Szukaj

Wegetalizm najlepszą ochroną przed rakiem

Tryb życia i sposób odżywiania się oparty na wegetalizmie (czyli weganizmie, inaczej ścisłym wegetarianizmie) jest najlepszą ochroną przed rakiem, mówi doktor Michael Greger. Dieta wegańska, czyli oparta na kombinacji niektórych warzyw i soi, zdecydowanie przynosi najlepsze efekty, jeśli chodzi o zapobieganie rakowi, dodaje doktor Michael Greger, który jest popularnym specjalistą i dietetykiem amerykańskim. Doktor Michael Greger przedstawił te wnioski po skonsultowaniu ponad 5000 artykułów na temat żywienia, opublikowanych w literaturze naukowej, w ciągu kilku ostatnich lat.Doktor Michael Greger został zaproszony przez Towarzystwo Wegetariańskie w Montrealu na konferencję pod hasłem Latest in nutrition (czyli najnowsze fakty w tematyce żywności i żywienia). Doktor Michael Greger potwierdził, że dieta jest w bardzo bezpośredni sposób związana z rakiem i że związek ten jest bliższy nawet niż diety z genami czy diety z tytoniem. Konferencja w Montrealu poprowadzona przez tego specjalistę posłużyła więc oddzieleniu wielu pokutujących do tej pory mitów na temat żywienia i trybu życia od faktów, popartych naukowymi dowodami.

Pierwsza kwestia, jaką podjął doktor Greger, dotyczyła ostatnich badań porównawczych 34 najpopularniejszych warzyw, spożywanych regularnie przez prawie wszystkich oraz ich właściwości zahamowania proliferacji komórek rakowych w 8 typach raka. Szpinak, niekwestionowany mistrz we wszyskich kategoriach, chroni przed rakiem trzustki, piersi, płuc, nerek, prostaty, żołądka, a także przed niektórymi nowotworami mózgu. Rzodkiewki, które są bezużyteczne, jeśli chodzi o raka trzustki, pozwalają jednak zahamować rozwój raka żołądka. Papryka żółta, co prawda nic nie zdziała przeciwko rakowi żołądka, ale spowolni postęp raka prostaty o 75% - ujawnia doktor Michael Greger.


Co prawda, większość najpopularniejszych warzyw, takich jak na przykład marchewka, pomidory, ogórek, sałata czy ziemniak, nie ma właściwości antyrakowych – przyznaje specjalista. Ale już na przykład czosnek i jego właściwości stawiają go ex aequo ze szpinakiem w walce z rakiem. Poza tym, doktor Greger w ogóle nie zachęca do spożywania ryb i mięs, ze względu na toksyczne produkty chemiczne, jakie one zawierają, na przykład PCB, czyli polichlorowane bifenyle.

Doktor Michael Greger natomiast poleca spożywanie produkty z soi, które, według badań, poprawiają pamięć i zmniejszają poziom śmiertelności. Podczas całej swojej przemowy kładł jednak nacisk na znaczenie poddawania w wątpliwość jego własnych badań i twierdzeń. To, co jest ważne i co trzeba zapamiętać, podkreślił specjalista, to związek niektórych warzyw i ich możliwość zahamowania proliferacji komórek rakowych w niektórych rodzajach raka. Dlatego sałatka za szpinaku, rzodkiewek, tofu, czosnku, buraków, polana octem czosnkowym jest na pewno bardzo dobrym wyborem dla zdrowia.

Komentarze do: Wegetalizm najlepszą ochroną przed rakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz