Szukaj

Nowotwory gardła i krtani

Podziel się
Komentarze0

Krtań to górny odcinek układu oddechowego służący do wydawania dźwięków. Rak tego narządu stanowi około 40% wszystkich nowotworów głowy i szyi. Jest drugim najpowszechniejszych nowotworem dróg oddechowych, zaraz po raku płuc.

Nowotwory gardła i krtani

Gardło leży bardzo blisko krtani. Narządy wykonują swoje funkcje na zmianę, zależnie od tego czy nagłośnia jest otwarta czy zamknięta.

W przypadku raka krtani i gardła głównym czynnikiem rakotwórczym jest palenie papierosów. Prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jest tym większe im częściej dodatkowo sięgamy po alkohol. Dym papierosowy i alkohol podrażniają krtań, a to prowadzi do zmian zapalnych. Wtedy może dojść do powstania komórek rakowych, które umiejscawiają się zazwyczaj na strunach głosowych.

Objawy raka krtani

Objawy raka krtani w głównej mierze zależą od miejsca umiejscowienia się komórek rakowych. W przypadku strun głosowych właściwych występuje chrypka. Początkowo jest ustępująca, a potem zmienia się na trwałą. Po pewnym czasie towarzyszą jej duszności i problemy z oddychaniem. W przypadku długo utrzymującej się chrypki trzeba zgłosić się do laryngologa. Rak strun głosowy występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Rak nagłośni sprawia początkowo trudności w połykaniu. Towarzyszy temu krztuszenie się. W następnej fazie, kiedy gardło ulega usztywnieniu, połykaniu towarzyszy ból. Tutaj tak samo jak w przypadku objawów raka strun głosowych – w przypadku utrzymujących się trudności z połykaniem trzeba zgłosić się do lekarza laryngologa.


Objawy raka gardła

Nowotwory rozwijające się w górnej części gardła – w nosowej części - dotykają w takim samym stopniu i kobiet i mężczyzn. Najczęstszym objawem nowotworu jest uczucie zatkanego nosa, trudności w oddychaniu przez nos, pojawiające się krwawienie z nosa, zatykanie ucha narastające przy połykaniu, a także bóle głowy. Czynniki te nie muszą występować jednocześnie. Wystarczy, aby przez trzy tygodnie utrzymywał się jeden z symptomów aby podejrzewać raka części nosowej gardła.


Nowotwory części środkowej gardła powodują bóle gardła do złudzenia przypominające anginę. Każdy ból utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie powinien wzbudzić podejrzenia i zmusić chorego do wizyty u laryngologa.

Raka dolnej części gardła - bóle gardła występują przy połykaniu. Początkowo połykanie sprawia trudności w przypadku produktów twardych, jednak po czasie ból występuje także przy przyjmowaniu pokarmów o konsystencji papki. Może pojawić się chrypka.

Diagnostyka

W przypadku zaobserwowania powyżej opisanych symptomów trzeba bezzwłocznie udać się do lekarza laryngologa. Lekarz przeprowadzi wywiad. Istotna jest ilość i częstotliwość spożywania alkoholu przez pacjenta i palenie papierosów. Laryngolog zbada jamę ustną, nosową, krtań i gardło. Do tego celu użyje specjalnych lusterek i innych narzędzi wspomagających. W przypadku znalezienia potencjalnych ognisk chorób - pobierze wycinek. Zostanie on zbadany pod mikroskopem co pozwoli stwierdzić występowanie komórek rakowych i określić czy jest to rak łagodny czy złośliwy i jakiego typu.

Istotną informacją jest to, że nowotwór wykryty wcześnie daje bardzo duże szanse na wyleczenie.

Profilaktyka


Aby nie narażać się na powstanie nowotworu krtani i gardła trzeba skończyć z paleniem papierosów i znacznie ograniczyć spożywanie alkoholu. Kiedy nie ma mowy o rozstaniu się z papierosem, trzeba dbać o gardło przynajmniej w zakresie podstawowym i leczyć do końca wszystkie zmiany zapalne.

Warto też ograniczyć kontakt z detergentami i chemikaliami występującymi w formie oparów. Osoby pracujące głosem powinny szczególnie uważać. W miarę możliwości dobrze jest oszczędzać głos i pozwolić się krtani zregenerować po dużym wysiłku.

Do działań profilaktycznych możemy także zaliczyć natychmiastową reakcję w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów. We wczesnym stadium nowotwór może być całkowicie wyleczony. Jednak kiedy występują przerzuty jest trudny do opanowania i może wyrządzić wiele szkód.

Autor:

Natalia Ul

Komentarze do: Nowotwory gardła i krtani

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz