Szukaj

Badania pokazują, że większość ciężarnych wymaga średnio 2 miesięcy urlopu zdrowotnego

Podziel się
Komentarze0

Trzy czwarte kobiet w ciąży bierze urlop zdrowotny z pracy, jednakże pracodawcy mogliby zredukować to zjawisko wprowadzając elastyczne godziny pracy - wynika z badania opublikowanego w BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology.W badaniu obserwowano ciężarne kobiety w Akershus University Hospital w Norwegii przez ponad 18 miesięcy, a także częstotliwość oraz przyczyny, dla których brały one zwolnienie lekarskie.

Naukowcy zebrali informacje za pośrednictwem ankiety przeprowadzonej w 17 i 32 tygodniu ciąży na próbie 2 918 kobiet, z których aż 2 197 wzięło urlop zdrowotny w pewnym momecie ciąży.

Badania wykazały, że kobiety średnio brały 8 tygodni urlopu, większości potrzebne było od 4 do 16 tygodni. Przyczyny urlopu zależały od trymestru - z każdym kolejnym tygodniem ciąży urlop stawał się coraz bardziej potrzebny. Po 32 tygodniu 63% kobiet brało zwolnienie zdrowotne.


Ogółem 35% kobiet wskazało zmęczenie oraz problem ze snem jako główny powód urlopu, a także bóle miednicy oraz nudności i wymioty. 2,1% kobiet wskazało na stany lękowe i depresję, jako przyczynę urlopu - w tym przypadku potrzebny był najdłuższy urlop wynoszący średnio 20 tygodni.

Zauważono także, że 60% kobiet miało zmienione warunki pracy, dzięki czemu brały one średnio o 7 dni krótszy urlop.

"Podczas gdy historia medyczna oraz warunki społeczno-ekonomiczne wpływają na długość branego urlopu chorobowego, to również warunki pracy w znacznym stopniu wpływają na podjęcie decyzji o urlopie. Kobiety, które cierpią na związane z pracą zmęczenie, wymagają większej ilości czasu wolnego, w szczególności w późniejszym okresie ciąży" - twierdzi współautor badania doktor Signe Dorheim z Stavanger University Hospital.

Jednakże John Tropp, zastępca redaktora naczelnego BJOG, zauważa: "Badanie to było przeprowadzone w Norwegii, gdzie zwolnienie lekarskie pozwala choremu na otrzymanie bardzo dobrej rekompensaty za czas choroby i może to mieć wpływ na wyniki badań".

Komentarze do: Badania pokazują, że większość ciężarnych wymaga średnio 2 miesięcy urlopu zdrowotnego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz