość wykonywanych ćwiczeń i serii. Istnieje wiele możliwości na trening mięśni Kegla, istotne jest, aby ćwiczenia były wykonywane regularnie i w miarę możliwości, coraz częściej.

Dość ważną kwestią jest to, żeby podczas ćwiczenia mięśni Kegla nie napinać brzucha, pośladków oraz ud. Dlatego na początku zaleca się ćwiczenie w pozycji leżącej. Oprócz tego należy powstrzymać się od skurczów mięśni podczas oddawania moczu, ponieważ może to spowodować niecałkowite opróżnienie pęcherza, a w konsekwencji jego infekcję.

Zalety ćwiczeń mięśni Kegla

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla jest bardzo pomocne podczas wielu kobiecych dolegliwości, zwłaszcza mających związek z ciążą, porodem oraz okresem połogu. Ćwiczenia te mają również duży wpływ na jakość życia seksualnego obojga partnerów. Ćwiczenia mięśni Kegla:

  • niwelują problem nietrzymania moczu oraz zaparć,
  • pomagają utrzymać ciężar nienarodzonego dziecka,
  • wyćwiczone mięśnie Kegla zmniejszają możliwość pęknięcia krocza podczas porodu,
  • ułatwiają wydanie na świat dziecka podczas naturalnego porodu,
  • pozwalają na szybszą regenerację narządów intymnych po porodzie,
  • zapobiegają opadaniu macicy, pochwy oraz pęcherza,
  • zwiększają satysfakcję seksualną podczas stosunku płciowego.

Ćwiczenia mięśni Kegla a ciąża

Ćwiczenia mięśni Kegla a przebieg ciąży

Jak już wcześniej było wspomniane ćwiczenia mięśni Kegla mają zbawienny wpływ na przebieg ciąży, porodu oraz okresu rekonwalescencji poporodowej. Przede wszystkim dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla dużo lepiej radzą sobie z utrzymaniem ciężaru rosnącego w łonie matki dziecka. Ponadto, podczas porodu, kiedy wychodzi główka dziecka, sprawne i elastyczne mięśnie dna miednicy są znacznie mniej narażone na pęknięcie, a potem dużo szybciej wracają do pierwotnego stanu.

Ćwiczenia mięśni Kegla a dolegliwości ciążowe

Dość częstym problemem ciężarnych kobiet są hemoroidy. W tym przypadku należy wspomnieć, że ćwiczenia mięśni Kegla nie pozostają bez znaczenia dla okolicy odbytu, która jest owymi mięśniami otoczona. Jeżeli są one dobrze wyćwiczone, mają lepsze ukrwienie, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia hemoroidów jest mniejsze, a jeśli już się pojawią, to łatwiej jest je wyleczyć. Kolejnym uciążliwym kłopotem przyszłych mam jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono popuszczaniem moczu podczas śmiechu, kaszlu lub zwiększonego wysiłku fizycznego. W momencie kiedy mięśnie Kegla są dość mocne, to kobieta potrafi nad tym zapanować.

Ćwiczenia mięśni kegla a życie seksualne w ciąży

Oprócz wyżej wymienionych należy także wspomnieć o nie mniej istotnej kwestii, jaką jest współżycie płciowe w ciąży oraz po jej zakończeniu. Ciąża oraz sam poród powodują znaczące rozciągnięcie mięśni Kegla, czego skutkiem jest rozszerzenie wejścia do pochwy oraz zmniejszenia elastyczności jej ścianek. Regularne ćwiczenia mięśni Kegla są gwarancją szybszego powrotu do początkowego rozmiaru oraz zwiększenia satysfakcji seksualnej.

Ćwiczenia mięśni Kegla a przeciwwskazania w ciąży

Należny również zaznaczyć, że w przypadku kiedy ciąża jest zagrożona, to nie powinno się wykonywać ćwiczeń mięśni Kegla, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na jej przebieg. Najlepiej wszystko co może mieć wpływ na nienarodzonego maluszka powinno się uzgadniać z lekarzem prowadzącym.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Ćwiczenia mięśni Kegla (1)

Natka88
Natka88 03-12-2019 14:34

mięśnie dna miednicy

1

Moja przyjaciółka dowiedziała się jak ważne są takie mięśnie, jak po porodzie miała problemy z nietrzymaniem moczu, zaczęłam ćwiczyć, ale bez pomocy fizjoterapeuty i gadżetów medycznych pewnie do dzisiaj by miała z tym p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze