Szukaj

Padaczka u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Na padaczkę zapadają najczęściej niemowlaki do pierwszego roku życia. Jednak padaczka może wystąpić również w wieku dziecięcym oraz młodzieńczym. Choroba ta wymaga to konsultacji z lekarzem, ponieważ w wielu przypadkach objawy wyglądające jak w symptomy padaczki, mogą być skutkiem innej dolegliwości, która niekoniecznie wymagać będzie leczenia.

Padaczka u dzieci

Pierwsza pomoc

W sytuacji kiedy dziecko zaczyna mieć atak padaczkowy, po pierwsze należy zachować spokój i usunąć wszystkie niebezpieczne przedmioty, które mogłyby spowodować uszkodzenie malucha. Następnie należy umieścić między zębami jakiś elastyczny przedmiot. Może być to drewniana szpatułka lub zwinięty bandaż. W ten sposób, dziecko uniknie pogryzienie lub przegryzienia języka. Następnie trzeba cierpliwie przeczekać okres padaczki tuż przy dziecku, najlepiej starając się delikatnie stabilizować rękami wstrząsy. Po wszystkim należy położyć dziecko w pozycji bocznej w bezpiecznym miejscu, a następnie poinformować lekarza.
Przyczyny padaczki u dzieci


Przyczynami padaczki u dziecka mogą być komplikacje przy porodzie, udar mózgu, infekcje zakaźne, urazy mózgu czy zaburzenia metaboliczne. Warto wiedzieć, że padaczka nie ma wpływu na inteligencję i rozwój intelektualny dziecka. Dodatkowo, nie jest jedyną przyczyną napadów u dziecka. W wielu przypadkach nie można ustalić konkretnej przyczyny padaczki, która w takich sytuacjach zwana jest idiopatyczną padaczką.


Diagnoza padaczki

Bardzo trudno jest zdiagnozować padaczkę u dziecka. Dlatego również, nie warto powoływać się na żadne stereotypowe objawy. Do prawidłowej diagnostyki potrzeba dobrze wyspecjalizowanych neurologów wskazana jest również pomoc pediatry. Diagnoza padaczki jest tak trudna, ponieważ choroba przypomina np. drgawki gorączkowe. Stany niepadaczkowe, które bardzo często odbierane są jako padaczka u dzieci to: refluks, napady bezdechu i kręcz szyjny.

Życie z padaczką

Najważniejsze to bezpieczeństwo dziecka. Powinno być zawsze odpowiednio wypoczęte i wyspane. Należy również regularnie odwiedzać neurologa, który przepiszę listę leków dla potomka. Następnie  musi regularnie zażywać przypisane lekarstwa. Absolutnie zabrania się pozostawienia malucha samego w wannie, a w przypadku padaczki u nastolatków, starsze dziecko powinno brać prysznic lub kąpiel tylko w sytuacji, kiedy ktoś z rodziców jest w domu, a drzwi od łazienki są otwarte. Kiedy nadchodzi czas na szkołę, rodzic powinien uprzedzić nauczyciela i dyrekcję o padaczce dziecka, by ci mogli odpowiednio zareagować.

Autor: Damian Nowaczek

Komentarze do: Padaczka u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz