Szukaj

Algorytm określający wystąpienie ostatniej menstruacji wynaleziony

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z wynikami badań naukowych, które zostaną wkrótce opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, algorytm stworzony przez naukowców jest w stanie dość precyzyjnie określić kiedy nastąpi ostatnia menstruacja u danej kobiety, pozwalając tym samym głęboko odetchnąć paniom, które cierpią z powodu uderzeń gorąca i innych objawów menopauzy.Do obliczeń potrzebna jest informacja na temat ilości estradiolu, hormonu znajdującego się w jajnikach, i folikulotropiny, która znajduje się w mózgu i wpływa na funkcjonowanie jajników. W okresie menopauzy ilość estradiolu u kobiety spada, podczas gdy folikulotropiny jest coraz więcej.

Obecnie aby stwierdzić, na jakim etapie menopauzy jest dana kobieta, lekarze analizują występowanie jej krwawień. Ta metoda jest jednak mało precyzyjna, jeśli chodzi o określenie czasu ostatniej menstruacji.

Ponad 60% kobiet, które wcześnie zaczynają perimenopauzę - co wiąże się z nieregularnymi lecz częstymi miesiączkami - wchodzą w okres postmenopauzy bez żadnego dodatkowego klinicznego sygnału mensturacyjnego.


Jak stwierdziła Gail Greendale z Universtity of California, Los Angeles, kobiety potrzebują bardziej precyzyjnej informacji na temat tego, kiedy mogą mieć ostatnią menstruację i dlatego też celem naukowców jest stworzenie internetowych kalkulatorów i innych podobnych programów, które mogłyby przydać się kobietom do tego celu.

Na potrzeby badań, naukowcy wykorzystali dane o 554 kobietach, które wzięły udział w badaniu National Institutes of Health's Study of Women's Health Across the Nation.

Gail Greendale stwierdziła również, że możliwość przewidzenia ostatniej menstruacji może nieść za sobą istotne konsekwencje zdrowotne, gdyż w roku poprzedzającym ostatnie krwawienie kobiety są bardziej narażone na problemy z krążeniem. Co gorsza, ubytek masy kostnej jest w tym okresie znacznie przyspieszony.

Gdyby kobiety wiedziały, kiedy będzie miała miejsce ich ostatnia menstruacja, mogłyby już rok lub dwa lata wcześniej podjąć działania, które znacząco zmniejszyłyby ryzyko szybkiej utraty tkanki kostnej. 

 

 

Komentarze do: Algorytm określający wystąpienie ostatniej menstruacji wynaleziony

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz