Szukaj

Noworodkowe zapalenie spojówek, jak zwalczyć infekcję?

Podziel się
Komentarze0

Znaczna większość dzieci przychodzi na świat zupełnie zdrowa. Jednak niekiedy u noworodków rozwijają się infekcje, które wymagają leczenia. Noworodki są narażone na niektóre choroby w większym stopniu, niż starsze dzieci lub osoby dorosłe, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest wystarczająco rozwinięty, by skutecznie walczyć z bakteriami, wirusami i pasożytami wywołującymi infekcje.

Noworodkowe zapalenie spojówek, jak zwalczyć infekcję?


W rezultacie, gdy noworodek choruje, może zaistnieć konieczność jego hospitalizacji.

Objawy infekcji u noworodka

Wiele infekcji wywołuje podobne symptomy. Jeśli jesteś świeżo upieczoną matką i zauważyłaś u swojego dziecka niepokojące objawy, takie jak: problemy podczas karmienia, trudności z oddychaniem, apatyczność, podwyższona lub obniżona temperatura, nietypowa wysypka lub zmiana koloru skóry, nieustający płacz lub nerwowość, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Wyraźna zmiana w zachowaniu dziecka, na przykład ciągłe spanie lub problemy z zaśnięciem, także może być oznaką, że z noworodkiem dzieje się coś złego. Takich objawów w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Wizyta u lekarza jest niezbędna, by ustalić przyczynę niepokojących symptomów i rozpocząć leczenie infekcji.

W przypadku braku podjęcia leczenia należy liczyć się z możliwością poważnych powikłań u dziecka. Ciało noworodka gwałtownie się rozwija, a wszelkie zakłócenia w tym procesie mogą zaburzyć wzrost dziecka i wywołać problemy neurologiczne, sercowe, układów oddechowego oraz nerwowego. Infekcje u noworodka mogą spowodować śmierć dziecka.

Czerwone załzawione oczy najczęściej sygnalizują zapalenie spojówek. Ten stan zapalny obejmuje cienką błonę śluzową, która tworzy wewnętrzną powierzchnię powieki i pokrywa część gałki ocznej. Popularnie mówimy wówczas o „czerwonym oku”. Należy jednak, odróżnić przekrwienie spojówkowe od przekrwienia występującego przy zapaleniu rogówki czy innych schorzeniach.


To pierwsze wyróżnia następującymi cechami:
  • poszerzone naczynia, poruszają się wraz ze spojówką przy pociągnięciu np. za dolna powiekę,
  • poszerzone naczynia bledną w wyniku uciskana spojówkę,
  • poszerzone naczynia maleją i bledną zbliżając się do rogówki, czyli przekrwienie jest bardziej intensywne na obwodzie niż w centralnej części.
Innymi objawami zapalenia spojówek są ostre, przemijające ataki swędzenia, odczuwanie piasku w oczach i cieknąca wydzielina, która powoduje zlepianie się powiek w czasie snu. Zapalenie spojówek jest następstwem zakażenia wirusowego, w sporadycznych wypadkach wywołują je bakterie i grzyby. W zależności od charakteru wydzieliny możemy wnioskować o etiologii zapalenia. Wodnista jest charakterystyczna dla infekcji wirusowych, reakcji toksycznych i alergicznych, śluzowa dla wiosennego zapalenia spojówek i suchego zapalenia rogówki i spojówek, ropna dla ciężkich infekcji bakteryjnych, śluzowo-ropna dla łagodnych zakażeń i zakażeń chlamydiowych. Rzadko jest skutkiem chorób przenoszonych drogą płciową. Zdarza się jednak, że opryszczka narządów płciowych zakażonej matki może w czasie porodu spowodować ciężkie zapalenie spojówek u noworodka


Badania diagnostyczne

Podstawę rozpoznania stanowi opis objawów, wywiad lekarski oraz badania fizyczne przez okulistę. W niektórych przypadkach potrzebny też bywa posiew wydzieliny z oka w celu ustalenia, czy przyczyną choroby jest wirus, czy bakteria.

Leczenie


Zapalenie spojówek nie jest chorobą groźną, daje się stosunkowo łatwo leczyć. Nie należy jej jednak lekceważyć, gdyż konsekwencje zaniedbania mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, czego efektem może być jaskra lub zapalenie rogówki.

Proste wirusowe zapalenie spojówek zwykle ustępuje w ciągu tygodnia samoistnie. Aby złagodzić objawy przepisywane są zwykle krople do oczu lub maść zawierająca antybiotyk.

Leczenie zapaleń o podłożu uczuleniowym jest uciążliwe ze względu na trudności w wyeliminowaniu czynnika alergizującego. Polega ono na podawaniu kropli przeciwalergicznych (preparaty przeciwhistaminowe) i zmniejszeniu przekrwienia oczu. Histamina jest jednym z najważniejszych związków uwalnianych w organizmie w wyniku kontaktu z alergenem, odpowiedzialnym za podrażnienie receptorów czuciowych (świąd), rozszerzenie naczyń krwionośnych błon śluzowych (przekrwienie) i wzmożenie ich przepuszczalności, co prowadzi do obrzęku.

Autor:

Julia Skonieczna

Komentarze do: Noworodkowe zapalenie spojówek, jak zwalczyć infekcję?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz