Szukaj

Stany Zjednoczone: brak leków przeciwko ADHD i tysiące skarg

Podziel się
Komentarze0

Stany Zjednoczone od pewnego czasu zmagają się z brakiem leków na ADHD, takich jak Ritalin i Adderall. Niedostatek ten sprawia, że niektórzy pacjenci skarżą się do agencji Food and Drug Administration, iż nie są w stanie znaleźć apteki, która sprostałaby ich wymaganiom. Brak ten jest wynikiem problemów we współpracy między producentami tych leków oraz agencją Drug Enforcement Administration.Firmy te bowiem próbują zmaksymalizować swoje przychody, a agencja z kolei próbuje zminimalizować poziom nadużywania tych leków przez ludzi, pośród których jest wielu studentów używających leków na ADHD, aby się po prostu naćpać, albo nie spać całą noc.

A najbardziej cierpią na tym miliony dorosłych osób oraz dzieci, którym te leki naprawdę są potrzebne, żeby mogli pozostać skoncentrowani i spokojni. Niedobory, przede wszystkim tańszych generyków, stały się tak endemiczne, że niektórzy pacjenci mówią, iż stale obawiają się ich dostępności.

Podczas gdy agencja Food and Drug Administration monitoruje bezpieczeństwo i podaż tych leków, które sprzedawane są zarówno jako generyki, jak i pod swoimi nazwami markowymi, takimi jak Ritalin i Adderall, to równocześnie agencja Drug Enforcement Administration ustala kwoty produkcyjne, które mają kontrolować podaż i udaremniać nadużycia.

Każdego roku, agencja Drug Enforcement Administration akceptuje aplikacje od producentów odnośnie produkcji leków, analizuje sprzedaż z zeszłego roku i następnie przydziela części oczekiwanego popytu różnym firmom.

Katastrofa

To, w jaki sposób producenci dzielą swoje kwoty pośród produkowanych przez siebie leków na ADHD, to zależy od firmy. A teraz, wiele firm farmaceutycznych ogłosiło, iż produkowane przez nich leki się kończą. Jak przyznaje agencja Food and Drug Administration, niedobory te są spowodowane zbyt restrykcyjnymi kwotami ustalanymi przez agencję Drug Enforcement Administration.


A ta z kolei zapytuje, czy chodzi o prawdziwe niedobory, czy też może firmy próbują produkować więcej leków drogich niż generyki, tworząc sztucznie nierównowagę między popytem a podażą.

Sytuacja ta jest wyjątkowo ciężka dla pacjentów, którzy naprawdę zależą od tych leków. Dana osoba może reagować bardzo różnie na pozornie podobne leki, a więc kiedy najlepszy dla niej lek jest niedostępny, taki pacjent bardzo cierpi, stwierdzają lekarze. A ceny również mogą zmieniać się tak bardzo, że pacjentów może po prostu nie stać na zamianę.

Powiązanie z kokainowym odlotem

Lekarze w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku przepisali 51 milionów recept na leki na ADHD, co oznacza wzrost sprzedaży o 83% w porównaniu do roku 2006, jak stwierdza IMS Health. Dlatego też Drug Enforcement Administration obawia się, że jest to związane z nadużywaniem tych leków: studenci zażywają je w koledżu, a następnie stosują je również w celach niemedycznych, kiedy kończa studia.

Odkąd wykazano, że leki te poprawiają koncentrację, nie tylko u ludzi z zaburzeniami ADHD, stały się one bardzo popularne pośród studentów, którzy potrzebują pomocy w nauce. A ponieważ wywołują one poczucie euforii, którą użytkownicy wiążą z kokainowym odlotem, pigułki również stały się popularne pośród ludzi, którzy poszukują właśnie takich wrażeń.

Z drugiej strony są prawdziwi pacjenci, którzy spędzają całe dnie na obdzwanianiu wszystkich aptek, aby znaleść generyk dla Adderall XR. Niedobór leków opartych na amfetaminie, właśnie takich jak Adderall, stał się tak poważny, że niektórzy lekarze zaczęli przestawiać pacjentów na leki typu Ritalin, które są oparte na metylofenidatach.

W ten sposób, stworzono również niedobór pośród tego typu leków, jak podaje Food and Drug Administration.

Jak stwierdza doktor Alexander Lerman, psychiatra z Nowego Jorku, jego pacjenci nie mogą przejść po prostu z jednego leku na drugi, albo z jednej dawki na inną, bez żadnych konsekwencji. A niektórzy z nich nie mogą sobie pozwolić na markowe leki. Spotykam się z tym po raz pierwszy w mojej praktyce z taką sytuacją, mówi specjalista, iż jest taki tajemniczy problem z produktem, którego działanie zostało udowodnione.

Komentarze do: Stany Zjednoczone: brak leków przeciwko ADHD i tysiące skarg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz