Szukaj

Wartości odżywcze i zastosowanie komosy ryżowej

Komosa ryżowa uprawiana była już 5 tys. lat temu na obszarze Ameryki Południowej. Była podstawowym pożywieniem Inków przez co w tamtych regionach nazywana jest „matką zbóż” lub „świętym zbożem Inków”. Jest ona bogata w aminokwasy, witaminy, minerały i pełnowartościowe białka.

Wartości odżywcze i zastosowanie komosy ryżowej

Składniki odżywcze

Białko

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chile wykazały, że zawartość białka w komosie ryżowej wynosi aż 15%. Jest to o dwa razy więcej niż w innych ziarnach. Jedna szklanka (185 g) tego zboża zawiera 8.14 g białka. Badania wykazały również, że zawiera ona wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Błonnik

Jest to bardzo waży element naszego pożywienia. Wspomaga on układ pokarmowy oraz zapobiega zaparciom. W 100 g komosy ryżowej znajdziemy 18,5% błonnika.

Tłuszcze

Komosa ryżowa zawiera 6,3 g tłuszczu w 100 g. Dla porównania fasola zawiera go tylko 1,1 g, kukurydza 4,7 g, a ryż 2,2 g. Ponad połowa tłuszczu zawartego w komosie pochodzi od kwasów omega-3 i omega-6, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.

Minerały

Komosa zawiera takie minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas czy cynk. Co ważne zawartość żelaza, magnezu i cynku jest w niej na tyle duża, że pokrywa prawie całe dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na te minerały.

Witaminy

W skład komosy ryżowej wchodzą witaminy A, C, D, E, K oraz z grupy B. Jest ona również bogata w kwas foliowy, ryboflawinę oraz niacynę.

Zastosowania komosy ryżowej

Dzięki wysokim zawartościom błonnika komosa ryżowa zapobiega zatwardzeniom oraz wspomaga nasz układ pokarmowy w procesie trawienia. Ten sam składnik zmniejsza również ryzyko zapadnięcia na choroby serca oraz zmniejsza ciśnienie, co czyni go bardzo dobrym elementem diety dla osób cierpiących na nadciśnienie. Kontroluje on również poziom cukru we krwi tak więc komosa polecana jest osobom chorym na cukrzycę.

Błonnik zawarty w komosie ryżowej zmniejsza również poziom cholesterolu we krwi zastępując go tym „dobrym” dla nas cholesterolem. Do innych dobroczynnych właściwości błonnika można zaliczyć ograniczenie ryzyka powstania hemoroidów oraz pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów dzięki długiemu uczuciu sytości po zjedzeniu komosy.

Żelazo jako pierwiastek zawarty w komosie ryżowej wspomaga pracę mózgu, reguluje temperaturę ciała oraz metabolizm. Jest ono pomocne również w procesie gojenia się ran. Komosa ryżowa pomocna jest również osobom zmagającym się z problemem migreny dzięki zawartości w niej magnezu. Zmniejsza on również ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Poza tym dodaje energii oraz utrzymuje w dobrym stanie zęby i kości. Do innych dobroczynnych działań tego zboża można zaliczyć redukcję wolnych rodników w naszym organizmie co pomaga zapobiegać powstawaniu nowotworów, infekcji oraz chorób układu nerwowego. Komosa zmniejsza także ryzyko powstania reakcji alergicznych, ponieważ nie zawiera glutenu.

Komosa dobra na wszystko

Jak widać komosa ryżowa nie bez powodu nazywana jest „świętym zbożem”. Bogata jest w wiele dobroczynnych dla naszego organizmu składników. Wkomponowana w dietę na pewno przyniesie nam wiele pożytku, sprawi że będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem, a przy okazji możliwe jest, że pozbędziemy się dokuczających nam dolegliwości.

Paulina Osowska

Komentarze do: Wartości odżywcze i zastosowanie komosy ryżowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz