Szukaj

Wstrzyknięcie botoxu do żołądka nie sprzyja utracie wagi

Mimo sprzecznych danych, jeśli chodzi o wstrzykiwanie botoxu do żołądka, niektórzy Amerykanie z nadwagą decydują się na tę praktykę, by schudnąć. W styczniu na łamach Clinical Gastroenterology and Hepatology, czasopisma wydawanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologiczne, pojawił się opis oficjalnej praktyki klinicznej autorstwa naukowców z Mayo Clinic, który jest ostateczną publikacją ukazującą, że zabieg wstrzykiwania botoxu nie sprzyja utracie wagi.Wstrzykiwanie botulinum toxin A (toksyna botulinowa, BTA) lub botoxu do żołądka uważane było za czynnik zwiększenia uczucia sytości i zmniejszenia masy ciała.

Naukowcy poddali badaniom 60 otyłych pacjentów, które trwały 6 tygodni. W czasie eksperymentu porównywano efekty działań BTA oraz placebo.

Okazało się, że wstrzykiwanie tych środków powoduje spowolnienie ruchu żywności w żołądku, ale nie powoduje utraty masy ciała.


“Na podstawie naszych badań, nie zalecałbym wstrzykiwania botoxu osobom, które chcą stracić wagę. Ponadto ten zabieg stanowi ryzyko dla zdrowia. Odkryliśmy też, że nie ma żadnych korzyści, jeśli chodzi o chudnięcie” – powiedział Mark Topazian, główny autor badania oraz profesor medycyny na Wydziale Gastrologii i Hepatologii w Mayo Clinic.

Poprzednie badanie wykazało, że botox był obiecujący, jeśli chodzi o stosowanie w celu utraty wagi. Jednak opierając się na wynikach ostatnich badań, zaleca się zrezygnowanie z tych praktyk i ucieczkę do pomocy innych, sprawdzonych, rozwiązań.red. Justyna Dykas

Komentarze do: Wstrzyknięcie botoxu do żołądka nie sprzyja utracie wagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz