Szukaj

Związek otyłości i ryzyka nowotworu - nowe odkrycia

Komórki macierzyste zawarte w tkance tłuszczowej mogą przyczynić się do wzrostu nowotworu poprzez wspieranie rozwoju naczyń, które zaopatrują patologiczne komórki w potrzebną im krew - tak podają wyniki przedklinicznych badań przeprowadzonych w University of Texas Health Science Centre w Houston (UTHealth). Odkrycia zostały opublikowane w Cancer Research, piśmie American Association for Cancer.Przeprowadzone badania potwierdziły zależność między otyłością a ryzykiem nowotworu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowuje, że w 2008 roku na świecie żyło ponad 1,4 miliarda otyłych osób, z których 7,6 miliona zmarło w tym samym czasie z powodu raka.

Badacze wysnuli tezę, że to, z czego składa się diety otyłych, może wpływać na rozwój nowotworu.

„Jakkolwiek dieta jest niezwykle istotna, to jednak wzięty pod rozwagę powinien być przede wszystkim nadmiar tłuszczu” - mówi Mikhail Kolonin, główny autor badań, związany z Center of Stem Cell and Regenerative Medicine przy Brown Foundation Institute of Molecular Medicine for the Prevention of Human Diseases na UTHealth.


Badacze z UTHealth podkreślają związek otyłości i powstawania nowotworu.

Badania przeprowadzone na zwierzęcych modelach raka potwierdzają, że wysyła on sygnał w stronę komórek macierzystych tkanki tłuszczowej, które pomagają w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych, potrzebnych do odżywiania patologicznych tworów. Proces ten nazywany jest angiogenezą nowotworową.

“Po raz pierwszy udało się wykazać, że nadmiar tłuszczu jest kluczowym czynnikiem rozwoju komórek rakowych, bez względu na dietę, która powoduje otyłość” - tłumaczy Kolonin.

„Chcąc zrozumieć, jak zasoby tkanki tłuszczowej wspomagają wzrost nowotworu, nasze laboratorium skupiło się na możliwej roli komórek macierzystych tej tkanki” - mówi dalej Kolonin.

“Nasz eksperyment wykazał, że komórki macierzyste tkanki tłuszczowej są wychwytywane przez nowotwór, włączane niejako do naczyń krwionośnych i przetwarzane na komórki tłuszczu” - tłumaczy Yan Zhang, naukowiec UTHealth Medical School. „Odkryliśmy, że zwierzęce komórki macierzyste wykorzystywane przez nowotwór poprawiają funkcjonowanie jego naczyń krwionośnych i, tym samym, zwiększają zdolność przetrwania i mnożenia patologicznych komórek”.

“Następnym krokiem w badaniach powinny być próby zablokowania komórek macierzystych tłuszczu - po to, by zahamować rozwój nowotworu” - podsumowuje Kolonin.

Komentarze do: Związek otyłości i ryzyka nowotworu - nowe odkrycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz