Szukaj

Witamina D pomocna w walce z rakiem

Jak informuje NaturalNews istnieje wiele badań, wykazujących związek między witaminą D a rakiem. Korzyści wynikające z tej witaminy stosowane są zarówno do profilaktyki nowotworu jak i jego przetrwania. Opublikowano kolejne badania na potwierdzenie tych danych.

Rak piersi

Raport, skupiający się na wynikach badań od 1966 do 2004 roku ukazał, że witamina D może obniżyć raka piersi nawet o 50%. Witamina D ogólnie została przebadana pod kątem korzyści w profilaktyce raka piersi. Jednakże najnowsze badania sugerują, że witamina D może również pomóc w poprawie przeżycia osób już chorych. Niektóre badania wykazały, że kobiety z niskim poziomem witaminy D są bardziej narażone na rozwój raka piersi w porównaniu z tymi, które poziom witaminy mają dużo wyższy.

Rak jelita grubego

Badania przeprowadzone w przez ponad 8 lat w latach 1980, na ponad 25000 osobach, odkryły że ryzyko raka jelita grubego u osób, u których poziom witaminy D był prawidłowy, jest o 80% mniejsze. Badania epidemiologiczne ujawniły również, że wyższy poziom witaminy D może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego o około 60%. The Journal of the American Medical Association przedstawiło badanie z udziałem 3000 osób, które wykazało, że wyższy poziom witaminy D i spożycia wapnia był związany z niższym wskaźnikiem raka jelita. Inne badania potwierdziły tę zależność. Rak jelita grubego jest powszechniejszy w Stanach Zjednoczonych, gdzie poziom nasłonecznienia jest mniejszy.

Rak nerki

Badanie udowodniło, że witamina D pomogła w zapobieganiu rozprzestrzeniania komórek nowotworowych raka nerek poprzez hamowanie ich „zdolności do podziału i replikacji”.

Rak płuca

Rak niedrobnokomórkowy (Non-small-cell lung cancers, NSCLC) oporny na chemioterapię, nadający się do leczenia operacyjnego, obejmuje raka płuc, gruczolakoraka i duże komórki rakowe. NSCLC występuje w 4 na 5 przypadków raka płuc. Badanie kliniczne wykazało, że chorzy cierpiący na wczesne stadium NSCLC, którzy mieli wysoki poziom witaminy D we krwi, mieli wyższy wskaźnik przeżycia niż ci, którzy mieli jej mniej. Co więcej, ten sam proces zwiększył „czas przeżycia bez nawrotu”.

Rak jajnika 

Kolejne badanie udowodniło, że aktywowana witamina D naniesiona na komórki nowotworowe jajników powoduje tłumienie wzrostu komórek nowotworowych. Komórki jajnikowe mają receptory witaminy D, które jeśli są zajęte, przyczyniają się do zahamowania „sygnalizacyjnego wzrostu” w komórkach raka jajnika.

Rak prostaty

Wykazano, że mężczyźni którzy mają więcej witaminy D we krwi mają o 50% mniejsze szanse na rozwój agresywnych form raka prostaty, w porównaniu z tymi, którzy mają jej mało.

Rak skóry

Pośród różnych typów taka skóry, czerniak jest najbardziej niebezpieczny, bo śmiertelny. Badanie in vitro przeprowadzone przez University Hospital Saarland w Niemczech pokazało, że witamina D obniża rozprzestrzenianie komórek czerniaka nawet o 50%. Dodatkowo inne badania potwierdziły to stwierdzenie.

Inne nowotwory

Inne rodzaje nowotworów, w których witamina D pokazała zapobiegawcze lub ochronne skutki: rak krwi (białaczka), rak trzustki, rak tarczycy, chłoniaki nieziarniczne i wiele innych.

Łączna ocena 63 wcześniejszych badań i dowody na to, sugerują że działania na rzecz poprawy statusu witaminy D, mogą pomóc zredukować umieralność na raka oraz zmniejszyć jego występowanie przy niskich kosztach, z kilkoma lub bez negatywnych skutków. Ważne jest by nie ignorować witaminy D w profilaktyce i leczeniu raka. Dodatkowo pamiętajmy, że agresywna suplementacja doustna może prowadzić do przedawkowana i najlepiej by była ona prowadzona przez lekarza.

Magda Strzykalska

Komentarze do: Witamina D pomocna w walce z rakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz