Szukaj

Jak rozwija się dziecko w 2 miesiącu życia?

Podziel się
Komentarze0

Gdy dziecko ukończy pierwszy miesiąc życia, przestaje być noworodkiem, a staje się niemowlęciem. Wtedy też następuje sporo zmian w jego rozwoju: zachowaniu, wyglądzie oraz umiejętnościach. Warto dowiedzieć się, jak zmieni się maluszek w drugim miesiącu życia.

Jak rozwija się dziecko w 2 miesiącu życia?

Jak przebiega rozwój fizyczny?

W drugim miesiącu dziecko staje się bardziej sprawne i ruchliwe. Leżąc na brzuszku, maluszek potrafi podnieść główkę pod kątem 45º i utrzymać ją w ten sposób przez około 10 sekund. Niemowlę nie przepada jednak za kładzeniem go w takiej pozycji na łóżku – w chwili, gdy główka mu opada, uderza nosem o materac, co nie jest dla niego miłym uczuciem. Lepiej kłaść go na kolanach – poza poczuciem bliskości da mu to możliwość lepszej obserwacji otoczenia. Natomiast położony na plecach, zaczyna kopać nóżkami, ćwicząc w ten sposób swoje mięśnie.

Rączki dziecka również stają się sprawniejsze. Wyciąga je do zabawek, które mu się podobają i próbuje je utrzymać. Stara się także zacisnąć paluszki wokół palca, któregoś z rodziców, jeżeli tylko któreś z nich poda mi dłoń.

Rozwój poznawczy i społeczny

Dwumiesięczny maluszek zaczyna reagować na otaczający do świat. Uważnie obserwuje przedmioty i ludzi, którzy są w jego otoczeniu. Szczególną uwagę zwraca na twarze swoich rodziców – są większe i przyjaźniejsze niż zawieszone nad jego łóżeczkiem przedmioty. Warto wiedzieć, że dziecko widzi tylko z odległości 20-30cm, więc łatwiej mu obserwować ludzi, którzy są bezpośrednio przy nim. Maluszek wodzi wzrokiem za zabawką, a nawet odwraca główkę, by nie stracić jej z pola widzenia. Tak samo odwraca głowę w kierunku światła i dźwięków, które słyszy – warto więc pamiętać, by kłaść go z różnych stron łóżeczka, aby uniknąć asymetrii kręgosłupa. Niemowlę radośnie reaguje na mamę i tatę, cieszy się, gdy słyszy ich głos. Potrafi też świadomie się uśmiechać, a swoim szczerym uśmiechem z reguły obdarowuje rodziców, gdyż już wie, że są to jego najbliżsi. Próbuje też po swojemu rozmawiać, nie jest to jednak gaworzenie, a raczej wydawanie dźwięków przypominających gruchanie, tzw. „gurzenie”.


Karmienie na żądanie!


W drugim miesiącu życia, niemowlę nadal na żądanie powinno być karmione mlekiem matki. W dalszym ciągu potrafi ono tylko ssać i połykać jedynie płynny pokarm. Większość dzieci w tym czasie uczy się, by regularnie przyjmować ilość pokarmu zgodną z jego zapotrzebowaniem na energię. Może pojawić się tzw. kryzys szóstego tygodnia, gdy dziecko będzie potrzebowało więcej pokarmu, niż będzie go miała matka (nie trwa to długo, gdyż organizm kobiety karmiącej z reguły dostosowuje się do wymogów stawianych przez dziecko). Maluszek upomina się o jedzenie głośnym płaczem, tak samo może zasygnalizować pragnienie. Wprawdzie mleko matki powinno zaspakajać zarówno głód, jak i pragnienie, jednak w szczególnych przypadkach, np. podczas upału lub gorączki, można podać mu do picia niegazowaną wodę mineralną. Gdy dziecko jest nasycone, zasypia lub wypuszcza sutek z ust.


Okresy czuwania ulegają wydłużeniu

Dziecko w drugim miesiącu nadal nie odróżnia dnia od nocy, dlatego też często budzi się w nocy, zaburzając tym samym sen rodziców. Stopniowo jednak okresy czuwania zaczynają się wydłużać, nawet o 2-3 godziny dziennie. Drzemki również stają się coraz dłuższe. Pod koniec drugiego miesiąca ilość snu w ciągu dnia jest już bardziej stała, co pozwala ustalić ilość drzemek.

Jakie szczepienia są konieczne w tym okresie?


Z dwumiesięcznym niemowlęciem należy wybrać się na szczepienie. Dziecko powinno otrzymać jednocześnie szczepionkę przeciw WZW typu B (domięśniowo) oraz skojarzoną DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (podskórnie). Dodatkowo podaje się również pierwszą dawkę szczepienia przeciwko zakażeniom Haemophilius Influenzae typu B.

Szczepienie, jak i w ogóle wizyta z dzieckiem u lekarza, jest stresująca zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Trzeba więc dobrze wybrać lekarza, który oprócz dobrego podejścia do dzieci, będzie miał cierpliwość odpowiedzieć rodzicom na wszystkie pytania, dotyczące rozwoju niemowlęcia. Warto zabrać ze sobą pieluchę tetrową, by położyć ją na wadze w chwili ważenia. Podczas szczepienia dobrze by było, by dziecko ssało pierś matki, co pozwoli mu się uspokoić.

Autor:

Angelika Szkuta

Komentarze do: Jak rozwija się dziecko w 2 miesiącu życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz