Szukaj

Użytkownicy transportu publicznego mają lepszą wagę niż osoby dojeżdżające do pracy samochodem

Ostatnio opublikowane badanie, nie powinny być zaskoczeniem. Wykazały, że aktywne metody dojeżdżania do pracy – piesze i rowerowe – są związane z niższą masą ciała i kompozycji tkanki tłuszczowej niż u osób, które dojeżdżają samochodem.

W samych Stanach Zjednoczonych, prawie 86% pracowników dojeżdża do pracy za pośrednictwem prywatnego transportu , takiego jak samochód czy ciężarówka. Tylko 8% osób dojeżdża do pracy w „sposób aktywny”.

Badania przeprowadził zespół naukowców z siedzibą w Wielkiej Brytanii z London School of Hygiene & Tropical Medicine oraz badacze z uniwersytetu College również w Londynie. Ich celem było znalezienie dowodów, jak dojazd do pracy łączy się z miarami otyłości u poszczególnych osób.

Naukowcy przeanalizowali dane pozyskane z magazynu „Zrozumieć Społeczeństwo”, które zawierało informacje o wskaźnikach BMI pracowników oraz ich sposobu dojeżdżania do pracy. Badacze, przeanalizowali łącznie 7534 pomiary BMI i 7424 pomiary tkanek tłuszczowych u kobiet i mężczyzn.

Ponadto, naukowcy dotarli do analiz, które zawierały informacje procentowe osób w odniesieniu metod transportu do pracy:

  • Transport prywatny: 76% mężczyzn, 72% kobiet
  • Transport publiczny: 10% mężczyzn, 11% kobiet
  • Pieszo lub na rowerze: 14% mężczyzn, 17% kobiet

Dzięki odpowiednim badaniom, naukowcy odkryli, że osoby, które docierały do pracy pieszo lub za pomocą roweru, mają mniejszą tkankę tłuszczową i na ogół są zdrowsze, niż osoby korzystające z transportu prywatnego i publicznego.

Mężczyźni, którzy używali środka transportu publicznego, mieli średnio o 1 punkt niższe BMI niż ci, którzy dojeżdżali za pomocą własnego środka w postaci samochodu. U kobiet, różnica ta wynosi 0,7 punktów BMI, co w kilogramach wynosi 2,5 różnicy.

Mimo tego, że różnica między osobami korzystającymi ze środka prywatnego a tymi korzystającymi ze środka publicznego jest niewielka, to w zależności od diety i tego, jak te osoby spędzają wolny czas, rezultaty na dłuższą metę mogą okazać się jeszcze bardziej różnorodne.

Badanie wykorzystało wiarygodne źródło danych, które obiektywnie mierzyło wyniki. Jednak mimo wszystko, badania powinny zawierać więcej informacji takich jak aktywność w czasie wolnym czy dieta. Sami autorzy przyznają, że dalsze badania w tym kierunku są wymagane.

W innym artykule, pojawiła się również informacja, że korzystanie ze środka transportu publicznego wiąże się z licznymi spacerami, przesiadkami, co może być formą zwiększenia aktywności fizycznej w ciągu dnia, zwłaszcza u osób pracujących w biurze.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Użytkownicy transportu publicznego mają lepszą wagę niż osoby dojeżdżające do pracy samochodem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz