Szukaj

Przez żołądek do zdrowego serca!

Warszawska klinika ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center jako pierwsza placówka w Polsce uruchamia Centrum Medycyny Żywienia.  Pacjenci pod kontrolą zespołu ze specjalistą medycyny żywienia i dietetyki będą mogli skorzystać z kompleksowych programów terapii żywieniowej, między innymi chorób krążenia, cukrzycy, otyłości i schorzeń o podłożu reumatologicznym.Program terapii żywieniowej choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy, "Przez żołądek do zdrowego serca", który znajdzie się w ofercie Centrum Medycyny Żywienia, został zainspirowany słynnym programem dr Deana Ornisha, stosowanym obecnie m.in. przez chorującego na chorobę wieńcową byłego prezydenta USA Billa Clintona.

Odkrycie, że to styl życia, w tym dieta, mają największy wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i długowieczność, jest przełomem w medycynie ostatnich lat.  Najnowsze badania wykazują, że kompleksowe zmiany w żywieniu mogą nie tylko zapobiec wielu dolegliwościom, ale również zatrzymać, a nawet odwrócić niektóre procesy chorobowe do niedawna uważane za nieuleczalne.  Medycyna żywienia, element  medycyny stylu życia (ang. lifestyle medicine) łączy wyniki wieloletnich badań epidemiologicznych oraz klinicznych badań eksperymentalnych. Oddziałuje na mechanizmy leżące u podstaw choroby, przez co dotyka samych przyczyn problemu, a nie tylko jego objawów.

Centrum Medycyny Żywienia to rozwinięcie działalności kliniki, która zawsze oferowała kompleksowe leczenie, ale dotąd skupiała się przede wszystkim na zagadnieniach ortopedycznych. „W Carolina Medical Center do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem wykonywanego zawodu i pasji. Proces powracania do zdrowia rozumiemy szeroko, nie tylko jako doraźną pomoc przy urazach i dolegliwościach, ale całościową zmianę stylu życia, codzienną aktywność i właściwą dietę. Uruchomienie Centrum Medycyny Żywienia to kolejny krok w kierunku realizacji naszej misji.”  - powiedział doktor Tadeusz Bokwa, Dyrektor Medyczny NZOZ Carolina Medical Center.


„Zalecenia dietetyczne powszechnie stosowane w leczeniu choroby niedokrwiennej serca czy cukrzycy są w stanie jedynie spowolnić rozwój choroby.  Badania wykazują jednak, że poprzez kompleksowe zmiany w żywieniu możemy osiągnąć o wiele więcej.  W Polsce wciąż jeszcze niewiele osób wie, że rewolucja na talerzu może na przykład zatrzymać, a nawet cofnąć rozwój miażdżycy lub obniżyć stężenie cholesterolu w stopniu porównywalnym do leczenia farmakologicznego.” - powiedziała mgr Małgorzata Desmond, specjalista medycyny żywienia i dietetyk z NZOZ Carolina Medical Center.


W Centrum Medycyny Żywienia w CMC pacjenci będą mogli korzystać z wielotygodniowych programów terapii żywieniowej różnych jednostek chorobowych.  Każdy pacjent dostanie dokładne wytyczne żywieniowe, indywidualnie dostosowane do jego jednostki chorobowej, zażywanych leków i zapotrzebowania na składniki odżywcze. Terapia będzie monitorowana za pomocą tzw. badań antropometrycznych (odwód talii do obwodu bioder, wskaźniki BMI), laboratoryjnych (np. lipidogram, stężenie glukozy, hemoglobiny glikowanej) oraz kwestionariuszy oceniających subiektywną zmianę samopoczucia pacjenta.  Po ukończeniu programów pacjent będzie umiał prowadzić dalsze zmiany żywieniowe samodzielnie.

Jedną z ofert Centrum Medycyny Żywienia jest nowatorski program terapii żywieniowej choroby wieńcowej i miażdżycy, zainspirowany programem Dr Ornisha (Dean Ornish Program for Reversing Heart Disease), dostępny obecnie w kilkudziesięciu szpitalach w Stanach Zjednoczonych. W USA Ministerstwo Zdrowia zaaprobowało ten program jako jedna z możliwości terapeutycznych dla pacjentów kwalifikujących się do operacji wszczepienia by-passów, stentów, angioplastyki oraz osób po przebytym zawale serca.  Według badań z ostatnich 30 lat, u 82% osób stosujących ten program, odnotowano znaczną redukcję czynników ryzyka choroby wieńcowej np. stężenia cholesterolu, zatrzymanie a nawet cofnięcie procesu chorobowego.  W Carolina Medical Center program "Przez żołądek do zdrowego serca" będzie oferowany dla osób z hiperlipidemią, miażdżycą oraz stabilną chorobą wieńcową.

***
NZOZ Carolina Medical Center to nowoczesne centrum ortopedii i medycyny sportowej w Warszawie kierujące swoją ofertę do pacjentów w każdym wieku, dorosłych i dzieci z chorobami i urazami narządu ruchu, w tym stawów, mięśni i ścięgien oraz kręgosłupa. W szczególności swoją opieką otacza osoby aktywne ruchowo i sportowców wyczynowych. Kompleksowe leczenie w klinice, na które składa się diagnostyka, leczenie operacyjne i zachowawcze oraz fizjoterapia, jest wynikiem współpracy specjalistów różnych dziedzin: ortopedii, diagnostyki obrazowej, reumatologii, neurologii, neurochirurgii, rehabilitacji, biomechaniki oraz dietetyki.

Więcej informacji na temat kliniki można znaleźć na stronie www.carolina.pl.

Komentarze do: Przez żołądek do zdrowego serca!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz