Szukaj

Ciąża: tajemniczy, jednak już lepiej znany stan przedrzucawkowy

Podziel się
Komentarze0

We Francji, każdego roku 40 000 przyszłych matek napotyka się na tę poważną komplikację ciąży, która dzięki postępowi w dziedzinie immunologii i genetyki, jest dziś już lepiej rozumiana. Ponad 8 milionów kobiet ciężarnych na świecie staje się ofiarą stanu przedrzucawkowego. Ta choroba łożyska, nieleczona, może wywołać drgawki, które spowodują śmierć kobiety.W 2005 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała 64 000 zgonów, których przyczyną był stan przedrzucawkowy. Choroba ta jest przyczyną 12% zgonów wśród ciężarnych kobiet i dotyczy głównie krajów rozwijających się.

Jej objawy są znane już prawie od wieku, a należą do nich nadciśnienie tętnicze i obecność białek w moczu. Jednak pojawiają się one dopiero w trzecim trymestrze ciąży, czyli wtedy, kiedy jest już za późno na leczenie.

We Francji, stan przedrzucawkowy nie powoduje więcej niż dwadzieścia zgonów rocznie, ale jego pojawienie się jest związane z przedwczesnym porodem, co jest jedynym sposobem na zatrzymanie rozwoju choroby. W ten sposób, 15% wcześniaków rodzi się na skutek stanu przedrzucawkowego, skąd konieczność lepszego poznania tej nieprawidłowości.

Dzisiejszy postęp pozwala na coraz lepsze poznanie tej patologii. Doktor Daniel Vaiman, który przewodniczy jednostce badań nad genetyką i patologią ciąży w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm) we Francji, dodaje, że naukowcy są na tropie wskaźników pozwalających na wczesne wykrycie choroby.


Progres w dziedzinie immunologii pozwolił na odkrycie limfocytów T regulatorowych (Treg), które pomagają kobiecie tolerować płód, usuwając odpowiedzi ze strony układu odpornościowego, wysyłane przeciwko niemu. Badania opublikowane na początku tego roku wykazują, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych limfocytów odgrywają rolę w stanie przedrzucawkowym.

Wyznaczenie wskaźników pomoże szybko zareagować

Największy postęp w lepszym zrozumieniu tego schorzenia przyniosła genetyka. Pierwszy gen związany z chorobą został odkryty w 2005 roku przez badaczy z Holandii.

Naukowcy z Instytutu Cochin, prowokując stan przedrzucawkowy u myszy, która wcześniej nie wykazywała objawów tej nieprawidłowości, udowodnili, że aspiryna w niewielkich ilościach może być skuteczna. W tym celu nie należy jej jednak podawać przed 16 tygodniem ciąży.

Badania przeprowadzone na zagrożonych tą chorobą Algierkach pozwoliły na stwierdzenie „polepszenia wszystkich parametrów zdrowotnych kobiety i płodu”. Niemniej jednak, używanie jej w celach zapobiegawczych nie jest zalecane ze względu na możliwe skutki uboczne.

Doktor Vaiman dodaje, że poszukiwanie świętego Graala odnosi się w tym przypadku do odnalezienia bardzo wczesnych wskaźników, które pozwoliłyby na szybką reakcję. Amerykańska firma PerkinElmer zaprezentuje podczas Międzynarodowych dni biologii w Paryżu, które odbywać się będą w przyszłym tygodniu, swój pierwszy wskaźnik, uzyskany dzięki pobraniu krwi między 11 a 13 tygodniem ciąży.

Komentarze do: Ciąża: tajemniczy, jednak już lepiej znany stan przedrzucawkowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz