Szukaj

Jak zadbać o spokojny sen dziecka?

Podziel się
Komentarze1

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w życiu dziecka, ponieważ gwarantuje prawidłowe rozwijanie. Jeżeli chcesz, by twoje dziecko przesypiało spokojnie całe noce, a w ciągu dnia było wulkanem energii i radości, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki. Ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują, że nie będziesz musiała się zmagać z problemem z zasypianiem swojej pociechy.

Jak zadbać o spokojny sen dziecka?

Rytuały

Pamiętaj, że dla dziecka ważna jest powtarzalność pewnych czynności. Postaraj się wprowadzić wieczorne rytuały. Na początku zapewnij dziecku relaksującą kąpiel, wygodną piżamkę, karmienie przed snem, czytanie bajek. Dziecko z biegiem czasu przyzwyczai się do sekwencji wykonywania określonych czynności i będzie wiedziało, że w pewnym momencie przychodzi czas na sen. Nabierze nawyków, które dadzą mu duże poczucie bezpieczeństwa oraz pozwolą na szybsze i spokojniejsze zasypianie. Nie zapomnij, by powtarzane czynności charakteryzowała pewna stałość i regularność, tzn. wykonywanie ich odbywało się o tej samej godzinie.

Spokój i wycieszenie

W okresie rozwoju dziecka, każdy rodzic musi zapewnić mu odpowiednią ilość spokoju i wyciszenia. Bardzo ważne jest, by wprowadzić pewne czynności przed snem. Dziecko rozluźni się podczas wspólnego czytania bajek, słuchania audiobooków, słuchania spokojnej muzyki, kąpieli i zabawy w wodzie, czy też po prostu głaskania i przytulania przez rodzica. Oglądanie telewizji do późnych godzin wieczornych lub szum i hałas, które wiążą się np. z odwiedzinami znajomych, nie zapewnią twojemu dziecku relaksu, lecz rozproszenie i niepokój.

Odczuwalne emocje

Musisz wiedzieć, że to co się działo podczas dnia ma duże znaczenia w nocy. Jeżeli dziecko miało bardzo intensywny dzień, który przysporzył mu wielu wrażeń i stresu, będzie to skutkowało problemem z zasypianiem oraz ogólnym rozdrażnieniem. By tego uniknąć, musisz zadbać o odpowiedni rytm dnia swojego dziecka oraz postarać się, by nie odczuło nieprzyjemnych sytuacji i przykrości.

Ruch w ciągu dnia

Ruch w szczególności na świeżym powietrzu jest niezbędny dla naszego dziecka. Przyczynia się do szybkiego zasypiania, sprzyja uodpornieniu organizmu, a także jest gwarantem dobrej zabawy. Pomimo wielu pozytywów nie można zapomnieć, że nadmierne zmęczenie może prowadzić do problemów ze snem. Jeżeli dziecko jest przemęczone, to tym bardziej jest rozdrażnione i trudniej mu się uśpić. Ruch jest bardzo ważny, ale należy go dawkować w odpowiedniej ilości.

Miejsce do snu

Miejsce, w którym ustawione jest łóżko dziecka ma bardzo duże znaczenie. Musisz wiedzieć, że dziecko powinno mieć spokój. W pokoju, w którym śpi nasza pociecha nie może być telewizora. Pomieszczenie nie może być  też zbyt jasne. Najlepiej, żeby łóżko stało zawsze w jednym miejscu, wtedy dziecko się przyzwyczai i będzie czuło się bezpieczniej. Przed położeniem malucha spać, wywietrz pokój. Temperatura optymalna, w której nasze dziecko czuje się najlepiej, to 18-19 stopni. W pokoju nie powinno być nadmiaru bodźców, zbyt dużo zabawek, gdyż one bardzo rozpraszają. W zamian kilkudziesięciu maskotek, daj swojemu dziecku do spania jego ulubionego misia czy kocyk, z którym będzie czuł się bezpieczniej, a przy tym będzie kojarzył mu się z mamą.

Nastrój opiekuna

Podczas usypiania dziecka, czytania mu bajek, czy śpiewania, zadbaj o swój nastrój oraz staraj się panować nad emocjami. Jeżeli będziesz rozdrażniona i nerwowa, dziecko od razu to wyczuje, a  w rezultacie będzie miało problem z zaśnięciem lub niespokojnym sen. Jeżeli zdarzyło się coś bardzo emocjonującego, weź kilka oddechów, wyjdź z pokoju i odprężona wróć uśpić swoją pociechę. Pamiętaj, że nastrój udzieli się malcowi, więc warto skupić na nim większą uwagę.

Wyspane dzieci są pełne energii, szczęścia oraz są gwarancją dobrego dnia!

Autor: Karolina Kuciel

Komentarze do: Jak zadbać o spokojny sen dziecka? (1)

marzenka677
marzenka677 14-01-2014 15:14

Dziecko budzi się w nocy

1

Mój mały zuch bardzo czesto budził się w nocy. Byłam na badaniach, lekarze mówili, że ze zdrowiem wszystko wporządku. Dopiero po konsultacji ze znajomą, która miała podobny problem zrozumiałam, że mały oglądał za dużo te... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze