Szukaj

Mali bohaterowie

Podziel się
Komentarze0

Brajan, Krystian i Jack pomimo bardzo młodego wieku uratowali swoich bliskich. Wiedzieli, że w razie wypadku trzeba wezwać pomoc. Twoje dziecko też może uratować komuś życie, jeżeli nauczysz je jak to zrobić. Historia Brajana Chlebowskiego wstrząsnęła Polską. Podczas pożaru łódzkiej kamienicy siedmiolatek  wezwał straż pożarną, ratując tym samym 36-letniego ojca i kilkudziesięciu mieszkańców budynku. Sam niestety zginął.Rok temu, także w Łodzi 3-letni Krystian uratował matkę. Chłopiec zadzwonił z telefonu komórkowego pod numer 112 z informacją, że jego mama źle się czuje. Lekarze stwierdzili u kobiety niedocukrzenie. Gdyby nie interwencja lekarzy, umarłaby.

W ubiegłym miesiącu Jack Thompson, mieszkaniec szkockiego miasteczka Lochgelly, rówieśnik Krystiana, także wykazał się bohaterskim czynem. Gdy telefon, z którego zadzwonił na pogotowie rozładował się, malec szybko znalazł drugi, dzięki czemu zlokalizowano adres. Ocalił w ten sposób życie matce, która miała atak padaczki.

Takich przypadków znamy kilka. Każde z tych dzieci zostało uświadomione przez dorosłych, że pierwsza czynność jaką należy wykonać w razie wypadku, to wezwać pomoc. - Od najmłodszych lat powinniśmy kształtować w dzieciach odruch ratowania życia. Wiele zależy od podejścia rodziców w tej sprawie - wyjaśnia Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom, organizator programu „Serce na start” – Ponadto temat udzielania pierwszej pomocy powinien być wszechobecny w przedszkolach i szkołach, zwłaszcza od strony praktycznej.


Edukowanie dzieci powinno rozpoczynać się w domu. Trzeba uświadamiać pociechy o konieczności ratowania życia ludzkiego, aby później, słysząc o niej w szkole wiedziały, że jest to coś naturalnego.  Dzieci nie mogą bać się tego tematu. Powinny wiedzieć jak sobie z nim radzić. Kolejną ważną rzeczą są zajęcia pozalekcyjne. Jeżeli młodzi ludzie będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, to będą czuli się pewniej
w sytuacjach, w których przyjdzie im jej udzielić.

„Serce na start” jest programem edukacyjnym Fundacji Świat Dzieciom, skierowanym do dzieci i młodzieży (5-15), a także do ich nauczycieli i pedagogów. W ramach akcji prowadzone są szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w szkołach i przedszkolach. Do tej pory do programu przystąpiło 500 jednostek oświatowych z dziewięciu województw.

Komentarze do: Mali bohaterowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz