Szukaj

Jak poradzić sobie z krwotokiem z nosa?

Podziel się
Komentarze0

Krwotok z nosa jest bardzo powszechnym problemem. Praktycznie każdy z nas w ciągu życia zmagał się z tą dolegliwością. Jednakże niewiele osób wie, jak tak naprawdę sobie z nim radzić. Warto wzbogacić swoją wiedzę na ten temat, by w sytuacji wystąpienia krwotoku umieć pomóc samemu sobie, jak i innym.

Jak poradzić sobie z krwotokiem z nosa?

Dlaczego dochodzi do krwawienia z nosa?

Wnętrze naszego nosa wyścielone jest błoną śluzową, bardzo bogatą w naczynia krwionośne. Dzięki temu może on oczyszczać, ogrzewać oraz nawilżać pobierane powietrze. Dlatego też, każde jego drobne uszkodzenie może wywołać silny krwotok.

Przyczyny krwotoku

Główną przyczyną krwawień jest podrażnienie śluzówki nosa spowodowane stanem zapalnym, czy też silnym katarem, który najczęściej doprowadza do obrzęku i pękania drobnych naczyń włosowatych. Do uszkodzenia może dojść także w wyniku nadmiernego wysuszania wnętrza nosa. Częstą przyczyną krwotoku jest uraz spowodowany silnym uderzeniem. Również zażywanie niektórych leków może spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Niebezpieczne może okazać się podwyższone ciśnienie, gdyż powoduje ono, że krew uderza ze wzmocnioną siłą w ściany naczyń krwionośnych, powodując tym samym przeciążenia. Do krwotoku dochodzi także w momencie przegrzania, czy też nadmiernego wysiłku fizycznego.


Jak powstrzymać krwawienie z nosa?


Kiedy już dojdzie do krwawienia na samym początku należy usiąść wygodnie oraz pochylić delikatnie głowę do przodu. Wbrew powszechnej opinii nie można odchylać się do tyłu, gdyż spływająca krew jest połykana co może doprowadzić nie tylko do zakrztuszenia się, lecz także wymiotów, zadławienia oraz problemów z oddychaniem. W celu zatrzymania krwawienia należy uciskać skrzydełka nosa co najmniej przez trzy minuty. Bardzo istotne jest, aby w momencie krwotoku nie oddychać tylko i wyłącznie nosem, lecz starać się nabierać powietrze za pomocą ust.


Krwawienie należy także tamować poprzez przyłożenie gazika, bądź też zwykłej chusteczki higienicznej. Na kark lub czoło oraz górną część nosa można położyć chłodny okład. Zimno powinno doprowadzić do obkurczenia naczyń krwionośnych, co spowoduje zmniejszenie krwotoku. Jeżeli krwotok wciąż nie będzie ustępował należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Jak zapobiegać krwotokom?


Osoby borykające się często z krwawieniem z nosa powinny przede wszystkim wzbogacić swoją dietę o zażywanie witaminy C. Warto zrezygnować także ze spożywania produktów o dużej zawartości tłuszczu i cholesterolu, gdyż mogą one prowadzić do nadciśnienia. W przypadku problemów z krwotokami należy unikać niektórych leków, szczególnie zawierających kwas acetylosalicowy i ibuprofen. Bardzo ważne jest także nierozdrapywanie strupów, powstałych w wyniku krwawienia, ponieważ kolejne zadrapanie może znów uszkodzić błonę śluzową.

Z krwawieniem z nosa zmagamy się najczęściej w momencie, kiedy jesteśmy dziećmi, jednakże i w dorosłym życiu mogą towarzyszyć nam owe dolegliwości. Dlatego też warto wiedzieć jak zachować się takiej sytuacji, gdyż wbrew powszechnej opinii krwotok z nosa może być dla nas bardzo niebezpieczny.

Komentarze do: Jak poradzić sobie z krwotokiem z nosa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz