Szukaj

Ból gardła u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Jesień jest porą roku, która sprzyja przeziębieniom u dziecka. Główną oznaką przeziębienia u najmłodszych jest drapanie i ból gardła, który jest bardzo uciążliwy dla dziecka. Oto kilka wskazówek jak łagodzić ból gardła u dziecka i ograniczyć ryzyko zarażenia się.Ból gardła najczęściej występuje u dzieci późną jesienią na zimę i wiosnę. Najczęściej ból gardła i przeziębienia u najmłodszych są wywoływane przez alergie, bakterie i wirusy zwłaszcza z grupy paciorkowców.

Przeziębienie i bólem gardła można się bardzo łatwo zarazić od rówieśników. Paciorkowce, które w większości przypadków są odpowiedzialne za ból gardła i przeziębienie są przenoszone z wydzieliną z górnych dróg oddechowych osoby zakażonej.

Dlatego jeśli chcesz, by twój bobas uniknął zarażenia się postaraj się ograniczyć jego kontakt z osobami chorymi. Pamiętaj, że jeśli organizm twojego dziecka jest nieco osłabiony nawet kichnięcie chorej osoby może spowodować zarażenie i rozwój infekcji.

Leczenie bólu gardła i przeziębienia

Ból gardła, który towarzyszy przeziębieniu u dziecka najczęściej trwa kilka dni, dlatego wymaga podjęcia odpowiednich środków, które pozwolą na jego zminimalizowanie. Ból gardła u dziecka można leczyć przez podawanie dziecku ciepłych płynów. Przy bólu gardła należy natomiast unikać podawania kwaśnych potraw i napojów, gdyż tylko nasilają swędzenie i drapanie w gardle.


Co więcej, jeśli twój maluszek cierpi z powodu bólu gardła postaraj się, by powietrze w pomieszczeniu gdzie przebywa dziecko miało odpowiednią wilgotność. Dodatkowo, aby uśmierzyć ból i gorączkę warto podać dziecku paracetamol. Jeśli natomiast twój maluszek ma anginę lub inne zakażenie bakteryjne leczenie powinno być oparte na podawaniu antybiotyków.

Kiedy twój maluszek jest przeziębiony i skarży się na ból gardła warto zasięgnąć opinii lekarza. Pediatra powinien pobrać posiew z gardła, dzięki czemu będzie w stanie określić przyczynę bólu.

Konieczne należy wezwać lekarza gdy bólowi gardła u dziecka towarzyszy wysoka temperatura powyżej 38,3C lub gdy na jego skórze pojawia się wysypka.

Powikłania


Najczęściej powikłania spowodowane bólem gardła można w szybki i łatwy sposób wyeliminować. Warunkiem jest wyeliminowanie poprzez leczenie zakażeń paciorkowca antybiotykami zalecanymi przez lekarza.

Najgroźniejsze powikłania ma nieleczona angina. Nie powinno się jej ignorować i mieć nadzieję, że  ból gardła samoistnie minie. Nieleczona angina może przyczynić się do powstania:
  • zapalenia stawów
  • zapalenia nerek
  • problemy z sercem
  • zapalenie uszu

Pamiętaj, by nie ignorować żadnych objawów świadczących o bólu gardła czy przeziębieniu u dziecka, gdyż nieleczone w przyszłości mogą być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem u dziecka.

Komentarze do: Ból gardła u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz