Szukaj

Jak przeżyć w upały?

Podziel się
Komentarze0

Lato to pora roku długo wyczekiwana przez każdego z nas. Czasem jednak, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celcjusza, a słońce praży tak mocno, że nie możemy wyjśc z domu, przestajemy czerpać radość z lata. Jak należy zatem zadbać o organizm podczas upałów?

Jak przeżyć w upały?

Pamiętaj, chroń się przed słońcem!

Podczas upałów powinniśmy unikać przebywania na słońcu podczas największego promieniowania. Szczególnie między godziną 11.00, a 17.00, lepiej zostać w domu lub przebywać  w cieniu.

Jeśli jednak nie możemy pozostać w tym czasie w domu, pamiętajmy o chronieniu głowy przed słońcem. Wystawianie odkrytej głowy i karku na promienie słoneczne może skończyć się przegrzaniem organizmu, a w najgorszym przypadku udarem słonecznym.

Uwaga promieniowanie!

Każdy z nas wie, że kremy z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne są niezbędne podczas upałów.
Szczególnie należy pamiętać o ochotnie delikatnej skóry wokół oczu oraz ust.

Dobierajmy filtry odpowiednio do karnacji. Pamiętajmy też, aby smarować się nimi odpowiednio często. Raz na jeden dzień, szczególnie gdy przebywamy cały dzień na słońcu, to stanowczo za mało!

Także okulary, których używamy powinny być odpowiednio dobrane. Niezbędne jest, aby były pokryte filtrem UV, zatrzymującym szkodliwe promieniowanie.

Pora na zmianę garderoby!


W okresie letnim zmieniamy zimowe sweterki, jeansy i całe buty na ich lżejsze odpowiedniki. To ważne, aby podczas upałów ubierać lekką, przewiewną odzież, najlepiej w jasnych kolorach, które odbijają ciepło i promieniowanie słońca oraz pomagają utrzymać stałą temperaturę ciała.


Warto także zamienić buty na wysokim obcasie na letnie sandałki.

Tłuste mięso – nie dziękuje!


Latem warto również zmienić naszą codzienną dietę na bardziej lekkostrawną, która nie obciąża nadmiernie naszego organizmu. Nie jest to zbyt trudne, gdy pod ręką mamy mnóstwo sezonowych warzyw i owoców. Korzystajmy z nim, bo nie tylko dostarczają nam niezbędnych witamin i soli mineralnych, ale są także źródłem wody.

Jedz pięć małych posiłków dziennie. Unikaj gorących i mocno doprawionych dań, które dodatkowo podnoszą temperaturę ciała. Latem jedzmy, także więcej ryb oraz drobiu. Są to produkty chude, które nie obciążają nadmiernie naszego żołądka.


Och, jak chce mi się pić!


Gdy na dworze robi się bardzo gorąco, nasz organizm, dużo szybciej pozbywa się wody pocąc się. Konieczne jest więc uzupełnianie płynów, które zabezpieczają organizm przez groźnym odwodnieniem i utratą niezbędnych elektrolitów.

Lekarze zalecają wypijanie min. dwóch litrów płynów dziennie. Ilość ta jednak musi być dostosowana do trybu życia, wieku oraz wykonywanej pracy. U osób pracujących fizycznie na powietrzu ilość zalecanych płynów może nawet wynośić 7litrów.

Co pić? Najlepiej wodę mineralną, niegazowaną, bogatą w magnez i potas. Zalecane są również herbatki ziołowe oraz soki wyciskane z warzyw i owoców. Unikać należy kawy, alkoholu oraz słodkich napojów gazowanych.

Skóra, także domaga się nawadniania!


Podczas upałów skóra także potrzebuje więcej wody. Pamiętajmy, aby w tym czasie używać kremów nawilżających oraz maseczek. Nie należy zapominać także o rękach i stopach, które szczególnie narażone są na wysuszenie.
Dużym probelem są opuchlizny i obrzęki. Zaleca się chłodzenie w letniej wodzie oraz używanie preparatów chłodzących, zapobiegających zastojom krwi w żyłach.

Dzieci i osoby starsze

W tym czasie szczególną troską należy otoczyć dzieci oraz osoby starsze i chore. Upały bywają szczególnie uciążliwe dla osób z chorobami krążenia, cukrzycą oraz ludzi otyłych.

Nie powinny one w tym czasie wykonywać ciężkich prac fizycznych, muszą natomiast dbać o odpowiednie nawadnianie i odżywianie organizmu.

W przypadku jakiś niepokojących dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Lato to bardzo przyjemna pora roku. Jednak z powodu przedłużających się upałów, możemy zacząć odczuwać zniechęcenie i zmeczenie słońcem. Można temu jednak zaradzić. Pamiętajmy o odpowiedniej pielegnacji organizmu i przestrzegajmy podstawowych zasad ochrony!

Komentarze do: Jak przeżyć w upały?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz