Szukaj

Niegrzeczne zachowanie małego dziecka wobec dorosłych

Podziel się
Komentarze0

Większość dzieci w towarzystwie obcych osób czuje się nieswojo. W rezultacie nie chcą nawiązywać kontaktów z obcymi, dorosłymi osobami i zachowują się nieprawidłowo. Rodzice chcą poprawić sytuację, podpowiadają maluszkowi co w danej chwili powinien powiedzieć, powodując że maluch jest jeszcze bardziej skrępowany i wycofany.

Niegrzeczne zachowanie małego dziecka wobec dorosłych


Większość maluchów zupełnie nieświadomie odrzuca życzliwość nieznajomych osób. Jet to skutkiem naturalnej nieśmiałości dziecka. Po prostu dzieci nie mają jeszcze dostatecznie wykształconych zachowań społecznych. W związku z tym  nie zmuszaj szkraba na siłę do nawiązywania kontaktu z obcymi dla niego osobami, gdyż nieśmiałość dziecka w stosunku do dorosłych może utrzymać się nawet przez kilka lat.


Jak radzić sobie, w sytuacji, gdy maluch jest niegrzeczny dla dorosłych osób?Poniżej zostanie zaprezentowanych kilka sposobów, które pozwolą rodzicom, choć trochę wpłynąć na malucha i zminimalizować jego niestosowane zachowanie wobec dorosłych.

  • Troszcz się bardzie o uczucia dziecka niż pozory
Nikogo nie dziwi, że rodzice czuja się zakłopotani w sytuacji, gdy ich pociecha ignoruje wszystkie osoby dorosłe, które się do niej zwracają. Pamiętaj jednaj, aby nie doprowadzić do sytuacji, by maluch poczuł twoje zażenowanie. Zamiast myśleć co inni sobie o tobie pomyślą, skup się raczej na potrzebach i uczuciach dziecka. W tym celu nie naciskaj na nie i nie zmuszaj do bycia uprzejmym. Pamiętaj jednak, by nie tłumaczyć zachowania dziecka nieśmiałością. W ten sposób etykietujesz malucha i sprawisz, że w przyszłości będzie żył w przeświadczeniu, że jest nieśmiałą osobą.


  • Wyręczaj dziecko
Jeśli maluch nie chce odpowiadać obcym osobom, możesz go w tym wyręczyć. Dzięki temu ułatwisz maluchowi nawiązanie kontaktu. W takiej sytuacji dziecko będzie mógło potwierdzić twoją odpowiedź. Pamiętaj jednak, by dać maluchowi możliwość wypowiedzenia się, jeśli nie skorzysta wówczas odpowiedź za niego.

  • Bawcie się w odgrywanie ról
Dobrym sposobem na przełamanie nieśmiałości u dziecka jest zabawa w odgrywanie ról. Dzięki takiej zabawie dziecko będzie kształtować swoje umiejętności społeczne. Możecie na przykład zabawić się w odgrywanie scenki w sklepie. Ty możesz być kasjerką a dziecko klientem. W czasie zabawy zadawaj dziecku jak najwięcej pytań, by maluch miał okazję do samodzielnego wypowiadania się.

  • Dawaj dziecku dobry przykład
Dla malucha jesteś autorytetem, w związku z tym dziecko obserwuje twoje zachowanie. Jeśli szkrab będzie widział, że bez skrępowania rozmawiasz z obcymi osobami w sklepie, w przedszkolu czy na stacji benzynowej, z pewnością z czasem zacznie naśladować twoje zachowanie.


Wychowując dziecko istotne jest zapoznanie malucha z dobrymi manierami. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić i wymagać od malucha nadmiernej serdeczności w stosunku do obcych osób.

Komentarze do: Niegrzeczne zachowanie małego dziecka wobec dorosłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz