Szukaj

Dlaczego małe dzieci chrapią?

Podziel się
Komentarze0

Niemal każdy z nas kojarzy chrapanie z osobami dorosłymi. Nikt nie podejrzewa, że tak małe istotki jak dzieci również chrapią. Badania pokazują, że od 7-9% dzieci chrapie w czasie snu. Najczęściej dotyczy to maluchów między trzecim a szóstym rokiem życia, ale również młodsze dzieci cierpią na tę dolegliwość.

Dlaczego małe dzieci chrapią?Przyczyny chrapania u małego dzieckaGłówną przyczyną chrapania jest częściowe zablokowanie dróg oddechowych. Dochodzi do niego na skutek powiększenia migdałków podniebiennych lub pojawienia się trzeciego migdała. Chrapanie może pojawić się również u dzieci, które są przeziębione lub chorują na grypę lub nieżyt gardła. 

Na skutek przeziębienia lub wyżej wymienionych schorzeń część tkanki limfatycznej  w gardłowo-nosowym odcinku dróg oddechowych staja się obrzmiałe, czego konsekwencją jest chrapanie.

Okazuje się  również, że chrapanie u dziecka może być wywołane przez dym papierosowy i nieustannie nawracające się alergie. Dym tytoniowy oraz liczne alergie są odpowiedzialne za powiększenie się migdałków u dziecka, a w konsekwencji powodują chrapanie podczas snu malca.


Bezdech u dziecka


Rodzice dzieci, które chrapią nie powinni  się przejmować tą przypadłością dziecka. W większości przypadku chrapanie ustaje samoistnie w momencie gdy migdałki dziecka zaczynają się kurczyć.


Sytuacja staje się poważniejsza w momencie gdy chrapaniu u dziecka towarzyszy bezdech. Jeśli zauważysz u swojej pociechy  chwilowe zatrzymanie oddechu, któremu towarzyszy chrapanie  niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Bezdech u dziecka możesz podejrzewać w momencie gdy zaobserwujesz, że chrapanie twojej pociechy jest długotrwałe i szczególnie głośne. O bezdechu może również świadczyć  chwilowe zaprzestanie chrapania, po to by zaczerpnąć powietrza.

U dzieci cierpiących na bezdech można również zaobserwować napięcie mięśni szyi oraz mięśni brzucha. Dodatkowo maluch krztusi się  w czasie snu, łapczywie chwyta powietrze ustami czy śpi niespokojny, a rano zamiast obudzić się wypoczęty jest zmęczony i apatyczny.

Jeśli zauważysz u swojej pociechy powyższe objawy skontaktuj się z lekarzem, który skieruje dziecko na specjalistyczne badania i dzięki temu potwierdzi lub wykluczy bezdech u dziecka.

Badanie, którego celem jest zdiagnozowanie dolegliwości polegają przede wszystkim na całonocnej obserwacji snu dziecka. W czasie badania dziecko jest podłączone do monitora, który rejestruje  rytm oddychania dziecka, bicie jego serca oraz poziom tlenu we krwi. W większości przypadków rodzice mogą towarzyszyć dziecku podczas badania, dzięki temu maluch czuje się bezpiecznie.

Jeśli badanie wykaże zaburzenia w oddychaniu oraz niedostateczną ilość tlenu we krwi malucha jest to jednoznaczne z występowaniem bezdechu u dziecka. Najczęściej głównym sposobem leczenia tej dolegliwości jest usunięcie migdałków podniebiennych u dziecka bądź trzeciego migdała. Dzięki temu zabiegowi maluch będzie mógł zacząć normalnie oddychać. Co więcej zabieg usunięcia migdałków zmniejszy częstotliwość  lub całkowicie wyeliminuje wszelkiego rodzaju przeziębienia, zapalenia ucha, katar czy łzawienie oczu, na które z pewnością wcześniej cierpiał maluszek.

Komentarze do: Dlaczego małe dzieci chrapią?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz