Szukaj

Rany jamy ustnej u niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

U maluchów do pierwszego roku życia bardzo często dochodzi do licznych zranień jamy ustnej. Dzieci w tym okresie rozpoczynają naukę chodzenia, w związku z tym często upadają. Co więcej, nie są w stanie zbyt długo utrzymać równowagi. Oto kilka wskazówek jak radzić sobie w przypadku ran jamy ustnej u niemowląt i małych dzieci.

Rany jamy ustnej u niemowlaka


  • Rozcięta warga u dziecka

Każde małe dziecko przynajmniej raz w życiu miało rozciętą wargę. Jest to powszechne zjawisko zwłaszcza w pierwszym roku życia dziecka, kiedy to maluch rozpoczyna swoją przygodę z nauką chodzenia. Rany, które powstają na skutek rozcięcia wargi z reguły nie są groźne dla dziecka. Niestety nie wyglądają one zbyt estetycznie i dlatego budzą przerażenie u dzieci i dorosłych.


Pierwsza pomoc w przypadku rozcięcia wargi u dziecka powinna  polegać na zatamowaniu krwawienia. W tym celu należy uciskać krwawiące miejsce kawałkiem gazy. Warto również przyłożyć do krwawiącego miejsca woreczek lodu, w ten sposób łagodząc ból i jednocześnie zmniejszając krwawienie.


Krwawienie z rozciętej wargi powinno ustąpić po około 15 minutach. Jeśli po tym czasie nie uda ci się zatamować krwawienia skontaktuj się z lekarzem. Opinii specjalisty należy również zasięgnąć kiedy przyczyną krwawienia z wargi jest żucie przez dziecko przewodu elektrycznego.  • Rany cięte w jamie ustnej dziecka

Rany cięte w jamie ustnej obejmują również rany cięte języka. Są to również skaleczenia, które często przytrafiają się małym dzieciom. W przypadku wystąpienia tego rodzaju ran należy do twarzy noworodka przyłożyć woreczek z lodem, natomiast starszemu dziecku można dać do ssania kostkę lodu. Pozwoli to zminimalizować ból oraz zatamować krwawienie.


W przypadku ran języka krwawienie powinno ustąpić samoistnie. Jeśli jednak do tego nie dojdzie używając wyjałowionej gazy ściśnij dwie krawędzie języka przy brzegach rany. Kiedy doszło do skaleczenia tylnej części języka lub skaleczone jest podniebienie miękkie warto skontaktować się z lekarzem.


  • Wybity ząb u dziecka

Nie ma się co łudzić, że gdy twój maluch wybije sobie ząbek, stomatolog wstawi mu nowy. Dlatego nie ma sensu przechowywanie wybitego ząbka. Przy wybiciu zęba rola stomatologa powinna polegać na dokładnym sprawdzeniu jamy ustnej dziecka, by usunąć wszelkie jego pozostałości. Jest to niezwykle istotne gdyż fragmenty, które pozostały w dziąśle po wybiciu zęba, podczas oddychania mogą dostać się do dróg oddechowych dziecka i zablokować je.


  • Złamany ząb u malucha
Przy złamaniu zęba u dziecka, pierwszą pomoc powinniśmy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia jamy ustnej dziecka z wszelkich odłamków i brudu. W tym celu należy jamę ustną dziecka przemyć ciepłą wodą oraz gaza lub czysta szmatka. Warto również do policzka przyłożyć woreczek z lodem, w ten sposób zmniejszając powstały obrzęk. W przypadku złamania zęba u dziecka należy skontaktować się ze stomatologiem, który zaleci w jaki sposób należy postępować gdy maluchowi zaczną rosnąć stałe zęby.

Komentarze do: Rany jamy ustnej u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz