Szukaj

Jagody – właściwości zdrowotne

Jagody pojawiają się w okresie letnim (czerwiec-wrzesień). Każdy wie, że są pyszne, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z ich zbawiennego wpływu na nasz organizm, dlatego znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, a także kosmetycznym.

Jagody – właściwości zdrowotne

Warto wiedzieć, że od bardzo dawna znano właściwości zdrowotne jagód. W czasach, gdy nie było antybiotyków, jagody wykorzystywano do leczenia gronkowca, polio oraz zakażeń. Obecnie, są cenione przez wielu lekarzy i farmaceutów. Dlaczego warto je jeść?

Jagody na poprawę wzroku

Jagody mają doskonały wpływ na poprawę widzenia. Wyciągi z owoców i liści pomagają w leczeniu chorób oczu – wzmacniają naczynia włosowate, czyli najmniejsze naczynka krwionośne, które znajdują się w oku. Dodatkowo, zostało udowodnione naukowo, że regularne spożywanie wyciągu z tych owoców może pomóc w leczeniu krótkowzroczności. Warto także wiedzieć, że jagody są zalecane przy leczeniu kurzej ślepoty.

Na pomoc skórze

Jagody są bogate w pektyny, aminokwasy, organiczne kwasy owocowe oraz związki witaminowe, dlatego posiadają działanie wygładzające, nawilżające i zmiękczające. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym, wpływają na ogólną poprawę stanu i wyglądu skóry oraz uelastyczniają ją. Mogą okazać się pomocne w walce z trądzikiem, gdyż wcześniej wspomniane kwasy owocowe zapobiegają pogrubieniu rogowej warstwy naskórka, przyczyniającej się do powstawania wyprysków.

Jagody posiadają też dużą ilość witamin A i C,  które działają rozjaśniająco na skórę. Ponadto, dzięki alfa-hydroksykwasom, witaminie PP oraz beta-karotenowi, mają doskonały wpływ na skórę zniszczoną przez promienie słoneczne. Dodatkowo, składniki te mają działanie opóźniające starzenie się skóry, a także zmniejszają ryzyko nowotworu skóry. Na koniec warto wspomnieć o działaniu ściągającym - uszkodzone warstwy komórek i błon śluzowych obkurczają się, dzięki czemu rzadziej tworzą się na skórze stany zapalne.

Naturalny lek na wiele schorzeń

Jagody doskonale wpływają na naczynia krwionośne, poprawiając ich stan. Dzieje się tak, gdyż substancje zawarte w tych owocach przedłużają działanie witaminy C, a także zapobiegają depolaryzacji kwasu hialuronowego, co powoduje zwiększenie gęstości kolagenu, prowadząc do wzmocnienia tkanek. Ponadto, borówki działają przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie - zapobiegają namnażaniu się bakterii i wirusów.

Zawarte w jagodach flawonoidy, czyli przeciwutleniacze, mają właściwości antynowotworowe - obniżają ryzyko zachorowania na raka jelit, piersi, tarczycy oraz wątroby, działają także moczopędnie i łagodząco przy chorobach pęcherza. Owoce jagód, ze względu na właściwości zapierające, mogą pomóc przy biegunkach. Dodatkowo, w listkach tych owoców znajdują się pektyny, potas oraz kwasy organiczne, które wspomagają działanie układu krążenia oraz wzmacniają włosowate naczynia krwionośne, co przeciwdziała powstawaniu cholesterolu. Trzeba też wiedzieć, że jagody mogą być doskonałą przekąską dla cukrzyków, gdyż zawierają substancję regulującą poziom cukru we krwi.

Jagody, są zarówno pyszne, jak i zdrowe. Mają zbawienny wpływ na nasze oczy, skórę, układ krążenia, układ pokarmowy i moczowy. W jagodach jest wiele składników niezbędnych naszemu organizmowi - skorzystajmy z tego, co daje nam natura. Smacznego!

Autor: Jagoda Marek

Komentarze do: Jagody – właściwości zdrowotne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz