Szukaj

Społeczność internetowa skutecznie motywuje do odchudzania

Skuteczne i zdrowe odchudzanie, prowadzone według najlepszych standardów, opiera się głównie na indywidualnie dopasowanej diecie. Jednak nawet najlepiej dobrany plan posiłków nie przyniesie wymarzonych rezultatów bez silnej woli. Twórcy serwisu Vitalia.pl dokładnie poznali potrzeby odchudzających się, dlatego proponują swoim użytkownikom kompletną ofertę, która wspiera proces odchudzania na wszystkich polach.Unikalną wartością jest możliwość dołączenia do społeczności internetowej, dostarczającej motywacji na wiele sposobów. Użytkownicy serwisu mogą obserwować jak odchudzają się inni, dzielić się wrażeniami z przeprowadzanej diety, a także prezentować własne zmagania i osiągnięcia.

Do odchudzania, tak jak do większości zadań, które sobie stawiamy potrzebujemy odpowiedniej motywacji. Niektórym wystarcza wewnętrznego zapału, by doprowadzić ten proces do końca, jednak większość odchudzających się osób potrzebuje pozytywnego wzmocnienia w postaci np. nagród czy pochwał. Słowa uznania z ust dietetyka dodają skrzydeł i ułatwiają walkę z codziennymi pokusami. Podobnie bardzo ważne jest wsparcie otoczenia, zwłaszcza osób zmagających się z podobnymi trudnościami. Nikt tak nie zrozumie odchudzającej się osoby jak ta, która też jest na diecie.

Motywacja i dobrze dobrana dieta decydują o sukcesie odchudzania

W odchudzaniu istotna jest motywacja do jedzenia (bo staramy się jeść właściwie, świadomie wybierać) i do niejedzenia. Ta druga dotyczy umiejętności odmawiania sobie i innym w sytuacjach, gdy czujemy się zobowiązani by zjeść „coś" z grzeczności, tylko dla towarzystwa, mimochodem lub przeżywamy napad głodu.

„Zwykle utrata masy ciała jest procesem długotrwałym, w który może wkraść się monotonia czy zniechęcenie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby do odchudzania przygotować także psychikę. Warto cały proces odchudzania zaplanować sobie od początku do końca, aby trudne chwile łatwiej było przetrwać. Możemy wypisać sobie, co osiągniemy, jeżeli schudniemy, na przykład: lepszy wygląd, zdrowie, pewność siebie itp. - uważa Karolina Łąkowska, kierownik Działu Dietetyki serwisu Vitalia.pl - Dobrym sposobem wydaje się też sporządzenie listy argumentów za tym, aby się nie poddawać. Np. nie podjadaj, za długo na to pracowałaś, aby zmarnować to górą ciastek.


Jak na naszą motywację wpływają inni?

Źródłem motywacji są powody, dla których się odchudzamy. Niektórym za ciasne ubrania lub zbliżający się sezon urlopowy wystarczą by rozpocząć kurację. Inni borykają się z bardziej złożonymi problemami, wynikającymi ze szkodliwych nawyków, złej organizacji czasu, nadmiaru obowiązków. Kluczem do sukcesu jest silna motywacja do zmiany trybu życia w jego wielu aspektach. Następuje to wtedy, gdy zaczynamy wybierać zdrowe pokarmy i wewnętrznie uważamy to za najlepszą decyzję, a nie wyrzeczenie.

Dla większości ludzi bardzo motywujące są nagrody. Taką rolę pełni np. ubranie w mniejszym rozmiarze, ale też możliwość pokazania swojego zdjęcia obrazującego efekty odchudzania w pamiętniku oraz uzyskanie wielu pozytywnych komentarzy od innych. Jak zauważa Rudi Schuberth, który pisał swojego bloga: „Zostałem bardzo życzliwie przyjęty do grona użytkowników - osób odchudzających się z Vitalia.pl Wielokrotne przejawy sympatii i zrozumienia sprawiły, że miałem poczucie, że jest mi łatwiej zmieniać swój styl odżywiania na zdrowszy. Utwierdziły mnie w przekonaniu, ze dobrze zrobiłem wybierając odchudzanie przez Internet. Takiego wsparcia nie ma w żadnej poradni.”


Obserwowanie sukcesów innych odchudzających się buduje wiarę we własne możliwości - skoro im się udało, mnie także może. Taką rolę pełnią historie członków Klubu Zwycięzców, czyli osób, które schudły z Vitalia.pl minimum 10 kg, wzięły udział w sesji zdjęciowej, a przede wszystkim chcą dzielić się swoimi doświadczeniami. Inną przestrzenią, która zrzesza odchudzających się, jest forum Vitalia.pl (ponad 700 tys użytkowników). Jednym z przejawów motywacyjnej roli tej społeczności jest popularność wątków w rodzaju „Chudniemy 10 kg" lub „Chudniemy do Sylwestra”, które tworzą osoby chcące wspólnie osiągnąć cel, wzajemnie relacjonując sobie swoje postępy czy wątpliwości.

Mama86, użytkowniczka, która schudła z Vitalia.pl prawie 30kg, twierdzi, że doping innych dodawał jej sił, a pamiętnik założyła po to by móc się kontrolować. Prócz wsparcia, udzielanie się na forum wprowadzało też element rywalizacji np. "Znajoma schudła w tym tygodniu 1 kg, ja też muszę”. Dziś Mama86 nadal odwiedza stronę, doradzając innym.


O Vitalia.pl

Vitalia.pl to największy w Polsce profesjonalny serwis internetowy poświęcony odchudzaniu (obecnie zarejestrowanych jest ponad 674 000 użytkowników). Oferuje indywidualnie dobrane diety i programy ćwiczeń. Użytkownik otrzymuje tygodniowe plany posiłków, przepisy ich wykonania, tygodniowe listy zakupów oraz zestawy ćwiczeń. Szczegóły swojej diety i wszelkie wątpliwości można konsultować z dietetykiem drogą mailową. Serwis jest rekomendowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu oraz Fundację Promocji Zdrowia. Vitalia.pl współpracuje z wieloma podmiotami internetowymi w Polsce m.in. Interia.pl, Gazeta.pl, Wp.pl, Kobieta.pl, Onet.pl. Od 2009 r. Vitalia.pl prowadzi wspólnie z Gazetą Wyborczą akcję społeczną „Polacy Odwagi”.

Komentarze do: Społeczność internetowa skutecznie motywuje do odchudzania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz