Szukaj

Czkawka u niemowląt

Podziel się
Komentarze0

Czkawka jest jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u niemowląt. Może występować kilka razy w ciągu doby z różnych przyczyn. Dowiedz się, jakie są przyczyny jej występowania i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czkawka u niemowląt

Skąd bierze się czkawka?

Czkawka to nic innego jak reakcja na chwilowe zakłócenia pracy przepony. W czasie oddychania przepona kurczy się i rozkurcza, a jej praca jest kontrolowana przez zakończenia nerwowe w okolicach szyi, kiedy zakończenia te zostają podrażnione - pojawia się czkawka. Tak więc najczęstszą przyczyną czkawki, zdaniem lekarzy, jest niedojrzałość układu nerwowego, która mija z wiekiem.

Czkawka u niemowlęcia może pojawić się jeszcze z kilku przyczyn:

  • Połknięcie powietrza, zachłyśnięcie się - do zachłyśnięcia się dochodzi najczęściej podczas karmienia, na przykład kiedy dziecko je zbyt łapczywie i połyka powietrza. Podczas karmienia piersią dziecko może się zachłysnąć lub połknąć powietrze na skutek nieprawidłowego ssania piersi; w przypadku karmienia butelką może to być spowodowane zbyt duża dziurką w smoczku lub niecałkowitym wypełnieniem smoczka pokarmem.
  • Jedzenie - czkawka może wystąpić bezpośrednio po karmieniu, co jest spowodowane zbyt dużą ilością pokarmu.
  • Zmiana temperatury - należy pamiętać o tym, żeby ubrać dziecko w pomieszczeniu, w którym było kąpane. Różnica temperatury może spowodować czkawkę.
  • Śmiech - podczas gwałtownego śmiechu maluszek może nałykać się powietrza, co może doprowadzić do skurczów przepony.

Jak radzić sobie z czkawką?

W wielu przypadkach można nie tylko poradzić sobie z czkawką, ale można jej uniknąć. Podczas karmienia piersią wystarczy zadbać o odpowiednie ułożenie dziecka, a w przypadku karmienia butelką o wypełnienie smoczka pokarmem, by uniknąć zapowietrzenia. Po jedzeniu dopilnujmy, aby dziecku się odbiło. Jeśli jednak czkawka się pojawi, wystarczy podać klika łyków ciepłej wody lub przystawić na chwilę do piersi, co sprawi, że oddech się ureguluje.

Kiedy dziecko ma pełny brzuszek, pomaga noszenie w pozycji pionowej, wtedy pokarm powoli przedostaje się z żołądka do jelit. Natomiast w przypadku wychłodzenia, należy okryć dziecko lub podać kilka łyków ciepłej wody.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Czkawki nie należy bagatelizować jeśli trwa kilka godzin i żadna z metod nie skutkuje. Długotrwała czkawka może być symptomem refluksu żołądkowo-jelitowego. Długo utrzymująca się czkawka może być też oznaką chorób metabolicznych, jamy brzusznej lub choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Najczęściej jednak czkawka ustępuje sama i nie jest objawem chorób, to po prostu jeden z naturalnych odruchów, które dzieci mają już w okresie prenatalnym.

Autor: Małgorzata Sypniewska

Komentarze do: Czkawka u niemowląt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz