Szukaj:

Zapalenie napletka i prącia u dziecka

20-10-2010 13:57
Napletek jest to fałd skórny osłaniający częściowo lub całkowicie żołądź prącia. Zapewnia on odpowiednią wilgotność oraz ochrania żołądź. Zapalenie prącia i napletka najczęściej występuje u małych dzieci i objawia się ropnym zapaleniem, które wywołane jest przez bakterie m.in. paciorkowce, gronkowce, E.coli oraz wszelkiego rodzaju zakażenia grzybicze.
Zapalenie napletka i prącia u dziecka
Zobacz również:

Występują także różne inne przyczyny powodujące te schorzenie m.in. przyczyny mechaniczne np. kopnięcia czy uderzenia, podrażnienia związane ze środkami dezynfekującymi. Dolegliwość tą wywołuje także niedobrze dobrana bielizna oraz wchodzące w jej skład sztuczne tkaniny. Kiedy higiena jest niedostatecznie przestrzegana albo zbyt często może to także powodować wystąpienie tego schorzenia.

Jakie są objawy tego zapalenia?

Objawy przede wszystkim dotyczą żołędzia i napletka, które w czasie zapalenia są bardziej zaczerwienione oraz mogą być bardziej obrzęknięte. Kiedy dziecko skarży się na ból przy oddawaniu moczu, zauważa dziwną białą wydzielinę w okolicy napletka albo też bolesne pęcherzyki można podejrzewać zapalenie. Niezwłocznie wtedy należy skonsultować się z lekarzem. Ważne jest to żeby nie lekceważyć narzekań dziecka na częstę bóle prącia, gdyż może doprowadzić to do poważne infekcji bakteryjnej.

Leczenie zapalenia napletka i prącia

Jak wcześniej była mowa najlepiej jest udać się do lekarza, który przepiszę dziecku odpowiednią maść do schorzenia ewentualnie tabletki, które zniwelują zapalenie. Podczas leczenia możemy pomóc dziecko dbając o jego higienę intymną poprzez częste mycie żołędzia oraz zakładanie bawełnianej bielizny.

Dobrą metodą utrzymania higieny jest także używanie jednorazowych wkładek, które można zmieniać zaraz po skorzystaniu z toalety. Trzeba pamiętać o osuszaniu miejsca objętego zapaleniem żeby bakterie nie mogły się przemieszczać. Bardzo dobre jest wspomaganie się naturalnymi metodami jak robienie nasiadówek z dodatkiem rumianku, który załagodzi ból dziecka czy używanie ciepłego kubka z wodą podczas oddawania przez dziecko moczu.Oceń tekst:
Ocena: 2.80     Głosów: 5
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: zapalenie napletka infekcja żołędzia zapalenie bakteryjne podrażneinia napletka
Brak komentarzy
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości