Szukaj

Jak powstają "kozy w nosie"?

Podziel się
Komentarze0

„Kozy w nosie” to wydzielina wytwarzana przez błonę śluzową nosa, wyjaśnia doktor Jean-Marc Juvanon, członek Francuskiego Towarzystwa Otolarynolaryngologii. Chodzi w rzeczywistości o śluz, mniej lub bardziej bogaty w wodę, który w końcu się wysusza i utwardza. W ten sposób powstają słynne już „kozy”.


Śluz produkowany przez błonę śluzową nosa jest jasną i lepką cieczą. Ta naturalna wydzielina jest przeznaczona do usuwania, także przy pomocy rzęsek w nosie, wszystkiego, co wnika do nosa. Jest to rodzaj „ruchomych schodów”, których komórki wyposażone w rzęski, kierują śluz w głąb gardła. Jeśli natomiast chodzi o błonę śluzową nosa, działa ona jak prawdziwy klimatyzator. Podgrzewa i nawilża powietrze wdychane, jednocześnie je filtrując.

Przeciążony układ


Problemem jest to, że dość często, ten bardzo precyzyjny system jest po prostu przeciążony. Wdychane mikrocząsteczki (kurz, dym papierosowy, gazy wydechowe), akumulują się. Rezultat? Pojawia się flegma albo śluz, wyjaśnia Jean-Marc Juvanon. Inaczej nazywane słynnymi „kozami” w nosie. Bardzo często zresztą, wydają się one ciemniejsze u mieszkańców stref miejskich. A tak, zanieczyszczenia...


Infekcje zmieniają wydzielanie


W przypadku agresji wirusowej, dochodzi do nadkażenia śluzu i zaczynają rozwijać się zarazki. Konsystencja śluzu przejdzie więc z koloru białka jaja do żółtego, a następnie do zielonego. To właśnie wyjaśnia, na przykład w przypadku grypy, pojawienie się zielonej flegmy. Kolor ten pochodzi od neutrofilów, białych komórek krwi, obecnych w śluzie w przypadku infekcji.

Polecamy również
:

Dlaczego „kozy w nosie” są zielone?

Jak wyeliminowac „kozy z nosa”?

Komentarze do: Jak powstają "kozy w nosie"?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz