Szukaj

Co powinno pić małe dziecko?

Podziel się
Komentarze0

Pierwsze pół roku życia to bajka dietetyczna – nie trzeba się zastanawiać nad odżywianiem malucha -  mleko matki to wszystko, czego mu potrzeba. Im dalej jednak, tym gorzej. Zalewa nas coraz więcej, nierzadko sprzecznych informacji o tym co dawać, a czego nie dawać dziecku do picia.

Co powinno pić małe dziecko?

No to może soczek...

Wiele mam w trosce o odpowiednią ilość witamin w diecie dziecka podaje soczki. Nie zawsze jest to dobry wybór. „Soczki w kartonikach są pełne cukru.” - mówi dietetyczka z wieloletnim doświadczeniem Anna Grzechowiak, współpracująca z producentem akcesoriów dla niemowląt marki AKUKU. „Niestety nadmierna ilość cukru w diecie dziecka nie jest korzystna – nie tylko będzie powodować u niego wachania nastrojów powodowane skokiem, a następnie spadkiem cukru we krwi, ale także zmieni apetyt dziecka. Soczek podany przed kolacją sprawi, że dziecko nie zje już niczego, ponieważ nie będzie czuło głodu – nasyci się cukrem zawartym w soku”.

Jak sprawdzić zawartość cukier?

Na etykiecie soków zawsze znajdziemy informację dotycząca zawartego w niej cukru. Patrzmy na liczby – 10g cukru na 100 ml soku, oznacza prawie dwie łyżeczki cukru w tak małej ilości płynu. Tymczasem jest coraz więcej dowodów naukowych na szkodliwość nadmiaru cukru w diecie np. naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wiążą codzienne picie słodkich lemoniad i słodzonych soków z podwyższonym ciśnieniem krwi. Z kolei magazyn Consumer Reports donosił w grudniu 2011 roku o nadmiarze arsenu – toksycznego pierwiastka zawartego w sokach winogronowych i jabłkowych, i apelował do rodziców aby nie podawali dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia żadnych soków, natomiast powyżej szóstego miesiąca życia do sześciu lat – ograniczali ilość soku do maksymalnie 180ml dziennie.


Woda? Ale jaka?

Co robić? Jeżeli już chcemy dać małemu dziecku sok, to lepiej zróbmy go samodzielnie – poprzez sokowirówkę czy sokownik. Zostawmy soki jednak na specjalne okazje, a pod ręką miejmy zawsze... wodę. „Dzieciom niezależnie od wieku proponujmy wodę. Zwykłą wodę przefiltrowaną, przegotowaną – taka woda zaspokoi pragnienie dziecka i nie będzie blokować nerek odpowiadających za wzrost dziecka.” - radzi dietetyczka Anna Grzechowiak.

Czy dziecko może się odwodnić?

Nie zawsze dzieci chcą pić wodę, zwłaszcza jeżeli miesiącami była podawana im słodzona herbatka czy słodzony sok. „Nie ma obawy, że dziecko będzie spożywało zbyt mało płynów.”, uspokaja ekspertka. „Małe dzieci mają doskonałą samoregulację, gdy są spragnione – piją, gdy nie są spragnione – nie piją. To, że dziecko niespragnione pije słodki sok, wynika raczej z pragnienia cukru – zwłaszcza jeżeli dieta dziecka w taki cukier obfituje i jest ono narażone na ciągłe skoki cukrowe we krwi. Zdrowe dziecko nie odwodni się samo.”

Kubek kubkowi nierówny

Niemałą rolę w atrakcyjności picia odgrywa także kubeczek – kolorowe naczynia dla małego smakosza muszą być nie tylko ciekawe ale także wygodne w trzymaniu. Ergonomiczne kształty i pewne uchywyty jakie znajdujemy w kubeczkach oferowanych przez markę AKUKU sprawiają, że dziecki łatwo jest trzymać samodzielnie kubeczek. Zwróćmy uwagę na ustniki – kilkumiesięcznym niemowlętom podawajmy tylko te z silikonym ustnikiem (AKUKU nr A0201) chroniące dziąsła przed podrażnieniem oraz tzw. niekapki (AKUKU nr A0187) – zapobiegające rozlaniu się płynu. Starsze dzieci będą zachwycone pijąc przez słomkę czy z kubka treningowego. Powyżej trzeciego roku życia zaopatrzmy się również w bidon sportowy AKUKU (nr A0189) – nasz maluch będzie miał dostęp do wody także podczas spaceru czy wycieczki poza domem.

Autor: Beata Mąkolska
konsultacja merytoryczna: dietetyk Anna Grzechowiak

Komentarze do: Co powinno pić małe dziecko?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz