Szukaj

Jak sobie poradzić z publicznym awanturowaniem się małego dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Większość dzieci zdaje sobie sprawę, że najlepszym sposobem wymuszenia czegoś na swoich rodzicach są miejsca publicznie. Wówczas ich opiekunowie są niecko skrępowani i w większości przypadków ulegają dziecku. Oto kilka wskazówek, jak postępować w momencie gdy maluch zaczyna się publicznie awanturować.

Jak sobie poradzić z publicznym awanturowaniem się małego dziecka?


Podejmij kroki zapobiegawcze

Zapewne każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że najczęściej w miejscach publicznych dzieci wykorzystują naszą słabość i próbują na nas coś wymusić, awanturując się. Nie jest to sytuacja komfortowa dla rodziców i opiekunów. Wiadomo jednak, że niektóre okoliczności dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo awanturowania się dziecka.


W związku z tym postaraj się wyeliminować wszelkie czynniki, które mogłyby podsycić złość i bunt u dziecka. W tym celu  zabieraj dziecko w miejsca publiczne, tylko wtedy gdy masz pewność, że maluch jest pojedzony i wypoczęty. Głodne i zmęczone dziecko znacznie szybciej się denerwuje i staje się agresywne. Warto mieć również przy sobie ulubioną zabawkę dziecka, którą maluch mógłby si opiekować.


Nagradzaj dziecko za dobre zachowanie

Warto nagradzać malucha za dobre i poprawne zachowanie w miejscach publicznych. Dzięki pochwałą uświadomisz dziecku, że jego zachowanie było dobre. Co więcej zachęcony nagrodą malec będzie zmotywowane do poprawnego zachowywania się. Pamiętaj jednak, by sposób wynagrodzenia dziecka nie miał materialnego charakteru. Zamiast tego poświęcić mu odrobinę więcej czasu, przeczytaj bajkę czy wspólnie się pobawcie. Zapewne będzie to dla dziecka najlepszą nagrodą.Odwracaj uwagę dziecka

Niezwykle skutecznym sposobem, by zapobiec awanturowaniu się malucha w miejscach publicznych, jest odwrócenie jego uwagi. Kiedy tylko wyczujesz, że zbliża się moment, że maluch zacznie płaczem wymuszać coś na tobie, postaraj się jak najszybciej zwrócić jego uwagę na coś innego. W ten sposób możesz zmienić buntowniczy nastrój dziecka w skuteczny i łagodny sposób.Zabierz dziecko w ustronne miejsce


W momencie gdy maluch zaczyna publicznie się kłócić i na przykład żądać kupienia kolejnej zabawki zabierz go jak najszybciej w ciche i spokojne miejsce. Pamiętaj jednak, by nie ciągnąć dziecka na siłę, gdyż to tylko może wzmóc jego agresję. Najlepiej weź je na ręce i oddal się w ustronne miejsce. Może to być toaleta, samochód. Wówczas pozwól maluchowi, by sobie popłakał, aż w końcu dojdzie do siebie. Bądź przy dziecku, dopóki rozzłoszczony malec się nie uspokoi. Wówczas możesz ponownie wrócić do robienia zakupów. Jeśli jednak malec ponownie rozpocznie awanturę najlepiej opuść sklep.


Nie przejmuj się świadkami zajścia

Wielu rodziców czuje się zawstydzonych, w momencie gdy nie potrafią poskromić buntowniczego zachowania swojej pociechy. Pamiętajcie jednak, by nie przejmować się gapiami. Najważniejsze w tym momencie jest zapanowanie nad złością dziecka w spokojny i stanowczy sposób. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie psychiczne odizolowanie się od otoczenia. Powinnaś mieć na uwadze fakt, że praktycznie każdy rodzić ma do czynienia z tego rodzaju problemami. Co więcej, każdy zadaje sobie sprawę, że złość i publiczne awantury zdarzają się nawet najgrzeczniejszym dzieciom.


Nie ulegaj

Najważniejszą zasadą, którą powinni kierować się rodzice awanturującego się malca jest konsekwencja i nieuleganie. Dzięki takiej postawie udowodnisz malcowi, że urządzając publiczne awantury nie jest w stanie nic zdziałać. Jeśli dziecko to zrozumie z pewnością zrezygnuje z takiej formy wymuszania swoich kaprysów.

Komentarze do: Jak sobie poradzić z publicznym awanturowaniem się małego dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz