Szukaj

Jak dbać o formę?

Podziel się
Komentarze0

W dzisiejszych czasach zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularny. Coraz częściej   słyszymy w radiu i telewizji o tym jak żyć zdrowo. Na ten temat pojawia się również wiele artykułów w gazetach i internecie. Mogłoby się wydawać, że „bycie fit” po prostu staję się modne.

Jak dbać o formę?

Zdecydowanie w zachowaniu dobrej formy, zarówno psychicznej jak i fizycznej, pomoże nam między innymi aktywność fizyczna, zróżnicowana dieta jak i odpowiednia ilość snu. Powinniśmy stronić od stresu, przemęczenia oraz używek takich jak kawa, alkohol i papierosy. Rzeczą oczywistą jest to, że trudno jest nam wprowadzić w życie tak wiele wyrzeczeń. Nie będzie to proste szczególnie dla osób które prowadzą siedzący tryb życia, żyją w dużych aglomeracjach lub mają bardzo intensywne życie zawodowe i prywatne.

Nie należy jednak rezygnować z prób dbania o swoją formę, jeśli należymy do którejś z tych grup. Często niewiele potrzebujemy do tego, by pomóc sobie w zachowaniu dobrego samopoczucia i stanu zdrowotnego.

Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z poruszania się samochodem na rzecz roweru. Podczas jazdy dotlenimy organizm i polepszymy swoją kondycję. Jeśli z jakiegoś powodu jazda rowerem jest dla nas wykluczona, warto zastanowić się nad inną formą aktywności fizycznej. Jest ona bardzo istotna w prowadzeniu zdrowego stylu życia ze względu na to, że zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby, w tym choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca. Pomaga również w rozładowaniu napięcia psychicznego i złagodzenia poziomu stresu.


Podczas uprawiania sportu wytwarza się endorfina – hormon szczęścia, mający wpływ na poprawę nastroju. Nie musi to być nadmierny, wręcz wykańczający wysiłek. Warto zastanowić się nad rozpoczęciem uprawiania joggingu, nordic walkingu lub po prostu systematycznych spacerów.

Sporty uprawiane na świeżym powietrzu dają wiele korzyści, ale i te uprawiane w wodzie to również idealny sposób na podniesienie swojej sprawności. Pływanie wzmacnia prawie wszystkie partie ciała równocześnie, odpręża i modeluje sylwetkę. Obecny rozwój sieci sklepów sportowych, centrów i kompleksów oraz programów propagujących rozwój sportu, daje nam możliwość uprawiania bardzo wielu dyscyplin. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie.


By czuć się silnym i zdrowym warto poświęcić sporo czasu kwestii odpowiedniego odżywiania się. Podczas dobierania diety należy wziąć pod uwagę płeć, wiek i ogólny tryb życia. Najlepiej byłoby, gdyby zajął się tym dietetyk, który po ustaleniu naszych indywidualnych potrzeb żywieniowych ułoży nam jadłospis.

Pamiętajmy o codziennej dawce 5 porcji owoców i warzyw oraz jedzeniu regularnych posiłków w odpowiednich ilościach. Warto zadbać o to, by w tym co jemy nie zabrakło produktów mlecznych i zbożowych bogatych w cenny błonnik. Musimy zmniejszyć użycie soli kuchennej i najlepiej całkowicie zrezygnować z fast foodów, słodkich napojów gazowanych oraz podjadania między posiłkami.

Nie wolno nam zapominać o tym, jak bardzo istotny w naszym życiu jest relaks i odpoczynek, szczególnie jeśli jesteśmy przepracowani. Duża ilość snu jest pomocna w utrzymaniu dobrego samopoczucia i wyeliminowaniu uczucia przemęczenia. Jest również ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie rezygnujmy również z tzw. „chwil tylko dla siebie”. Czytanie książki, słuchanie ulubionej muzyki lub inna forma spędzenia wolnego czasu, która nam odpowiada, pozytywnie wpłynie na nasz nastrój i da nam siłę do dalszego działania.

Jak widać utrzymanie dobrej formy nie jest aż tak trudne jak mogłoby się wydawać. Nie musimy wykluczać wszystkich przyjemności z życia, by żyć w harmonii ze swoim ciałem i duchem. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że początki mogą być trudne, ale pamiętajmy: nasz organizm odwdzięczy się nam za tę pracę dłuższym i zdrowszym życiem. To powinno być dla nas ogromną motywacją!

Autor:

Anna Pająk

Komentarze do: Jak dbać o formę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz