Szukaj

Dlaczego należy czyścić swój telefon komórkowy?

Podziel się
Komentarze0

Skutki zaniedbania higieny telefonu komórkowego mogą być ogromne. W tych czasach rzadko zwracamy uwagę, na to czy nasz telefon jest czysty czy nie. Nie obchodzi nas, jak wygląda, ważne by spełniał swoje podstawowe funkcje i by można było się nim pochwalić w domu, w szkole czy wśród znajomych.

Dlaczego należy czyścić swój telefon komórkowy?

Jednak czy zastanawiał się ktoś kiedykolwiek, czy nie należałoby wyczyścić tego sprzętu? Jak często powinno się to robić i czy są osoby, które podchodzą do tego w sposób świadomy?

Telefony komórkowe są od dawna uznawane za pochłaniacz czasu i wylęgarnię zarazków. Jednak czy ktoś interesuje się tym, by zadbać o czystość swojego telefonu?

Z przeprowadzonej przez stowarzyszenie komórkowe ankiety wynika, że tylko co czwarty Niemiec czyści swoją komórkę, choć wiadomo, że telefony komórkowe są siedzibą bakterii, które chętnie zamieszkują nawet najmniejszą szczelinę.

Z ankiety wynika, że co druga osoba czyści swój telefon pobieżnie, tzn. pocierając np. telefon o spodnie. Co ósma osoba uważa, że czyszczenie telefonu nie ma znaczenia. Przy tym tłuszcz i pot zbierają się w wąskich szczelinach przy bardzo ostrożnym obchodzeniu się z urządzeniami elektrycznymi. W ten sposób mogą powstawać bakterie, które kiełkują i mogą stać się szczególnie niebezpieczne.

Coraz częściej telefony komórkowe są pokryte bakteriami Coli, które mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia. W badaniu na temat czystości telefonów komórkowych wzięło udział 400 uczestników z 12 różnych miast.

Jak donosi magazyn „Welt” naukowcy z Turcji przebadali także telefony lekarzy i pielęgniarek. Także w tym obszarze wyniki były zaskakujące. Okazało się, że ich telefony są siedzibą bakterii. Na co trzecim telefonie znaleziono przynajmniej dwa zarazki wywołujące poszczególne choroby a około 10% było pokryte prawie w całości zarazkami. Naukowcy alarmują, ponieważ co ósmy telefon pokryty był zarazkami, które są odporne na antybiotyki.

Ludzie, pracujący w takich miejscach jak kliniki, gdzie szczególnie ważna jest higiena, powinni bardziej o nią zadbać. Lecz tylko co dziesiąta osoba czyści dokładnie i regularnie swój telefon komórkowy. Wyniki te powinny być przełożone również na komputery i sprzęt techniczny, ponieważ tam również znajdują się bakterie i zarazki. Wszystkie te sprzęty powinny być regularnie czyszczone.


Jednym ze sposobów utrzymania czystości są specjalne folie ochronne. Chronią one przed zadrapaniem ale nie ograniczają przy tym działania ekranu dotykowego.  Jeśli ktoś chciałby dłużej utrzymać swój sprzęt w czystości powinien sięgnąć po środki antystatyczne.  Jako środki zastępcze mogą posłużyć nawilżające chusteczki dla dzieci.  Jednak na dłuższą metę nie jest możliwe utrzymanie telefonu w czystości tylko dzięki tym środkom. Dla telefonów typu smartphone barierą ochronną są folie znajdujące się na powierzchni ekranu.

Do czyszczenia telefonów nie powinno używać się ostrych środków czyszczących ani tym bardziej wody. Ekran dotykowy powinien być czyszczony na sucho. Suche ściereczki z mikrofibry pochłaniają tłuszcz. Jednak są dostępne także specjalne środki czyszczące dla telefonów komórkowych i innych podobnych sprzętów. Można zdezynfekować telefon sprayem do higieny kupionym w drogerii, ponieważ chroni to przed bakteriami. Nie powinno się używać środków zawierających alkohol, gdyż może to doprowadzić do szkodzenia ekranu.

By uniknąć zanieczyszczeń z zewnątrz należy zaprzestać telefonowania podczas spożywania posiłków. Dobrą pożywką dla bakterii są kremy i szminki. Nie powinniśmy zabierać także ze sobą telefonów do łazienki, nie jest to odpowiedni dla nich miejsce. Telefon typu smartphone powinno się chronić za pomocą specjalnej folii, którą należy wymieniać co jakiś czas.

Telefony komórkowe powinny być regularnie czyszczone, nie tylko te typu smartphone ale także te najprostsze. Nie jest to tylko estetyka, lecz dbanie o swoje zdrowie. Ne chodzi tutaj o czyszczenie pobieżne takie jak pocieranie telefonu np. o jakąś cześć ubrania, lecz o gruntowne czyszczenie, które regularnie wykonywane pozwala chronić nasz organizm przed bakteriami i różnego rodzaju zarazkami, szkodliwymi dla naszego zdrowia.

Opracowała:

Ewelina Biela

Komentarze do: Dlaczego należy czyścić swój telefon komórkowy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz