Szukaj

Jagody acai – zastosowanie, wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Jagody acai zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Te małe czarne kulki, wyglądem przypominające borówki amerykańskie, zawierają bardzo dużo cennych składników. Są wykorzystywane w diecie odchudzającej, ponieważ znacznie przyspieszają metabolizm. Aby jednak zauważyć efekty, należy zmienić złe nawyki żywieniowe i wprowadzić aktywność fizyczną. Samo jedzenie owoców nie sprawi, że ktoś stanie się szczuplejszy.

Jagody acai – zastosowanie, wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

 

Niestety w Polsce jagody acai w postaci świeżych owoców nie są dostępne ze względu na daleki transport i nietrwałość jagód. Znaleźć można je jednak w postaci suplementów diety. Najlepiej jest wybierać środki z jak największą zawartością owoców. Dzięki temu, że acai uprawiane są na żyznych glebach, posiadają bardzo dużo wartości odżywczych. Liczne zalety jedzenia tych jagód powinny skłonić każdego do zakupu.

Wartości odżywcze jagód acai

Jagody acai zawierają nawet więcej przeciwutleniaczy niż słynące z dużej ilości antyoksydantów winogrona. W ich składzie można znaleźć też wiele cennych aminokwasów, witamin (A, C, wszystkich witamin z grupy B), kwasów tłuszczowych (omega 3, 6 i 9). Owoce są źródłem błonnika oraz wapnia, potasu, miedzi, żelaza i cynku. Zawarte w nich fitosterole oraz polifenole znacznie przyczyniają się do opóźnienia procesów starzenia.

Zastosowanie jagód acai

Na świecie jagody acai spożywa się głównie na surowo, ponieważ mają wysokie walory smakowe. Jedząc je można wyczuć czerwone wino i czekoladę. Zblendowane z mlekiem stworzą smaczny shake. Nadają się również do przyrządzenia soku z dodatkiem np. miodu lub cukru, jeśli ktoś woli słodszy smak. W Polsce spożywanie acai ogranicza się do brania suplementów z ich dużą zawartością, ponieważ świeże jagody nie są tutaj sprowadzane. Czasem również napoje energetyczne oraz herbatki mają je w swoim składzie. Acai można znaleźć również w niektórych kosmetykach, np. kremach.

Właściwości zdrowotne jagód acai

Usprawnienie procesów trawiennych

Jagody acai obfitują w błonnik pokarmowy, przez co po ich spożyciu metabolizm zostaje przyspieszony. Obecność błonnika szczególnie pozytywnie wpływa na okrężnicę. Jest to odcinek jelita grubego najbardziej narażony na rozwój dolegliwości. Acai sprawia, że organizm łatwiej trawi pokarm i usprawnia się proces wypróżniania.

Wspomaganie pracy naczyń krwionośnych

Duża zawartość antocyjan obniżających cholesterol zmniejsza ryzyko udaru oraz pojawienia się chorób układu krążenia. Dzięki spożywaniu acai naczynia krwionośne są chronione i nie należy obawiać się nieoczekiwanych uszkodzeń w obrębie poszczególnych części układu krwionośnego. Obecność fitosteroli w acai obniża ciśnienie krwi.

Dobry wpływ na sylwetkę

Jagody acai są bardzo smaczne, więc można zastąpić nimi słodycze, co będzie miało korzystne odzwierciedlenie w wyglądzie. Ze względu na niski indeks glikemiczny owoce pomogą zmniejszyć apetyt na słodkości oraz utrzymać prawidłową wagę.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

W dzisiejszych czasach żywność jest bardzo przetworzona i zawiera duże ilości konserwantów oraz ulepszaczy. Acai ma działanie detoksykacyjne, co oznacza zdolność usuwania z organizmu „śmieciowych” substancji, które są bardzo szkodliwe, a czasem nawet trujące.

Odmładzanie organizmu

Jagody acai hamują powstawanie zmarszczek dzięki wysokiemu potencjałowi przeciwutleniającemu. Obecność polifenoli (czyli naturalnych przeciwutleniaczy) chroni skórę przed słońcem i różnymi zanieczyszczeniami.

Dostarczanie energii

Dzięki zawartości lipidów oraz substancji chemicznych, które korzystne działają na organizm, po spożyciu owoców zauważa się wzrost energii na co dzień. Aminokwasy i mikroelementy umożliwiają szybszą regenerację po wykonanym wysiłku, przez co mniej odczuwa się zmęczenie.

Poprawa funkcjonowania mózgu

Jagody acai zawierają kwasy omega 3, 6 oraz 9, dzięki czemu wspomagają proces zapamiętywania i koncentracji. Zmniejszają również ryzyko chorób umysłowych i zakłóceń w funkcjonowaniu mózgu. Dzięki regularnemu spożywaniu jagód usprawniają się procesy myślowe.

Korzystny wpływ acai na organizm kobiet

Acai mogą dobrze wpływać na samopoczucie kobiet przechodzących menopauzę. Zawierają składniki odżywcze, które zmniejszają stres i regulują temperaturę ciała. Korzystne działają również w czasie menstruacji. W jagodach tych znajduje się wapń, dzięki któremu znacznie mniej odczuwa się ból spowodowany łuszczeniem błony.

Suplementy diety z zawartością jagód acai

Gdzie szukać suplementów z jagodami acai

Po odpowiednie tabletki najlepiej wybrać się do apteki, gdzie farmaceuta doradzi specyfik na dany problem. Jeśli szuka się środków na własną rękę na licznych stronach internetowych, trzeba bardzo uważnie sprawdzać informacje o produkcie. Najbardziej skuteczne i zdrowe suplementy to te zawierające jak największą ilość jagód.

Jak stosować suplementy diety z acai

Każdy, komu zależy na ogólnej poprawie zdrowia, może brać 1-2 tabletki dziennie. Rezultaty są widoczne po ok. 2 tygodniach stosowania. Zauważalne jest lepsze samopoczucie, poprawa kondycji skóry, włosów, paznokci, więcej energii do wykonywania codziennych czynności. Osoby chcące zrzucić kilka kilogramów również mogą wspomagać się naturalnymi suplementami z dodatkiem owoców.

Czy stosowanie jagód acai może być niebezpieczne?

U niektórych osób po spożyciu acai mogą wystąpić reakcje uczuleniowe i skutki uboczne, np. biegunka i zawroty głowy. Przed rozpoczęciem stosowania suplementów najlepiej skonsultować się z lekarzem. Zaleci on odpowiednią dawkę i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. To samo dotyczy kosmetyków. Najpierw należy rozprowadzić krem na małej powierzchni skóry i odczekać, żeby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja uczuleniowa. Kobiety karmiące piersią powinny unikać spożywania tych jagód, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na dziecko.

Autor: Aleksandra Jurek

Komentarze do: Jagody acai – zastosowanie, wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz