Szukaj

Dlaczego "kozy w nosie" są zielone?

Podziel się
Komentarze0

„Kozy w nosie”, albo - jeśli wolicie - wydzielina nosowa, kiedy jeszcze nie jest sucha, raczej bardzo rzadko jest oznaką problemów zdrowotnych. W rzeczywistości, wydzielina ta jest płynnem ochronnym, wytwarzanym przez błony śluzowe nosa, który produkuje ich równowartość sporej filiżanki takiego płynu każdego dnia (w przypadku kataru, o wiele więcej).Tak naprawdę, to potrzebujemy tej wydzieliny, aby chronić nasze płuca przed ryzykiem infekcji. Wspomagana przez włosy w nosie, wydzielina ta stanowi doskonały system filtrujący.

Z drugiej strony, zauważcie dobrze, że wydzielina ta nie zawsze jest zielona. Zielona staje się jedynie w przypadku infekcji. Przez resztę czasu pozostaje przezroczysta i biała, ale bardzo rzadko widujemy ją w takim stanie, ponieważ z nosa wychodzi... brudna.

A dlaczego?

Pył, kurz, cząsteczki (pochodzące między innymi z gazów wydechowych) są przechwytywane przez włosy w nosie, mieszane z wydzieliną, a to właśnie nadaje jej ten nieco ciemniejszy kolor.


Polecamy również

Jak wyeliminować „kozy z nosa”?

Jak powstają „kozy w nosie”?

Jeśli natomiast chodzi o tę zieleń nie do podrobienia w przypadku grypy albo innych infekcji, jest ona związana z obecnością w wydzielinie komórek odpornościowych nazywanych neutrofilami. One właśnie pierwsze pokazują się w przypadku infekcji bakteryjnej dróg nosowych. Ich praca wymaga pomocy enzymów, wśród których znajduje się także ten, który zawiera żelazo... Stąd ten zielony kolor!

Komentarze do: Dlaczego "kozy w nosie" są zielone?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz