Szukaj

Jakich umiejętności nabywa dziecko w 3 miesiącu życia?

Podziel się
Komentarze0

Wraz z początkiem drugiego miesiąca dziecko przestaje być noworodkiem. Gdy nadchodzi trzeci miesiąc nabywa ono nowych umiejętności. Potrafi dużo więcej niż jego dwumiesięczny pierwowzór. Dziecko jest bardziej kontaktowe, ruchliwe i sprawne fizycznie.

Jakich umiejętności nabywa dziecko w 3 miesiącu życia?

Jak przebiega rozwój fizyczny?

W trzecim miesiącu życia dziecko położone na brzuszku potrafi podnieść główkę pod kątem 45º lub nawet 90º od podłoża i utrzymuje ją w tej pozycji około jednej minuty. Położone na pleckach, porusza rączkami i nóżkami, w szczególności, gdy któryś z rodziców coś do niego mówi. Podniesione do pozycji siedzącej, nieco lepiej utrzymuje głowę – w końcu dwa wcześniejsze miesiące ćwiczeń dają efekty.

Maluszek poznaje własne ciało – zaczyna wkładać do buzi i ssać własne paluszki lub nawet całą rączkę, która staje się jego pierwszą zabawką. Potrafi utrzymać w ręce zabawkę, która także często jest przez niego ssana. Jego ruchy są bardziej skoordynowane i celowe, coraz lepiej panuje nad swoim ciałem. Ważne, aby pamiętać, że dziecko leżące na brzuchu może przypadkowo odgiąć się i przewrócić na plecy, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać go samego w tej pozycji.

Maluch zaczyna nawiązywać kontakt z otoczeniem!

Trzymiesięczne dziecko wydaje różne dźwięki, ciągle nie będące jeszcze gaworzeniem. Robi to po to, by nawiązać kontakt z otoczeniem – żywo reaguje na pojawienie się lub sam dźwięk głosu swoich rodziców, ulubionej muzyki albo innego lubianego dźwięku. Coraz częściej odpowiada uśmiechem na uśmiech, potrafi nawet roześmiać się na głos. Wodzi wzrokiem za zabawką, stara się łączyć wrażenia wzrokowe ze słuchowymi. W tym momencie warto kupić mu i powiesić nad łóżeczkiem grającą karuzelę albo kolorowe zwierzątka (po uprzednim upewnieniu się, że są one dostosowane do jego wieku).


Głużenie - pierwszy etap rozwoju mowy!


Dziecko w trzecim miesiącu swojego życia przechodzi przez pierwszy etap rozwoju mowy, czyli tzw. głużenie (gruchanie). Na początku wypowiada tylko samogłoski (e, a, u), potem dochodzą do nich także spółgłoski (m, p, b, k) oraz połączenia, np. agu, ghe, kli, bwe itp. Przy głużeniu często porusza ustami, rączkami i całym ciałem. Jest to odruch wrodzony, a nie wyuczony, który występuje także u dzieci głuchych.


Dziecko nadal potrzebuje naturalnego pokarmu swojej mamy

Mimo że maluszek już trzy miesiące żyje poza ciałem matki, nadal potrzebuje jej mleka. Tak samo jak przedtem dziecko odczuwa zapotrzebowanie na matczyny pokarm nie tylko w dzień, ale także w nocy, ale o tej porze karmione powinno być raczej tylko 1-2 razy. W ciągu dnia niemowlę może jeść nieco rzadziej, za to dłużej. Jego organizm może wyznaczyć ramowe pory przyjmowania posiłków. Jeśli dziecko jest głodne, sygnalizuje to, ssąc łapczywie i wydając przy tym głośne dźwięki. Podczas karmienia przytrzymuje rączką pierś mamy (lub butelkę, jeśli jest karmione sztucznym zamiennikiem). Jeśli istnieje obawa, że maluszek się nie najada, najlepiej udać do pediatry lub skonsultować z doradcą laktacyjnym. Trzeba także pamiętać, że dziecko nadal może przyjmować tylko płynny pokarm.

Dziecko zaczyna uczyć się snu nocnego

W trzecim miesiącu dziecko zazwyczaj śpi w ciągu i są to raczej dłuższe drzemki. Uczy się także snu nocnego, który trwa około 5-6 godzin. Aby przyzwyczaić maluszka do niego, najlepiej kłaść dziecko spać w swoim łóżeczku (koniecznie na plecach!), a nie w dużym łóżku razem z rodzicami.

Układ immunologiczny potrzebuje wsparcia!

Choć trzymiesięczne niemowlę potrafi już wiele, nie posiada umiejętności obrony przed groźnymi chorobami. Trzeba ponownie udać się z nim do poradni na szczepienia – drugą dawkę DTP oraz szczepienie przeciwko zakażeniom Haemophilius Influenzae typu B.

Kontakt z rodzicami jest dla dziecka najważniejszy!


Trzeba pamiętać, że każde dziecko najwięcej uczy się od swoich rodziców, dlatego – jeśli tylko można – należy przebywać cały czas w jego obecności. Uwaga rodziców jest tym, czego najbardziej potrzebuje maluszek w swoim rozwoju. Dlatego warto być przy nim tak często, na ile jest to możliwe i uśmiechać się do niego, a wtedy on odwdzięczać się będzie tym samym.

Autor:

Angelika Szkuta

Komentarze do: Jakich umiejętności nabywa dziecko w 3 miesiącu życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz