Szukaj

Jak rozmawiać z dziećmi o ich nawykach żywieniowych?

Podziel się
Komentarze0

Waga nigdy nie jest łatwym tematem do rozmów, ale może być szczególnie trudną kwestią, gdy rodzice starają się poruszyć problem nawyków żywieniowych i wagi ze swoimi nastoletnimi dziećmi.

Jak rozmawiać z dziećmi o ich nawykach żywieniowych?

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet z Minnesoty, które zostały opublikowane w JAMA Pediatrics, dzieci, którym rodzice cały czas mówili o ich wadze w trakcie jedzenia – poprzez mówienie im, że będą grube albo ciężkie – są dużo bardziej narażone na zyskanie złych nawyków żywieniowych, takich jak wymyślanie ekstremalnych diet, jedzenie na czczo, korzystanie ze środków przeczyszczających albo posiadanie niepohamowanego apetytu. Natomiast dzieci, których rodzice skupiają się tylko na tym, żeby jeść zdrowo i unikają osądzających wypowiedzi na temat wagi są w mniejszym stopniu narażone na te problemy. Co więcej, dzieci z nadwagą, których mamy rozmawiają z nimi na temat zdrowego żywienia mają dużo mniej problemów niż dzieci, których mamy tego nie omawiają.

Około 60% matek i ojców, którzy mają dzieci z nadwagą, rozmawiało z nimi na temat ich wagi, ale tylko niecałe 40% skupiło się na omówieniu zasad zdrowego żywienia, w porównaniu do 64%, które skupiły się wyłącznie na wadze dziecka. Skutki tego były szczególnie silne, kiedy to ojcowie byli zaangażowani w rozmowę ze swoimi córkami i krążyła ona wokół wagi.


- Ojcowie nie powinni nigdy komentować wyglądu córek/dziewczyn. - mówi Mary Jo Rapini, współautor artykułu „Start Talking: A Girl’s Guide for You and Your Mom about Health, Sex, or Whatever…”. Zamiast tego, jak sugeruje, ojcowie powinni skupić się na zainteresowaniach i umiejętnościach dziewczynek, a to pomoże im w byciu kochanym przez ich tatusiów, dzięki czemu poczują większą pewność siebie, wystarczającą do pracy nad własnym ciałem. Według autora badania, Jeriki Berge, wyniki powinny otworzyć oczy obojgu rodzicom, a także lekarzom, którzy są często pytani przez zaaferowane matki i ojców: „Jak mam rozmawiać ze swoimi dziećmi o ich wadze, albo nawykach żywieniowych?.”


Odpowiedzią na to jest unikanie tematów dotyczących wyglądu czy wagi dziecka. Zamiast tego warto rozmawiać z nimi jak się zdrowo żywić, albo żeby nie porównywały się do innych lub szukały ideału. - Rozmowa nie powinna nigdy sprowadzać się do tego jak wyglądają, ponieważ każdy z nas ma inny wygląd i kształt. - mówi dr Dyan Hes, pediatra z Nowego Jorku, który nie uczestniczył w badaniach.

- Danie młodzieży celu lub powodu do poprawy nawyków żywieniowych może być ważnym czynnikiem motywującym - mówi Lisa Gratti, doradca żywieniowy i założyciel culinarytherapyonline.com. - Jeśli bardziej dbają o stopnie warto rozmawiać z nimi jak zdrowe odżywianie pomaga w myśleniu i pozwala dłużej być skupionym. Ta sama strategia może się sprawdzić, jeśli twoje dziecko to typ sportowca – jedzenie pożywnych posiłków pomoże im zdecydowanie na boisku.

Eksperci twierdzą także, że waga nie powinna być głównym tematem rozmów. Zdrowy styl życia, który zawiera dobrą dietę oraz ćwiczenia, w który zaangażowani są wszyscy, powinien być w centrum życia rodzinnego. Jednym ze skutecznych sposobów na to, aby poprawić stosunki z dziećmi, jest gotowanie z nimi oraz wspólne wypady do sklepu, które pomogą im w późniejszym okresie, gdy będą zakładać rodzinę. Przede wszystkim należy dawać dobry przykład. Jeśli chcesz mieć dziecko, które zdrowo się odżywia i ćwiczy, sam także musisz o to zadbać.

Autor:

Karol Frankowski

Komentarze do: Jak rozmawiać z dziećmi o ich nawykach żywieniowych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz