Szukaj

Pomoc dziadków w wychowywaniu dziecka

Podziel się
Komentarze0

Jak powszechnie wiadomo w procesie socjalizacji pierwotnej jednostka w wyniku kontaktu z bliskimi osobami i rówieśnikami, których zachowania naśladuje przyswaja pewne normy obowiązujące w społeczeństwie. Dziecko uczy się umiejętności porozumiewania, czytania, pisania, symboliki gestów itd.

Pomoc dziadków w wychowywaniu dziecka

To grono najbliższych umożliwia mu poznanie świata. Istotną rolę w wychowaniu dziecka odgrywają nie tylko rodzice, ale także dziadkowie. To pod ich opieką z reguły pozostawia się pociechę w razie nagłego wyjazdu czy nadgodzin w pracy.

Babcia i dziadek - jak wiele skojarzeń przychodzi nam do głowy po usłyszeniu tych słów. Z jednej strony są to staruszkowie zaszyci w swych domach z bujanym fotelem i zwierzątkiem, a z drugiej bardziej nowoczesny typ starszego pokolenia spędzającego aktywnie swój wolny czas. Bez względu na to do której grupy przypiszemy swoich dziadków łączy ich jedna, wspólna cecha - miłość do wnuków. To do nich ucieka się po każdej sprzeczce w domu, to babcine obiadki smakują najlepiej i to u nich można znaleźć spokój i bezpieczeństwo.

Dlaczego tak się dzieje?

Dziadkowie mają znacznie więcej cierpliwości, niż rodzice. Są bardziej wyrozumiali. Nie popełniają już tylu błędów co młodzi z racji na ich bogate doświadczenia życiowe. Spełniają role nie tylko opiekunów, ale także przyjaciół i powierników. Łagodzą konflikty pokoleniowe, spełniają różnego rodzaju zachcianki i zawsze chętnie wspierają finansowo swoich wnuczków. Mają także więcej czasu, niż zapracowani rodzice i nigdy nie odmówią wspólnej zabawy. Czasami bywa jednak tak, że nie mieszkają w tej samej miejscowości. Widują swoich wnuczków tylko w okresie świąt czy wakacji. Czas ten dla obydwu stron - zarówno wnuczków jak i dziadków kojarzy się z silnymi, pozytywnymi emocjami i jest długo wyczekiwany. To dzięki dziadkom można dowiedzieć się jak wyglądało życie w czasach, gdy oni byli jeszcze dziećmi, poznać historię, dawne zwyczaje, kulturę i tradycję.


Okres „młodzieńczego buntu”, a dziadkowie


Gdy dziecko dorasta kończy się proces socjalizacji pierwotnej, a zaczyna wtórnej. To właśnie w tym okresie jednostka ma największy wpływ na kształtowanie własnej osobowości. Zaczyna się okres tzw. 'młodzieńczego buntu'. Pragnienie posmakowania dorosłego życia, nonkonformizm i nieposłuszeństwo przyczyniają się do częstych konfliktów z rodzicami. Młodzież w tym okresie często się od nich całkowicie odwraca. Nie chcę być jak oni, poszukuję własnego pomysłu na życie, boryka się z samotnością i niezrozumieniem. Rozmowy nie zawsze pomagają. To znowu właśnie do dziadków są najczęstsze „ucieczki”. U nich można znaleźć spokój, są źródłem wsparcia, akceptacji i zrozumienia. Łagodzą konflikty dzieci z rodzicami.
Nadmierna ingerencja

Problem pojawia się jednak, gdy zaczynają zbyt często ingerować w wychowanie i podważają metody wychowawcze rodziców dziecka. Uważają, że oni zrobili, by to lepiej. Co robić w takich wypadkach? Przede wszystkim rozmawiać. Każda matka wraz z ojcem pomimo wszelkich problemów kocha swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej. Dziadkowie są obecni przy dorastaniu pociechy i pełnią bardzo ważną funkcje w ich życiu. Jednak nie powinni go buntować przeciwko rodzicom. Powinni mu towarzyszyć, wspierać i pomagać, dzięki czemu obie strony czerpać będą wymierne korzyści, ponieważ nie jest to zależność jednokierunkowa. Tak jak wnuki potrzebują dziadków, tak i oni potrzebują ich. Wzajemnie się dopełniają. Rodzice spokojną rozmową powinni dać dziadkom do zrozumienia, że sami poradzą sobie z wychowaniem własnego dziecka, jednocześnie dziękując im za okazane wsparcie.

Dziadkowie od najmłodszych lat wypełniają nasze życie wieloma pozytywnymi emocjami. Zawsze udzielą nam pomocy i schronienia, dobrej rady i podzielą się swoim doświadczeniem. Należy jednak pamiętać, że i oni oczekują czegoś od nas. Nie zapominajmy o nich. Zasługują nie tylko na telefon z życzeniami w Dzień Babci czy Dziadka, ale także na częste odwiedziny i pomoc w domowych obowiązkach, które przez wiek mogą być już dla nich uciążliwe.

Autor:

Julia Skonieczna

Komentarze do: Pomoc dziadków w wychowywaniu dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz