Szukaj

Zmierz się ze swoją nadwagą

Problem otyłości dotyka coraz więcej polskich rodzin.  Aby z tym walczyć, niezbędna jest odpowiednia edukacja żywieniowa, a niekiedy nawet pomoc specjalisty. Zaczyna się niepozornie – żeby przybrać dodatkowy kilogram wystarczy spożyć zbędne 6-7 tysięcy kcal.


Regularne dostarczanie organizmowi nadmiernej ilości kalorii doprowadza w krótkim czasie do znacznego wzrostu masy ciała. 

Zapobieganie otyłości wydaje się być jednym z ważniejszych wyzwań XXI wieku. Nie jest to bowiem tylko defekt kosmetyczny, ale poważna choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz więcej osób niezależnie od wieku i płci. W przypadku kobiet do najczęstszych przyczyn nadwagi można zaliczyć problemy hormonalne (niedoczynność tarczycy), kilogramy pozostałe po okresie ciąży, a także nieudane próby odchudzania. Źle dobrane diety, obiecujące ekspresowe rezultaty, skutkują efektem jojo, który tylko pogłębia stan nadmiernej wagi. U mężczyzn źródłem otyłością są zazwyczaj zbyt duże i tłuste posiłki, alkohol, brak aktywności fizycznej, ale również i błędne przekonanie, że zdrowe odżywianie jest mało męskie.

Przyczyną są także niewłaściwe nawyki żywieniowe, przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Dzieci przejmując wzorce od swoich rodziców, borykają się z problemem otyłości od najmłodszych lat – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Centrów Naturhouse. Spożywając fast foody zamiast pełnowartościowych posiłków, pijąc wysokosłodzone napoje, jedząc słodycze, a przy tym wykluczając z jadłospisu warzywa oraz owoce tylko pogłębiają problemy z wagą. Otyłe dzieci narażone są na brak akceptacji ze strony rówieśników, brak pewności siebie, a przede wszystkim na nieprawidłowy rozwój.


Otyłość wiąże się bowiem z licznymi schorzeniami i dysfunkcjami organizmu. Wraz ze zbędnymi kilogramami pojawiają się choroby układu krążenia, problemy z sercem, nadciśnienie i miażdżyca, mogące doprowadzić nawet do zawału lub udaru mózgu. Nadwaga to również  obciążenie dla stawów i kości. Zbyt duży nacisk na okolicę krzyżową powoduje, że spłaszczają się przeciążone krążki międzykręgowe, a to skutkuje dyskopatią oraz objawami rwy kulszowej. Osoby otyłe zmagają się z wieloma kompleksami. Nieatrakcyjna sylwetka, rozstępy, tłusta cera, wypadające włosy, czy nadmierna potliwość - to typowe problemy towarzyszące nieprawidłowej diecie i nadmiernym kilogramom.

Nie należy zatem bagatelizować nawet lekkiej nadwagi. Błędem jest również pochopne i nieprzemyślane odchudzanie bez odpowiedniej konsultacji ze specjalistą.  -  Osoby mające problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała są czasami bezradne i  nie wiedzą do kogo powinny zwrócić się o pomoc. Dlatego od 15 września do 15 listopada, w ramach specjalnego programu, zapraszamy całe rodziny do skorzystania z bezpłatnych badań składu ciała i ich analizy oraz konsultacji z dietetykiem w Centrach Dietetycznych Naturhouse na terenie całej Polski – zachęca Zofia Urbańczyk.

W walce z otyłością bardzo ważna jest trwała zmiana nawyków związanych z odżywaniem, a także sposobu spędzania wolnego czasu. Połączenie odpowiedniej diety, przeprowadzanej pod kontrolą specjalisty, z aktywnością fizyczną to najlepszy sposób na odzyskanie zdrowia, zgrabnej sylwetki oraz dobrego samopoczucia. Zamiast wstydzić się zbędnych kilogramów warto jak najszybciej zmierzyć się ze swoją nadwagą.

Komentarze do: Zmierz się ze swoją nadwagą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz