Szukaj

Dlaczego należy dbać o higienę rąk?

Podziel się
Komentarze0

W ciągu dnia dziecko kilkadziesiąt razy dotyka dłońmi okolic ust, nosa, oczu, wkłada palce do buzi. Nie jest dla niego oczywiste, tak jak dla nas – dorosłych, że należy myć ręce, po których grasują miliony zarazków i które przyczyniają się do wielu chorób – od żółtaczki po grypę.

Dlaczego należy dbać o higienę rąk?

Badania pokazują, że 63 % mężczyzn i 30 % kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety, nie licząc oczywiście tych, którzy myją ręce tylko i wyłącznie wodą, nie używając mydła.

Mycie rąk od małego

Po pierwsze, warto stworzyć dziecku listę sytuacji, dzięki którym będzie wiedziało, kiedy umyć ręce:

1. Myj rączki zawsze po jedzeniu!
2. Myj rączki po zrobieniu siku i kupy!
3. Myj rączki, jeżeli głaskałeś wcześniej psa lub kota!

Należy przypominać dziecku o higienie rąk i uczyć je systematyczności. Nauka higieny powinna odbywać się od najmłodszych lat. Dziecko zacznie się przyzwyczajać, mycie rąk stanie się dla niego proste i oczywiste. Niemowlę jest poddawane zabiegom higienicznym od urodzenia, stopniowo jednak, wraz z wiekiem dziecko powinno nabywać takich umiejętności, żeby móc je wykonywać samodzielnie.

Po drugie, warto powtarzać dziecku, żeby nie wkładało palców do buzi i innych rzeczy, np. kredek. Dziecko musi się nauczyć, że w ten sposób przenoszone są zarazki. Najlepiej uczy się poprzez obserwację, dlatego bądź dla swojego dziecka przykładem. Pokaż mu jak prawidłowo wykonuje się czynności higieniczne.


Po trzecie, rodzice powinni być konsekwentni - nie może być przerwy w higienie. Należy uzmysłowić dziecku, że należy myć ręce w każdej sytuacji, a zasada ta obowiązuje wszędzie - w plenerze, jak i w podróży. Jeżeli nie ma dostępu do wody można użyć środków antyseptycznych.

Mycie rąk będąc dużym

Czy wiesz, jak ważne jest mycie rąk? Każdego dnia mamy kontakt z milionami bakterii, dlatego mycie rąk się opłaca. Mycie ich kilkanaście razy dziennie ma sens. Oto kilka cennych rad:

1. Myj ręce przed przygotowywaniem i jedzeniem posiłków!


Brak dbałości o czyste ręce w kontakcie z jedzeniem skutkuje rozprzestrzenianiem się wirusów, czego efektem są choroby. Jeśli przygotowujesz surowe jedzenie, np. mięso, ryby, jajka myj ręce zanim dotkniesz te produkty.


2. Myj ręce po wyjściu z toalety!

Na początku podaliśmy dane, że 63 % mężczyzn i 30 % kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety, a przecież liczba bakterii, które znajdują się na naszych dłoniach po wyjściu z ubikacji podwaja się.

3. Myj ręce podróżując!

Często podróżujemy, poruszamy się komunikacją miejską, odwiedzamy miejsca przepełnione turystami, zatrzymujemy się na stacjach benzynowych, korzystamy z publicznych toalet. Jest się czego bać. Skutkiem braku higieny są groźne wirusy oraz tzw. choroby brudnych rąk, np. owsiki, toksoplazma, glista ludzka.

4. Nie myśl tylko o sobie!

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii jest bardzo ważne w sytuacji, w której opiekujesz się innym: starszą osobą, dzieckiem, zwierzęciem. Codzienne czynności, np. zmiana opatrunku, zmiana pieluchy, czyszczenie kuwety powodują, że masz kontakt z milionami bakterii. Mycie rąk po każdej z tych czynności zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii na innych.

5. Jak myć ręce?


Jeżeli mamy zapewnione dobre warunki sanitarne – czystą, ciepłą wodę, czyste ręczniki papierowe i mydło mamy szansę najlepiej umyć ręce. Powinniśmy umyć je dwukrotnie i dokładnie wytrzeć. Myj całą powierzchnię dłoni, nie zapominając o trudno dostępnych miejscach, np. przestrzeni między palcami. Zwróć uwagę na paznokcie, pod którymi czają się miliony bakterii.

Jak ogromne znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk świadczy choćby ustanowiony przez UNICEF – Światowy Dzień Mycia Rąk, który obchodzony jest 15 października. Jest to akcja edukacyjna skierowana do różnych społeczności i ma na celu zmobilizowanie ludzi do korzystania z wody i mydła. Pamiętaj! Czyste ręce ratują życie!

Autor:

Albert Bąk

Komentarze do: Dlaczego należy dbać o higienę rąk?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz